Gaśnice i systemy przeciwpożarowe do jachtów i łodzi

Jachty i mniejsze jednostki pływające mogą się zapalić. Ryzyko rośnie wraz ze zwiększeniem ilości urządzeń wykorzystujących prąd czy propan-butan. Sama instalacja elektryczna też może być podatna na uszkodzenia i pożar zwłaszcza po niechlujnych naprawach. Dlatego gaśnice na jacht to nie tylko obowiązek, ale też praktyczna ochrona w trudnych sytuacjach. Sprawdź dostępne modele gaśnic proszkowych i systemów przeciwpożarowych poniżej!

Jaka gaśnica na jacht jest potrzebna?

Według regulacji prawnych każda jednostka pływająca do 10 metrów długości, która nie jest lodołamaczem, holownikiem czy pchaczem, powinna być wyposażona w gaśnice na jacht. Ich ilość zależna jest od długości jednostki oraz mocy silnika napędowego. Oto zestawienie obowiązkowej ilości gaśnic pod względem rodzaju jachtu:

  • do 10 metrów długości – 1 gaśnica 2 kg + 1 gaśnica w przypadku silnika o mocy 50-100 kW lub 2 dla silnika powyżej 100 kW;
  • do 15 metrów długości – 2 gaśnice 2 kg + 1 gaśnica w przypadku silnika o mocy 50-100 kW lub 2 dla silnika powyżej 100 kW;
  • do 20 metrów długości – 3 gaśnice 2 kg + 1 gaśnica w przypadku silnika o mocy 50-100 kW lub 2 dla silnika powyżej 100 kW.

Rodzaj i pojemność gaśnicy na jacht zmienia się, gdy wielkość jednostki przekracza 20 metrów długości. W takim przypadku konieczne jest zabranie na pokład gaśnic 6 kg, które mogą gasić pożar typu A, B i C oraz dopasowane do urządzeń elektrycznych do 1 kV.

System przeciwpożarowy na jacht – czy warto wybrać?

Każda gaśnica proszkowa, która nie ma automatycznej aktywacji, wymaga użycia przez załogę. Dlatego niektórzy sięgają po warianty automatyczne lub system przeciwpożarowy na jacht. Co to ułatwia?

Po pierwsze tego typu urządzenie nie wymaga manualnego włączenia. System wyposażony jest w czujnik wrażliwy na wysoką temperaturę, co skutecznie aktywuje zbiornik ze środkiem gaśniczym.

Po drugie ochrona jest zapewniana dla konkretnej przestrzeni w równej ilości. Nie ma ryzyka nieprawidłowego użycia gaśnicy, co zdecydowanie zwiększa skuteczność gaszenia pożaru. System przeciwpożarowy na jacht to świetna opcja zwłaszcza pod pokładem, gdzie ogień może rozprzestrzenić się błyskawicznie.

Gaśnice na jacht i systemy przeciwpożarowe

Aparatura przeciwpożarowa musi być niezawodna, tylko wtedy zapewnia prawdziwe bezpieczeństwo podczas rejsów. Dlatego wybierz jedno z powyższych urządzeń, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji. Pamiętaj, że pochodzą od sprawdzonych producentów, co przekłada się na ich skuteczność i niezawodność. Wybierz właśnie teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl