Farby antyporostowe do jachtów - antyfouling

Tzw. antifouling służy zabezpieczaniu poszycia jachtów (a szczególnie ich dna) przed narastaniem organizmów wodnych. W skrajnych przypadkach porosty potrafią uszkodzić żelkot, zwiększają zużycie paliwa, a przede wszystkim dodają pracy związanej z ich usuwaniem. Sprawdź naszą ofertę farb antyporostowych i dowiedz się więcej o środkach chroniących statek przed glonami. Sklep żeglarski Maristo oferuje wyłącznie wysokiej klasy chemię jachtową.

Antyfouling VSE 0,75l Antyfouling VSE 0,75l
Producent: OLIVA
Cena: 302,00 zł
szt.
zobacz więcej
Antyfouling VSE 10l Antyfouling VSE 10l
Producent: OLIVA
Cena: 3 730,00 zł
szt.
zobacz więcej
Farba antyporostowa czarna - 2,5 l Farba antyporostowa czarna - 2,5 l
Producent: SeaLine
Cena: 526,00 zł
szt.
zobacz więcej
Farba antyporostowa czarna - 750 ml Farba antyporostowa czarna - 750 ml
Producent: SeaLine
Cena: 172,00 zł
szt.
zobacz więcej

Do czego służy farba antyporostowa?

Profesjonalne farby antyporostowe do jachtów to produkty powstrzymujące rozwój żywych organizmów na dnie łodzi. Dzięki właściwościom samopolerującym powierzchnia kadłuba jest chroniona przez cały czas żywotności farby. W ofercie sklepu Maristo przygotowaliśmy dla Ciebie zaawansowane technologicznie farby antyporostowe, lakiery i podkłady. Zastosowanie ich na swoim jachcie zapewni ochronę przed porostami i ochroni kluczowe elementy łodzi na stałe zanurzone w wodzie.

Na jak długo wystarcza antifouling?

Prawidłowo przeprowadzony proces antifoulingu wystarcza na rok lub dłużej. Kluczowe znaczenie ma to, czy farba antyporostowa została nałożona prawidłowo. Poza tym produkty do zabezpieczania przed porostami dobierane są pod kątem prędkości przemieszczania się łodzi. Wyróżnia się typy miękkie do jednostek wolnych (do 40 węzłów) i twarde zarezerwowane dla łodzi szybszych (ponad 40 węzłów). Farby antyporostowe do jachtów muszą też być zaaplikowane na czystą powierzchnię, wolną od zabrudzeń, odprysków czy lotnych pozostałości po poprzednich warstwach farby.

Jak przygotować powierzchnię pod antifouling?

Nałożenie farby nie może się odbywać od razu po slipowaniu jachtu, ponieważ poszycie trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Całą powierzchnię trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić, by nie miała żadnych zanieczyszczeń. Następnie malowaną powierzchnię trzeba odtłuścić (służą do tego specjalne środki często tych samych producentów co farby). Następnie nakłada się odpowiednią ilość antifoulingu.

Ile warstw farby antyporostowej nałożyć?

Jedna warstwa farby zasadniczo nie spełni swojego zadania. Można oczywiście ją zastosować, jednak będzie to tylko marnotrawstwo czasu. Najlepiej od razu pomalować całą powierzchnię minimum dwa razy, a można to zrobić nawet trzykrotnie. Oprócz tego, co jakiś czas, przykładowo na początku sezonu dobrze jest nakładać kolejną warstwę lub dwie.

Grubość warstwy farby antyporostowej

Na jaką grubość należy aplikować farbę antyporostową? Według producentów odpowiednia powłoka produktu w pełni wyschniętego to 100 mikronów. Oczywiście mało kto ma w swoim ekwipunku mikrometr, dlatego lepiej mierzyć grubość warstwy pod kątem zużycia nakładanego produktu. Farba antyporostowa ma na opakowaniu pełną instrukcję wydajności i zalecane jest ścisłe trzymanie się zaleceń podczas malowania. Zwykle stosuje się jedną warstwę, jeśli łódź była już malowana. Jeżeli jest to pierwszy raz, należy nałożyć dwie, a nawet 3 warstwy.

Kiedy nakładać farbę antyporostową?

Moment nakładania farby antyporostowej ma kluczowe znaczenie dla pełnej ochrony kadłuba. Do jej prawidłowego działania potrzebna jest woda, ponieważ pod wpływem powietrza dochodzi do ulatniania się substancji aktywnych. Dlatego farba antyporostowa powinna być aplikowana w trakcie sezonu lub przed pierwszym wodowaniem w sezonie. Nie ma sensu nakładać warstwy antifoulingu, jeśli zamierzasz wyciągać łódź z wody.

Jakie farby antyporostowe są najlepsze?

Kupując odpowiednie farby przeciw porostom, możesz napotkać ich różne rodzaje. Wspomniane antifoulingi mają w składzie środki biobójcze, które niestety są szkodliwe dla środowiska, a także człowieka. Nie da się jednak zaprzeczyć, że cechują się znacznie większą skutecznością od tradycyjnych farb bez chemikaliów. Wybierając produkt, należy zatem rozważyć tę kwestię.

Farba antyporostowa – czy zawsze należy ją stosować?

Farby antyporostowe działają wtedy, gdy są zanurzone w wodzie. W chwili, gdy są wyciągane na powierzchnię, środki tracą swoje właściwości ochronne, co sprawia, że cały zabieg staje się bezwartościowy. Farby stosuje się zatem na jednostkach, które stale lub przynajmniej bardzo długo zostają zanurzone.

Odwiedź nasz blog i przeczytaj artykuł "Jaka farba do łodzi z laminatu?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl