Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Windy kotwiczne / łańcuchowe

Posiadanie większej łodzi wymaga od jej posiadacza zainwestowania w odpowiednio dobrany sprzęt. Windy kotwiczne są niezbędne do obsługi sprzętu kotwicznego, ponieważ ręczne wyciąganie kotwicy wraz z długim i ciężkim łańcuchem bywa uciążliwe, a zarazem niebezpieczne. Podczas korzystania z windy zarówno opuszczanie, jak i podnoszenie kotwicy odbywa się w sposób automatyczny. Właściwy wybór windy zależy od rodzaju posiadanej jednostki pływającej, jej wielkości oraz wymiarów sprzętu kotwicznego. Elektryczna winda łańcuchowa gwarantuje komfort użytkowania – skorzystaj z oferty wind dostępnej w sklepie żeglarskim Maristo.

2 kanałowy pilot - HC200 2 kanałowy pilot - HC200
Producent: Italwinch
Cena:

446,41 zł

szt.
zobacz więcej
Czujnik licznika łańcucha MZ Czujnik licznika łańcucha MZ
Producent: Italwinch
Cena:

217,48 zł

szt.
zobacz więcej
Miernik łańcucha EV011 Miernik łańcucha EV011
Producent: MZ Electronic
Cena:

1 081,68 zł

szt.
zobacz więcej
Miernik łańcucha EV030 Miernik łańcucha EV030
Producent: MZ Electronic
Cena:

1 751,29 zł

szt.
zobacz więcej
Miernik łańcucha EV030 - radiowy Miernik łańcucha EV030 - radiowy
Producent: Italwinch
Cena:

2 071,79 zł

szt.
zobacz więcej
Odbiornik Quick Odbiornik Quick
Cena:

1 440,00 zł

szt.
zobacz więcej
Pilot MZ Galaxy Typ 102 Pilot MZ Galaxy Typ 102
Producent: Lofrans
Cena:

480,00 zł

szt.
zobacz więcej
Pilot MZ Galaxy Typ 503 Pilot MZ Galaxy Typ 503
Producent: Lofrans
Cena:

1 782,00 zł

szt.
zobacz więcej
Pilot MZ Galaxy Typ 703 Pilot MZ Galaxy Typ 703
Producent: Lofrans
Cena:

2 056,50 zł

szt.
zobacz więcej
Przełącznik windy 12/24 V Przełącznik windy 12/24 V
Producent: Maxwell
Cena:

184,21 zł

szt.
zobacz więcej

Jak dobrać wielkość windy kotwicznej?

Wybór odpowiedniej wielkości i wydajności windy kotwicznej to podstawa dla każdego amatora wodnej przygody. Posiadanie tego sprzętu znacznie ułatwia codzienną żeglugę, ponieważ winda umożliwia sprawne odwijanie i nawijanie liny z wyciągarki. Na rynku znajdują się windy kotwiczne ręczne oraz wyposażone w silnik elektryczny. Wielkość windy kotwicznej w dużej mierze zależy od tego, z jakim modelem łodzi mamy do czynienia. Jej parametry techniczne, w tym przede wszystkim uciąg, powinien być dopasowany do kotwicy, która zapewni bezpieczeństwo postoju jednostki pływającej nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Szacuje się, że uciąg windy kotwicznej powinien mieć wartość cztery razy wyższą, niż wartość łącznej wagi kotwicy i liny kotwicznej. 

W związku z tym przed zakupem wyciągarki do kotwic, należy przede wszystkim zweryfikować długość jednostki pływającej i jej wyporność, a także dopasować kotwicę i linę kotwiczną, które zapewnią skuteczne działanie. Posiadając te parametry, będziemy w stanie zakupić windę kotwiczną wystarczających rozmiarów i o rekomendowanym uciągu. Ciekawym wyborem są większe windy łańcuchowe, które mogą mieć wbudowane tryby opadu wolnego oraz mechanicznego kotwicy. 

Obsługa windy kotwicznej - na czym polega?

Obsługa windy kotwicznej należy do intuicyjnych zajęć, które wykonuje się na jednostce pływającej. Należy jednak zachować przy tym szczególną czujność, dlatego za obsługę tego elementu wyposażenia powinni odpowiadać doświadczeni żeglarze. Rzucanie kotwicy powinno następować na włączonym silniku w trybie jałowym, dzięki temu zasilanie windy będzie możliwe jednocześnie z alternatora przy silniku oraz z akumulatora jachtowego. Przy wybieraniu łańcucha silnik także powinien być włączony, ponieważ sama czynność zabiera więcej energii elektrycznej. 

Gdy łańcuch jest podawany do komory, to należy rozgarniać go na boki, aby nie doszło do zablokowania komory i docelowo do usterki windy kotwicznej. Taki wypadek może być bardzo kosztowny oraz może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo i wygodę eksploatacji jachtu. Przed rozpoczęciem użytkowania windy kotwicznej warto dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją obsługi, a także z kartą techniczną produktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl