Tratwy ratunkowe

Posiadanie na statku tratwy ratunkowej jest uwarunkowane prawnie. Stabilność i lekkość to główne wyznaczniki ich bezpieczeństwa. Pneumatyczne tratwy ratunkowe muszą być dostosowane do typu akwenów, w jakich mają zostać użyte. Istnieją modele oceaniczne, które przygotowane są do ratowania ludzi na otwartym morzu i oceanie oraz takie, które warto wybrać dla jednostek poruszających się blisko brzegu morskiego oraz po rzekach lub jeziorach. Tratwa pneumatyczna musi zostać przymocowana do pokładu za pomocą specjalnych uchwytów. Kupując model oceaniczny, w zestawie dołączone jest pełne wyposażenie niezbędne do przetrwania na pełnym morzu. Sprzęt w naszym sklepie żeglarskim pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów. Wszystkie elementy wyposażenia są odporne na wpływ słonej wody. Tratwa ratunkowa to gwarancja bezpiecznej żeglugi.

Flama pomarańczowa L 2m Flama pomarańczowa L 2m
Cena: 68,98 zł
szt.
zobacz więcej
Folia termiczna metaliczna Folia termiczna metaliczna
Cena: 11,41 zł
szt.
zobacz więcej
GRAB BAG 10-osobowa GRAB BAG 10-osobowa
Producent: 4WATER
Cena: 964,13 zł
szt.
zobacz więcej
GRAB BAG 6-osobowa GRAB BAG 6-osobowa
Producent: 4WATER
Cena: 794,22 zł
szt.
zobacz więcej
GRAB BAG 8-osobowa GRAB BAG 8-osobowa
Producent: 4WATER
Cena: 887,57 zł
szt.
zobacz więcej
Lina sondy ręczna Lina sondy ręczna
Cena: 190,00 zł
szt.
zobacz więcej

Tratwy ratunkowe w sklepie Maristo

Tratwa ratunkowa to jeden ze środków ratunkowych, który w kryzysowych sytuacjach pomaga w zwiększeniu szans na przeżycie rozbitków oraz minimalizuje ryzyko wychłodzenia organizmu w zimnej wodzie. Niekiedy od posiadania tratwy ratunkowej zależy życie załogi, dlatego warto ją zainstalować na jednostce pływającej. W tej kategorii przygotowaliśmy najwyższej jakości tratwy ratunkowe, które spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i zostały przetestowane w praktyce. Ponadto w sklepie dostępne są także akcesoria do tratw.

Czy posiadanie tratwy jest wymagane?

Tratwa ratunkowa to obowiązkowy środek ratunkowy na statkach i innych jednostkach morskich, których wyposażenie regulowane jest przez przepisy Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Jednocześnie jachty żeglugowe pływające po akwenach śródlądowych nie mają obowiązku posiadania tratwy na wyposażeniu. Dobrą praktyką żeglarską jest jednak zakup tego środka ratunkowego oraz edukacja w zakresie jego użytkowania w sytuacjach kryzysowych. 

Ile osób powinna pomieścić tratwa ratunkowa?

Zgodnie z konwencją SOLAS wielkość tratwy ratunkowej musi być dostosowana do liczby członków załogi. Tratwa lub tratwy znajdujące się na pokładzie jednostki pływającej muszą pomieścić wszystkie osoby, które znajdują się na pokładzie. W ofercie sklepu Maristo przygotowano tratwy ratunkowe dla 4, 6 i 8 osób. Wybrane modele przystosowane są do użytkowania na wodach morskich i śródlądowych daleko od brzegu, a niektóre zapewnią bezpieczeństwo tylko w żegludze niedaleko linii brzegowej. Przed zakupem warto sprawdzić dokładną specyfikację techniczną danego środka ratunkowego. 

Rodzaje tratw ratunkowych

Tratwy ratunkowe dzieli się ze względu na ich funkcjonalność. Wśród tratw pneumatycznych wyróżnia się:

  • tratwy ratownicze MOR;
  • platformy ratunkowe;
  • tratwy żurawikowe;
  • tratwy zrzutowe;
  • tratwy samoodwracalne. 

Gdzie umieścić tratwę ratunkową?

Tratwa ratunkowa powinna być umieszczona bezpośrednio na pokładzie jednostki pływającej. Instalacja tratwy powinna umożliwić szybkie i bezpieczne wodowanie jej przez jedną osobę w sytuacji kryzysowej. Alternatywą jest zastosowanie systemu samospłynięcia tratwy. Posiadanie tratwy ratunkowej znacznie zwiększa bezpieczeństwo żeglugi oraz szansę przeżycia w przypadku wypadku na wodzie, dlatego warto w nią zainwestować. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl