Kotwice Bruce'a

Kotwice pługowe ze stali nierdzewnej lub staliwa to proste i skuteczne kotwice na różne rodzaje podłoża. Popularna kotwica Bruce’a odznacza się wieloma zaletami. Ma mocny i pewny chwyt, dzięki czemu sprawdza się nawet w trudnych warunkach. Zapewnia bezpieczny i stabilny postój mniejszych jednostek na kotwicowisku. Świetnie nadaje się zarówno do zatrzymywania łodzi motorowych, jak i jachtów żaglowych. Sprawdź ofertę niezawodnych kotwic Bruce’a.

Jak wygląda i z czego zrobiona jest kotwica Bruce’a?

Kotwica Bruce’a przypomina pług. Jest to nieskomplikowany element, skutecznie zagłębia się w podłożu i gwarantuje wygodne użytkowanie. Kotwica powstaje jako odlew z jednego kawałka stali nierdzewnej lub ocynkowanego staliwa, który następnie jest kuty aż do uzyskania ostatecznego kształtu. 

Wygięty trzon kotwicy umożliwia skuteczne wleczenie i zagłębianie w dno. Jej koniec może być rozwidlony na trzy pazury, co sprawdza się w przypadku kotwiczenia w luźnym i błotnistym podłożu, np. w piasku lub mule. Dobrze działa też na dnie skalistym i porośniętym wodorostami. Środkowy pazur jest prosty, a dwa pozostałe wygięte ku górze. W kotwicach Bruce’a znajdują się przygotowane 2 otwory, które służą do przymocowania szekli liny kotwicznej i bojrepu.

Jak należy używać kotwicy Bruce’a?

Ważną kwestią podczas użytkowania kotwicy Bruce’a jest odpowiednie obciążenie liny kotwicznej. Jeśli zamierzasz używać łańcucha, pamiętaj o tym, by miał on wystarczającą długość. Dzięki temu możliwe będzie sprawne zahamowanie łodzi nawet w trudnych warunkach. 

Budowa kotwicy sprawia, że podczas wleczenia ustawia się ona w odpowiedniej pozycji względem dna. Z uwagi na niewielką masę i brak ruchomych elementów w konstrukcji, wyrwanie jej z podłoża nie sprawia większych trudności i nie wymaga użycia dużej siły. 

Sposób doboru kotwicy pługowej Bruce’a do łodzi

Aby prawidłowo dopasować kotwicę Bruce’a do jednostki, należy kierować się prostą zależnością i przyjąć, że 1 kg kotwicy odpowiada mniej więcej 1 m długości łodzi. Im dłuższa jednostka, tym większa musi być masa kotwicy. Cięższe kotwice o masie 20 kg nadają się do jachtów o długości 16 m. Uniwersalne zastosowanie i łatwość obsługi kotwic Bruce’a sprawiają, że bardzo chętnie wybierane są na główną lub pomocniczą kotwicę.

Kotwicę układa się na rolce kotwicznej. Z uwagi na estetyczny wygląd kotwica może być wyeksponowana na trapie dziobowym. Dzięki temu zawsze jest pod ręką i zapewnia więcej miejsca na pokładzie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl