Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Farby antyporostowe do jachtów - antyfouling

Tzw. antifouling służy zabezpieczaniu poszycia jachtów (a szczególnie ich dna) przed narastaniem organizmów wodnych. W skrajnych przypadkach porosty potrafią uszkodzić żelkot, zwiększają zużycie paliwa, a przede wszystkim dodają pracy związanej z ich usuwaniem. Sprawdź naszą ofertę farb antyporostowych i dowiedz się więcej o środkach chroniących statek przed glonami. Sklep żeglarski Maristo oferuje wyłącznie wysokiej klasy chemię jachtową.

Antifouling VSE Oliva 0,75 l Antifouling VSE Oliva 0,75 l
Producent: OLIVA
Cena: 302,00 zł
szt.
zobacz więcej
Antyfouling VSE 10l Antyfouling VSE 10l
Producent: OLIVA
Cena: 3 730,00 zł
szt.
zobacz więcej
Farba antyporostowa czarna - 2,5 l Farba antyporostowa czarna - 2,5 l
Producent: SeaLine
Cena: 526,00 zł
szt.
zobacz więcej
Farba antyporostowa czarna - 750 ml Farba antyporostowa czarna - 750 ml
Producent: SeaLine
Cena: 172,00 zł
szt.
zobacz więcej

Do czego służy farba antyporostowa?

Profesjonalne farby antyporostowe do jachtów to produkty powstrzymujące rozwój żywych organizmów na dnie łodzi. Dzięki właściwościom samopolerującym powierzchnia kadłuba jest chroniona przez cały czas żywotności farby. W ofercie sklepu Maristo przygotowaliśmy dla Ciebie zaawansowane technologicznie farby antyporostowe, lakiery i podkłady. Zastosowanie ich na swoim jachcie zapewni ochronę przed porostami i ochroni kluczowe elementy łodzi na stałe zanurzone w wodzie.

Na jak długo wystarcza antifouling?

Prawidłowo przeprowadzony proces antifoulingu wystarcza na rok lub dłużej. Kluczowe znaczenie ma to, czy farba antyporostowa została nałożona prawidłowo. Poza tym produkty do zabezpieczania przed porostami dobierane są pod kątem prędkości przemieszczania się łodzi. Wyróżnia się typy miękkie do jednostek wolnych (do 40 węzłów) i twarde zarezerwowane dla łodzi szybszych (ponad 40 węzłów). Farby antyporostowe do jachtów muszą też być zaaplikowane na czystą powierzchnię, wolną od zabrudzeń, odprysków czy lotnych pozostałości po poprzednich warstwach farby.

Jak malować farbą antyporostową?

Farby antyporostowe stosowane są do zabezpieczenia dna jachtów i łodzi przed rozwojem kolonii porostów, glonów i pąkli. Chronią też powierzchnię kadłuba przed działaniem wody morskiej. Antyfouling powinno się przeprowadzać w taki sposób, by zapewnić maksymalną ochronę powierzchni przed narastaniem organizmów wodnych. Należy zwiększyć przyczepność farby poprzez zmatowienie starej powłoki oraz jej odtłuszczenie. W niektórych przypadkach można nawet ją usunąć przed nałożeniem środka. W takiej sytuacji należy lekko przeszlifować powierzchnię i nałożyć cienką warstwę gruntu. 

Antifouling można nakładać pędzlem lub wałkiem. 1 litr farby powinien wystarczyć na pomalowanie około 9 m2. Warto pomalować powierzchnię kadłuba do wysokości około 5 cm nad poziomem lustra wody. 

Jak przygotować powierzchnię pod antifouling?

Nałożenie farby nie może się odbywać od razu po slipowaniu jachtu, ponieważ poszycie trzeba najpierw odpowiednio przygotować. Całą powierzchnię trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić, by nie miała żadnych zanieczyszczeń. Następnie malowaną powierzchnię trzeba odtłuścić (służą do tego specjalne środki często tych samych producentów co farby). Następnie nakłada się odpowiednią ilość antifoulingu.

Ile warstw farby antyporostowej nałożyć?

