Liny ratunkowe - lifeliny

Gdy warunki atmosferyczne stają się trudne, a ruch statku na wodzie coraz mniej kontrolowany, utrzymanie się na pokładzie zaczyna być dużym wyzwaniem. Wtedy niezbędne okazują się asekuracyjne liny ratunkowe. Rozciąga się je wzdłuż całego statku. Osoby znajdujące się na pokładzie wyposaża się w lifeliny z karabińczykami, które można obsługiwać jedną ręką. Do wyboru jest kilka typów zakończeń liny ratunkowej. Wszelkie metalowe elementy zawsze wykonywane są z materiałów nierdzewnych. Elastyczne liny ratunkowe staną się oddanymi towarzyszkami wielu morskich przepraw.

Do czego służy lifelina?

Lifelina to rozciągnięty wzdłuż całego pokładu sznur, przywiązany do niego na stałe, tak, by nie miał szans się odwiązać nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych. Do tego przewodu, podczas dużego sztormu, przywiązuje się liny asekuracyjne, których drugi koniec doczepia się do kamizelki ratunkowej lub specjalnych szelek. W ten sposób każdy żeglarz zabezpieczony jest przed wypadnięciem za burtę i utratą kontaktu ze statkiem. Przydaje się to niejednokrotnie w warunkach uniemożliwiających na przykład rzucenie koła ratunkowego.

Lifelina – czy jej używanie ma sens?

Niektórzy uważają, że lina elastyczna może stanowić zagrożenie dla życia, szczególnie jeśli jacht wywróci się do góry dnem i przykryje rozbitka. Z tego powodu warto zawsze mieć przy sobie ostry nóż umożliwiający odcięcie liny w kryzysowej sytuacji. W większości przypadków takie rozwiązanie ratuje jednak życie. W sytuacji, kiedy dana osoba jest jedynym członkiem załogi i wypadnie za burtę, to bardzo łatwo może utracić jacht z całym dobytkiem, a przy tym jedyną szansą na ratunek. Czasami też przywiązanie do statku umożliwia utrzymanie się na powierzchni wody, więc zdecydowanie warto używać systemu linek podczas złych warunków.

Linka asekuracyjna do szelek – jak ją stosować?

Szelki składają się z pasów zakładanych na talii i na ramionach, do których doczepia się linkę asekuracyjną. W przeciwieństwie do kamizelki ratunkowej nie utrzymają one rozbitka na powierzchni wody, ma jedynie za zadanie zabezpieczenie przed wypadnięciem za burtę lub utratą kontaktu z jednostką. Sama lina asekuracyjna bardzo często rozdziela się na jednym końcu na 2 wąsy, dzięki czemu ułatwia przypięcie w dwóch miejscach. Może ona być statyczna lub elastyczna, a jej długość zazwyczaj wynosi około dwóch metrów.

Na stronie naszego sklepu żeglarskiego znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju lin umożliwiających rozpięcie lifeliny, a także sznury asekuracyjne. Zabezpieczą one każdego żeglarza niezależnie od trudności warunków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl