Tratwy ratunkowe - pneumatyczne tratwy morskie

Posiadanie na statku tratwy ratunkowej jest uwarunkowane prawnie. Stabilność i lekkość to główne wyznaczniki ich bezpieczeństwa. Pneumatyczne tratwy ratunkowe muszą być dostosowane do typu akwenów, w jakich mają zostać użyte. Istnieją modele oceaniczne, które przygotowane są do ratowania ludzi na otwartym morzu i oceanie oraz takie, które warto wybrać dla jednostek poruszających się blisko brzegu morskiego oraz po rzekach lub jeziorach. Tratwa pneumatyczna musi zostać przymocowana do pokładu za pomocą specjalnych uchwytów. Kupując model oceaniczny, w zestawie dołączone jest pełne wyposażenie niezbędne do przetrwania na pełnym morzu. Sprzęt w naszym sklepie żeglarskim pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów. Wszystkie elementy wyposażenia są odporne na wpływ słonej wody. Tratwa ratunkowa to gwarancja bezpiecznej żeglugi.

W naszym sklepie żeglarskim są dostępne:

Tratwa ratunkowa LALIZAS ISO ATLANTIC L <24h Tratwa ratunkowa LALIZAS ISO ATLANTIC L <24h
Producent: Lalizas
Cena:

5 899,00 zł

Cena regularna: 6 149,00 zł

Najniższa cena: 5 899,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Tratwa ratunkowa 4WATER z torbą 4-os. Tratwa ratunkowa 4WATER z torbą 4-os.
Producent: 4Water
Cena:

5 368,37 zł

szt.
zobacz więcej
Tratwa ratunkowa 4WATER z torbą 8-os. Tratwa ratunkowa 4WATER z torbą 8-os.
Producent: 4Water
Cena:

6 439,90 zł

szt.
zobacz więcej
Tratwa ratunkowa Plastimo 4-os. Tratwa ratunkowa Plastimo 4-os.
Producent: Plastimo
Cena:

6 813,00 zł

szt.
zobacz więcej
Tratwa ratunkowa Plastimo 6-os. Tratwa ratunkowa Plastimo 6-os.
Producent: Plastimo
Cena:

7 488,00 zł

szt.
zobacz więcej
Tratwa ratunkowa Plastimo 8-os. Tratwa ratunkowa Plastimo 8-os.
Producent: Plastimo
Cena:

9 531,00 zł

szt.
zobacz więcej

Tratwy ratunkowe w sklepie Maristo

Tratwa ratunkowa to jeden ze środków ratunkowych, który w kryzysowych sytuacjach pomaga w zwiększeniu szans na przeżycie rozbitków oraz minimalizuje ryzyko wychłodzenia organizmu w zimnej wodzie. Niekiedy od posiadania tratwy ratunkowej zależy życie załogi, dlatego warto ją zainstalować na jednostce pływającej. W tej kategorii przygotowaliśmy najwyższej jakości tratwy ratunkowe, które spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i zostały przetestowane w praktyce. Ponadto w sklepie dostępne są także akcesoria do tratw.

Czy posiadanie tratwy jest wymagane?

Tratwa ratunkowa to obowiązkowy środek ratunkowy na statkach i innych jednostkach morskich, których wyposażenie regulowane jest przez przepisy Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Jednocześnie jachty żeglugowe pływające po akwenach śródlądowych nie mają obowiązku posiadania tratwy na wyposażeniu. Dobrą praktyką żeglarską jest jednak zakup tego środka ratunkowego oraz edukacja w zakresie jego użytkowania w sytuacjach kryzysowych. 

Ile osób powinna pomieścić tratwa ratunkowa?

Zgodnie z konwencją SOLAS wielkość tratwy ratunkowej musi być dostosowana do liczby członków załogi. Tratwa lub tratwy znajdujące się na pokładzie jednostki pływającej muszą pomieścić wszystkie osoby, które znajdują się na pokładzie. W ofercie sklepu Maristo przygotowano tratwy ratunkowe dla 4, 6 i 8 osób. Wybrane modele przystosowane są do użytkowania na wodach morskich i śródlądowych daleko od brzegu, a niektóre zapewnią bezpieczeństwo tylko w żegludze niedaleko linii brzegowej. Przed zakupem warto sprawdzić dokładną specyfikację techniczną danego środka ratunkowego. 

Rodzaje tratw ratunkowych i ich działanie

Tratwy ratunkowe dzieli się ze względu na ich funkcjonalność. Wśród tratw pneumatycznych wyróżnia się:

  • tratwy ratownicze MOR;
  • platformy ratunkowe;
  • tratwy żurawikowe;
  • tratwy zrzutowe;
  • tratwy samoodwracalne.

Montaż na łodzi odpowiedniej tratwy wiąże się z liczbą osób obecnych na pokładzie. Kluczowy jest też sposób działania samej tratwy ratunkowej.

Jednym z powszechnie stosowanych akcesoriów ratunkowych tego typu są pneumatyczne tratwy ratunkowe w wariancie zrzutowym. Ich działanie opiera się na systemie samopompującym z hakiem odrzutnym oraz zwalniakiem hydrostatycznym. Załoga nie musi samodzielnie zrzucać tratwy na powierzchnię wody, co sprzyja łatwemu i szybkiemu przedostaniu się wszystkich jej członków na pokład. Tratwa zrzutowa najczęściej mieści się w pojemniku płaskim lub cylindrycznym w zależności od wybranego wariantu produktowego. Dla niewielkich jednostek pływających oferowane są tratwy ratunkowe do 10 osób.

Na statkach pasażerskich i łodziach prywatnych montuje się również pneumatyczne tratwy ratunkowe w formie żurawikowej. To zaawansowane konstrukcje, które do wodowania wykorzystują specjalny żuraw. Sam typ tratwy nie odbiega znacznie od innych i zawiera wszystkie najważniejsze elementy wyposażenia. Oprócz wyposażenia w liny potrzebne do wodowania żurawiem, tratwy te można zrzucać na powierzchnię wody. Jednak nie ma gwarancji, że obróci się ona odpowiednio, jeśli nie jest wyposażona w taki system.

Kolejnym wariantem tratwy pneumatycznej jest typ samoodwracalny. W zasadzie może to być model zrzutowy lub żurawikowy, jednak posiada on dodatkową funkcję – „potrafi” odwrócić się namiotem ku górze na wypadek przewrócenia pod wpływem wodowania. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na morzu panują ekstremalne warunki wietrzne. Mogą pomieścić od kilku do kilkudziesięciu osób w zależności od konstrukcji.

Pozostałe warianty tratw ratunkowych to platformy i tratwy MOR. Charakteryzują się odmienną budową, ale skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim członkom załogi. Platformy ratunkowe zwykle konstruowane są w formie zrzutowej, ale nie mają nad sobą namiotu. Ich rozmiary po rozłożeniu są imponujące, bo mogą pomieścić nawet do 130 osób jednocześnie. Zwykle stosuje się je na statkach pasażerskich i jednostkach wojskowych.

Gdzie umieścić tratwę ratunkową?

Tratwa ratunkowa powinna być umieszczona bezpośrednio na pokładzie jednostki pływającej. Instalacja tratwy powinna umożliwić szybkie i bezpieczne wodowanie jej przez jedną osobę w sytuacji kryzysowej. Alternatywą jest zastosowanie systemu samospłynięcia tratwy. Posiadanie tratwy ratunkowej znacznie zwiększa bezpieczeństwo żeglugi oraz szansę przeżycia w przypadku wypadku na wodzie, dlatego warto w nią zainwestować. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl