Liny cumownicze
Profesjonalne liny cumownicze służą do cumowania, czyli mocowania łodzi do nabrzeża, boi lub innego przystosowanego do tego miejsca. Pełnią także rolę holu, gdy jednostka musi zostać przetransportowana lub obrócona na dalbie. Z kolei odbojnice mają za zadanie chronić elementy łodzi i nabrzeży przed uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas manewrów. W sklepie Maristo znajdziesz liny cumownicze do swojej jednostki oraz praktyczne odbojnice.
230,00 zł
220,00 zł
100,00 zł
140,00 zł
240,00 zł
260,00 zł
150,00 zł
250,00 zł
290,00 zł
410,00 zł
650,00 zł
810,00 zł
120,00 zł
190,00 zł
260,00 zł
330,00 zł
170,00 zł
Rodzaje lin cumowniczych – różnice i zastosowania
Najczęściej stosowane liny cumownicze dzielą się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.
Liny z włókien naturalnych roślinnych (np. z manili) to tradycyjnie stosowane wyposażenie łodzi. Są odporne na działanie wody słodkiej i słonej. Nadają się do niewielkich łodzi. Z kolei produkty z włókien syntetycznych są mało elastyczne. Są to idealne liny cumownicze do stosowania podczas rejsów mniejszymi łodziami w celach rekreacyjnych i sportowych. Mocne liny stalowe są polecane do ciężkich, dużych jednostek.
Liny z tworzyw sztucznych charakteryzują się dobrymi parametrami użytkowymi. Nie niszczą się na skutek działania promieniowania UV i czynników chemicznych. Nie nasiąkają wodą i są odporne na gnicie.
Materiały używane do produkcji lin cumowniczych
Syntetyczna lina do cumowania może być wykonana z różnorodnych materiałów. Każdy z nich nadaje linie specyficznych właściwości:
- nylon (poliamid) jest wytrzymały i rozciągliwy. Ponadto nie nasiąka wodą, ale jest dość ciężki. Włókna z wysoko przetworzonego polietylenu oraz z polipropylenu są odporne na tarcie;
- poliester wykazuje bardzo dużą trwałość. Lina z tego tworzywa jest elastyczna i odporna na ścieranie. Poliester jest mniej rozciągliwy w porównaniu z nylonem. Lina może mieć poliamidowy rdzeń, który zwiększa jej trwałość;
- polipropylen nie nasiąka i unosi się na powierzchni wody.
Idealna lina cumownicza jest elastyczna, odporna na skręcanie i gnicie. Nie powinna tonąć w wodzie.
Lina cumownicza – jak wybrać najlepszą?
Jaka powinna być lina do cumowania? Przede wszystkim warto przyjrzeć się materiałowi, z którego została wykonana. U nas znajdziesz wytrzymałe liny z poliestru o trzyżyłowej konstrukcji, zakończone nierdzewną kauszą. Warto pamiętać o różnicach w wytrzymałości i dobrać model liny cumowniczej do wielkości i masy łódki.
Cechy liny cumowniczej z poliestru
Liny do cumowania wyprodukowane z materiału syntetycznego są bardzo praktyczne. Nie chłoną wody, unoszą się w niej, a przede wszystkim nie stanowią miejsca rozwoju drobnoustrojów, glonów i grzybów. Dzięki temu liny cumownicze z poliestru łatwo jest utrzymać w czystości. Ich istotną zaletą jest duża odporność mechaniczna na ścieranie i skręcanie.
Jak dobrać parametry liny cumowniczej?
Przy zakupie zwróć uwagę na takie parametry liny jak grubość i długość. Trzeba rozważyć rozmiary i wagę łódki oraz planowany sposób i miejsce cumowania. Wymaga to odrobinę wprawy. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie producenta lin cumowniczych i w opisie produktu. Z kolei długość cumy powinna odpowiadać około 1,5 długości łódki.
Jak prawidłowo cumować łódź? Praktyczne wskazówki
Cumowanie polega na przymocowaniu jednostki pływającej do elementu stałego znajdującego się na nabrzeżu lub do boi. Najbezpieczniej jest wybrać spokojną zatokę lub boję zakotwiczoną do dna. Jeden koniec liny musi być stabilnie przywiązany do knagi. Drugi przewlecz przez ucho boi, pozostaw niewielki luz i zawiąż ją węzłem cumowniczym żeglarskim, knagowym lub bowline. Zawsze ponownie upewnij się, że węzeł jest poprawnie zawiązany.
Profesjonalne odbojnice do łodzi
Odbojnice wykonane są z gumy i zabezpieczają obrzeża łodzi. Przejmują siłę uderzenia w czasie podpływania. Podczas cumowania łodzi z odbojnicą nie dochodzi do przetarcia powierzchni kadłuba. Odbojniki zapobiegają uszkodzeniu jachtu i elementów nabrzeża.
U nas znajdziesz profesjonalne wyposażenie do swojej łodzi. Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo – zaopatrz się w liny cumownicze i odbojniki.