Knagi zaciskowe
Knagi zaciskowe znajdują się w podstawowym wyposażeniu pokładowym. Są zamontowane praktycznie w każdej jednostce pływającej — niezależnie od jej wielkości i przeznaczenia. Do ich produkcji stosuje się najwyższej jakości stal nierdzewną, tworzywa sztuczne i kompozytowe oraz aluminium. Na czym polega działanie tych urządzeń? Knagi żeglarskie służą do natychmiastowego zblokowania liny (szotu, cumy itp.) oraz równie błyskawicznego jej odblokowania.
183,00 zł
Jakie są rodzaje knag zaciskowych?
Ten rodzaj knag żeglarskich unieruchamia linę na zasadzie zacisku i siły tarcia. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie potrzebne są węzły, zaś do obsługi zazwyczaj wystarczy jedna ręka. Wśród kang zaciskowych rozróżnia się następujące rodzaje:
- knaga linowa (palcowa) - charakteryzuje się kształtem rynny ze zwężającą się średnicą, odnajduje zastosowanie w małych jednostkach żeglugi śródlądowej,
- knaga rowkowa - ma kształt rowka o karbowanej powierzchni, bez elementów ruchomych,
- knaga szczękowa - składa się z karbowanych, ruchomych elementów połączonych w taki sposób, że lina może być przeciągana tylko w jednym kierunku; stosuje się ją w żegludze morskiej i śródlądowej.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj knag żeglarskich?
Kierując się powyższymi wskazówkami, można zauważyć, że do małych jednostek, które nie wypływają w morze, wystarczające będą proste knagi zaciskowe - klinowe lub rowkowe. Większe łodzie i żaglowce pływające po morzach powinny być wyposażone w knagi szczękowe.
Podobnie jak w przypadku innego sprzętu pokładowego, kupując knagi żeglarskie, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Słabo wykonane, najtańsze egzemplarze, zwłaszcza w przypadku knag szczękowych szybko tracą swoje właściwości i pod wpływem obciążeń mogą się blokować. Z kolei w knagach rowkowych należy przyjrzeć się głębokości rowków. Zbyt płytkie nie będą w stanie utrzymać mokrej liny.
Sposób montażu knag żeglarskich
Działanie knag zaciskowych będzie prawidłowe tylko wtedy, gdy zostaną odpowiednio zamontowane. Na co zwrócić baczną uwagę? Na wysokość montażu (powinna uniemożliwiać przypadkowe wyślizgnięcie się liny), odpowiedni kąt nabiegu liny oraz odpowiednią symetrię poszczególnych szczęk.