Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Liny kotwiczne / cumownicze

Dobrze dobrany zestaw lin kotwicznych i cumowniczych to jeden z podstawowych elementów gwarantujących bezpieczne żeglowanie. Kotwiczenie należy do rutynowych manewrów wykonywanych na wodzie. Bez względu na to, czy są to urokliwe Mazury, czy wybrzeża chorwackiej Dalmacji, potrzebny jest sprawdzony i niezawodny sprzęt. Liny cumownicze wysokiej jakości służą do pewnego przymocowania jachtu, żaglówki bądź motorówki do nadbrzeża. Z kolei liny kotwiczne przeznaczone są do zakotwiczenia jednostki pływającej na kotwicowisku. Długość i wytrzymałość lin winna odpowiadać jej wielkości, rodzajowi oraz masie. Dokonanie właściwego wyboru lin to inwestycja w bezpieczeństwo. Zapoznaj się z produktami dostępnymi w naszym sklepie!

Lina cumownicza (2 sztuki) Lina cumownicza (2 sztuki)
Producent: Compass
Cena: 270,00 zł
szt.
zobacz więcej

Jaka lina do kotwicy?

Dobra lina kotwiczna powinna być możliwie elastyczna – znacznie ułatwia to jej obsługę. Najlepiej sprawdzają się modele skręcane lub takie o dość luźnym splocie. Zwykle wykonane są z polipropylenu, ale istnieją też inne opcje.

Odrębną kwestią jest długość liny – kupując ją, nie warto oszczędzać, zwłaszcza jeśli mamy zamiar żeglować po głębszych akwenach. Pamiętajmy, że optymalna długość liny kotwicznej powinna wynosić trzy- lub pięciokrotność głębokości w danym miejscu. 

Lina cumownicza - z czego wykonana?

Dobra cuma powinna znosić „trudne warunki pracy”, a więc wilgoć, sól i promieniowanie słoneczne. Jakie tworzywa spełniają powyższe założenia? Najczęściej stosowanym materiałem jest polipropylen, a z bardziej tradycyjnych rozwiązań – manila (wytwarzana z liści bananowca). 

Jaki przekrój liny wybrać?

Dobierając przekrój liny do kotwicy, należy wziąć pod uwagę dwa istotne czynniki:

  • wielkość jednostki,
  • ciężar kotwicy.

Generalna zasada jest taka – im wyższe wartości obu tych parametrów, tym grubszej liny kotwicznej będziemy potrzebować. Przykładowo, dla typowego, 7-metrowego jachtu turystycznego pływającego po Mazurach w zupełności wystarczy lina kotwiczna o średnicy 10 - 12 mm. 

Lina kotwiczna do pontonu 

Ponton jest stosunkowo lekki, dlatego wystarcza do niego niewielka kotwica lub ciężarek. Obsługująca je lina kotwiczna również nie musi być zbyt toporna. Dla własnej wygody warto jednak kupić taką o średnicy przynajmniej 8-10 mm. Cieńsza linka może utrzymać ponton, ale będzie wpijać się w dłonie podczas wyciągania. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl