


Kotwice do łodzi, jachtów i żaglówek
Pasja żeglowania powinna w pierwszej kolejności opierać się na jednej zasadzie, mianowicie bezwzględnym przestrzeganiu norm bezpieczeństwa. I właśnie w głównej mierze bezpieczeństwu ma przysłużyć się obecność w ekwipunku żeglarskim kotwicy jachtowej. Jest ona podstawowym elementem sprawnego kotwiczenia, czyli umocowania obiektu pływającego, dlatego też stanowi obligatoryjną część jego wyposażenia. Zakotwiczenie odbywa się dzięki zahaczeniu kotwicy o dno. Sklep żeglarski Maristo oferuje wiele różnych rodzajów kotwic jachtowych – np. pługowe, czterołapowe, admiralicji, Bruce’a, czy Danfrotha. Kupując kotwice do łodzi, trzeba pamiętać, że poszczególne modele znacząco się od siebie różnią. Sprawdź naszą ofertą i wybierz kotwicę odpowiadającą Twoim potrzebom.
Jakie są rodzaje kotwic do łodzi?
Istnieje szereg rozmaitych kotwic różniących się budową, kształtem i przeznaczeniem. Każda z nich posiada jednak podobne elementy konstrukcyjne, a więc:
- trzon, czyli część główną,
- łapy chwytające dno. W większości przypadków na łapach umieszczone są jeszcze pazury. Mają one za zadanie zagłębić się w dnie i zwiększyć siłę trzymania kotwicy.
Do najbardziej popularnych rodzajów kotwic należą:
- kotwica Danfortha – wymyślona przez Amerykanina Richarda Danfortha, najczęściej stosowana na jachtach czarterowych. Jej ramiona i trzon są ze sobą połączone. Najlepiej sprawdza się na dnie piaszczystym, na którym wykazuje bardzo dużą siłę trzymania w stosunku do swojej masy.
- kotwica Bruce'a – początkowo stosowana do kotwiczenia platform wiertniczych, obecnie również do jachtów. Cechuje ja prosta, wykonana z jednego kawałka metalu konstrukcja. Dobrze trzyma na piasku i skałach.
- kotwica pługowa nazywana inaczej kotwicą CQR została wymyślona 100 lat temu przez Geoffreya Taylora. Zgodnie z nazwą, posiada jedną łapę i ma formę pługu lub lemiesza. Bardzo łatwo zakopuje się w dno, co sprawia, że dobrze trzyma na niemal każdym rodzaju dna. Jest bardzo popularna i lubiana przez żeglarzy.
- kotwica admiralicji - najbardziej „klasyczna”, a zarazem jedna z najstarszych. Jeżeli poprosicie kogoś o zilustrowanie kotwicy, z pewnością narysuje ten właśnie kształt. Ma dużą siłę trzymania, ale jest mało poręczna.
- kotwica czterołapowa, czyli tzw. drapak. Stosuje się ją raczej do małych jednostek, takich jak łodzie wiosłowe, szalupy ratunkowe itp. Może też odgrywać rolę kotwicy pomocniczej na jachtach.
Jaką kotwicę do jachtu i łodzi wybrać?
Warto podkreślić, że nie istnieje „najlepszy” rodzaj kotwicy. Gdyby tak było, to jedno optymalne rozwiązanie wyparłoby przecież wszystkie inne. Pragnąc dokonać trafnego wyboru w tej kwestii, należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki:
- wielkość jednostki. Tu korelacja jest prosta – im większa łódź, tym cięższa kotwica będzie potrzebna,
- dominujący na danym akwenie rodzaj podłoża.
Należy pamiętać, że dla zapewnienia sobie maksimum bezpieczeństwa dobrze jest posiadać na łodzi dwa różne rodzaje kotwic. To rozwiązanie przydaje się przy różnorodnych rodzajach dna, a przy tym stwarza komfort psychiczny, jeżeli przyjdzie nam kotwiczyć w trudnych warunkach. W takiej sytuacji wyrzucenie dwóch kotwic, zamiast jednej, pozwoli na ustabilizowanie jednostki, nawet jeśli jedna z nich będzie pełnić jedynie funkcję obciążnika.