Jedna warstwa farby zasadniczo nie spełni swojego zadania. Można oczywiście ją zastosować, jednak będzie to tylko marnotrawstwo czasu. Najlepiej od razu pomalować całą powierzchnię minimum dwa razy, a można to zrobić nawet trzykrotnie. Oprócz tego, co jakiś czas, przykładowo na początku sezonu dobrze jest nakładać kolejną warstwę lub dwie.

Grubość warstwy farby antyporostowej

Na jaką grubość należy aplikować farbę antyporostową? Według producentów odpowiednia powłoka produktu w pełni wyschniętego to 100 mikronów. Oczywiście mało kto ma w swoim ekwipunku mikrometr, dlatego lepiej mierzyć grubość warstwy pod kątem zużycia nakładanego produktu. Farba antyporostowa ma na opakowaniu pełną instrukcję wydajności i zalecane jest ścisłe trzymanie się zaleceń podczas malowania. Zwykle stosuje się jedną warstwę, jeśli łódź była już malowana. Jeżeli jest to pierwszy raz, należy nałożyć dwie, a nawet 3 warstwy.

Ile schnie farba antyporostowa?

W korzystnych warunkach przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze powietrza farba antyporostowa schnie około 5 godzin. Czas ten może się wydłużyć do 8 godzin. Najlepiej jest położyć 2-3 warstwy farby podczas pierwszego malowania i 1-2 warstwy w czasie odnawiania powłoki na początku sezonu. Po nałożeniu jednej należy odczekać do jej wyschnięcia.

Wodowanie jachtu po antyfoulingu

Wodowanie powinno odbyć się po 12 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy farby antyporostowej. Po pierwszym wodowaniu łodzi powinna ona pozostawać w wodzie. W przeciwnym wypadku nawet kilkugodzinny kontakt z powietrzem istotnie wpłynie na zmniejszenie właściwości powłoki. 

Kiedy nakładać farbę antyporostową?

Moment nakładania farby antyporostowej ma kluczowe znaczenie dla pełnej ochrony kadłuba. Do jej prawidłowego działania potrzebna jest woda, ponieważ pod wpływem powietrza dochodzi do ulatniania się substancji aktywnych. Dlatego farba antyporostowa powinna być aplikowana w trakcie sezonu lub przed pierwszym wodowaniem w sezonie. Nie ma sensu nakładać warstwy antifoulingu, jeśli zamierzasz wyciągać łódź z wody.

Jakie farby antyporostowe są najlepsze?

Kupując odpowiednie farby przeciw porostom, możesz napotkać ich różne rodzaje. Wspomniane antifoulingi mają w składzie środki biobójcze, które niestety są szkodliwe dla środowiska, a także człowieka. Nie da się jednak zaprzeczyć, że cechują się znacznie większą skutecznością od tradycyjnych farb bez chemikaliów. Wybierając produkt, należy zatem rozważyć tę kwestię.

Jaki antifouling wybrać?

Farby do malowania dna łodzi należy dopasować do rodzaju zbiornika wodnego, na jakim zamierzasz pływać. Najbardziej istotnym czynnikiem jest poziom zasolenia w połączeniu z temperaturą wody. Na podstawie tych informacji oraz danych dotyczących prędkości rozwijanych przez łódź dobiera się odpowiedni skład środków służących do ochrony przed rozwojem organizmów wodnych na kadłubie.

Przy wyborze trzeba też sprawdzić, do jakiego rodzaju powierzchni polecana jest konkretna farba. Kadłuby z różnych tworzyw: stali, aluminium, drewna, pokryte laminatem wymagają odpowiednich środków.  

Farba antyporostowa – czy zawsze należy ją stosować?

Farby antyporostowe działają wtedy, gdy są zanurzone w wodzie. W chwili, gdy są wyciągane na powierzchnię, środki tracą swoje właściwości ochronne, co sprawia, że cały zabieg staje się bezwartościowy. Farby stosuje się zatem na jednostkach, które stale lub przynajmniej bardzo długo zostają zanurzone.

 

Odwiedź nasz blog i przeczytaj artykuł "Jaka farba do łodzi z laminatu?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl