Bosaki żeglarskie i akcesoria

Nieodłącznym elementem każdego osprzętu jachtowego są bosaki żeglarskie. Zakres ich zastosowań jest dość szeroki. Bosaki służą przede wszystkim do odpychania lub przyciągania jachtu do kei, chwytania ucha boi cumowniczej czy wyciągania cum z wody. Dodatkowo w niespodziewanych sytuacjach bosak żeglarski spełnia również funkcję ratowniczą. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz materiał, z jakiego został on wykonany. Obecnie popularne są bosaki teleskopowe, które zajmują mało miejsca na pokładzie. Niektóre uniwersalne modele posiadają także funkcję wiosła. Skorzystaj z oferty wysokiej jakości bosaków dostępnych w naszym sklepie żeglarskim.

Do czego służy bosak żeglarski?

Bosak żeglarski to sprzęt, który powinien znajdować się na każdej jednostce. Jego atuty to uniwersalność i multifunkcjonalność. Przede wszystkim służy to odpychania łodzi od kei oraz innych jednostek w porcie. Posiadanie wysokiej jakości bosaka wpływa korzystnie na wygodę manewrowania jednostką pływającą w zatłoczonych miejscach. Ponadto to proste i wydajne rozwiązanie wykorzystywane jest również w warunkach żeglugi, gdzie za pomocą bosaka żeglarskiego można odepchnąć się od innej łodzi lub przeszkód znajdujących się w pobliżu toru wodnego. 

Poza odpychaniem, bosak jachtowy wykorzystuje się także do chwytania. Dzięki niemu możliwe jest podbieranie zza burty różnego rodzaju przedmiotów, czy też łapanie boi i cumy. To sprawia, że potrzebujemy go podczas każdego wyjścia na wodę, więc przed wyruszeniem w rejs, warto zapoznać się z wyposażeniem jachtu, a także ze stanem technicznym bosaków. To także sprzęt, który okazuje się nieoceniony w prowadzeniu akcji ratunkowych i podejmowaniu rozbitków z wody. Dobrej jakości bosak ratunkowy to podstawa. Na co dzień stosuje się go także do innych zadań, np. do stawiania żagli. 

Bosak żeglarski - niezbędne wyposażenie łodzi

Zgodnie z przepisami, bosak stanowi obowiązkowe wyposażenie łodzi zarówno w warunkach żeglugi śródlądowej, jak i w warunkach morskich. Według norm na jednostce pływającej powinien znajdować się minimum jeden bosak, jednak z doświadczenia wiemy, że doświadczeni i przewidujący żeglarze posiadają ich więcej. Wszystko dlatego, że w trakcie manewrów lub jego eksploatacji, może dojść do uszkodzenia sprzętu. Żegluga bez bosaka może być niebezpieczna, dlatego warto posiadać zapasowy pod ręką. 

Charakterystyka dobrej jakości bosaka

Warto zastanowić się nad tym, czym charakteryzuje się dobrej jakości bosak. Przede wszystkim pod uwagę brane są jego parametry techniczne oraz wytrzymałość eksploatacyjna. W związku z tym powinien powstawać z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia i działanie wilgoci. Bosaki powstają m.in. z drewna, czy aluminium. Dostępne są w wersji klasycznej lub teleskopowej. Zakończenie bosaka stanowi grot, który umożliwia chwytanie przedmiotów lub lin. Ta część może być wykonana ze PCV lub ze stali nierdzewnej. Podczas użytkowania bosaka warto zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić poszycia jachtu lub nie wyrządzić krzywdy podejmowanej z wody osobie. 

Sprawdzone bosaki jachtowe w sklepie Maristo

W tej kategorii przygotowaliśmy dla Państwa szeroki asortyment. Znajdują się tu sprawdzone i wielokrotnie przetestowane w warunkach żeglugi produkty. W sklepie Maristo zakupią Państwo m.in.: bosaki klasyczne, aluminiowe, teleskopowe, modele z wiosłem oraz akcesoria. Wśród tych ostatnich znajdują się m.in.: haki blokujące, karabińczyki proste lub ze wspornikiem, końcówki do bosaków, uchwyty i zaciski. Każdy z produktów cechuje się starannym wykonaniem i wysoką wytrzymałością. Zapraszamy Państwa do zakupu profesjonalnego sprzętu żeglarskiego w sklepie Maristo, co wpłynie korzystnie na wygodę i bezpieczeństwo Państwa żeglugi. Udanych zakupów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl