Szekle ze stali nierdzewnej do jachtu
Szekla to klamra w kształcie litery „U” lub „Ω” przeznaczona do łączenia elementów takielunku, zamykana śrubą lub sprężynową zapadką. Wykorzystywana jest w żegludze, logistyce i transporcie. U nas znajdziesz szekle żeglarskie: proste, zakrzywione, łańcuchowe, miękkie, szerokie, wąskie, zatrzaskowe i z krętlikiem oraz akcesoria do nich. Wybór szekli zależy m.in. od działań, obciążenia i warunków atmosferycznych. Bardzo odporne na korozję i zniszczenie są szekle ze stali nierdzewnej. Równie dobre są te aluminiowe. Jeśli nie wiesz, jakie szekle żeglarskie wybrać, skontaktuj się z nami.
Szekle i ich rodzaje stosowane w żegludze
W warunkach wodnych kluczowe znaczenie ma wytrzymałość elementów montażowych. Dlatego szekle tworzy się najczęściej z:
- aluminium;
- materiałów elastycznych (włókno syntetyczne Dyneema);
- stali galwanizowanej;
- stali nierdzewnej.
Oprócz materiału, z jakiego wykonana jest szekla, można wyróżnić również jej budowę. W sklepie Maristo udostępniamy Klientom szekle:
- śrubowe;
- z otwieraczem materiałowym;
- na kluczyk;
- ze śrubą imbusową;
- zatrzaskowe.
W ostateczności masz też do wyboru akcesoria w różnych kształtach. Popularne szekle na wzór litery „U” to najpopularniejsze z widocznych na rynku. Podobnie te o kształcie przypominającym literę „Ω”. Oprócz tego znajdziesz produkty skręcane o nieregularnej budowie, proste, płaskie czy poszerzane.
Widoczne w ofercie Maristo szekle nierdzewne i wykonane z innych materiałów dopasowane są do konkretnych zastosowań. Doświadczony żeglarz wie, że nie istnieje coś takiego, jak szekla uniwersalna.
Jak dopasować szekle do elementów takielunku?
Kluczowe znaczenie ma środowisko, w jakim stosowana będzie szekla. Woda morska o wysokim stopniu zasolenia wymaga korzystania z najlepszych możliwych materiałów. Dlatego w tym przypadku sprawdzają się szekle nierdzewne. Są odporne na działanie słonej wody, nie ulegają zniszczeniu nawet pod wpływem intensywnego zawilgocenia.
Drugi parametr to obciążenie zrywające. Nie każdy żeglarz od razu będzie potrzebował szekli o udźwigu kilku ton. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdź, jakie elementy chcesz ze sobą łączyć. Największe rodzaje szekli możesz wykorzystać nawet jako część zawiesi.
Inny parametr, który musisz wziąć pod uwagę to liczba elementów łączonych przy pomocy jednej szekli. Często służy ona jedynie do zespolenia dwóch części takielunku. W takim przypadku sprawdzą się w zupełności szekle o średnim udźwigu. Inaczej jest w momencie, gdy szekla ma stanowić miejsce łączenia wielu części takielunku.
Najlepsze szekle żeglarskie od Maristo!
Już dziś skompletuj szekle, którymi zamierzasz łączyć elementy na pokładzie swojej łodzi. Sprawdź dostępne modele i wybierz dla siebie najlepsze! Zapraszamy!