Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Liny na szoty

W ofercie Maristo znajdziesz wysokiej jakości liny szotowe, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo żeglugi. Szoty należą do olinowania ruchomego na jachtach. W trakcie żeglugi służą one do obsługi żagla. Bieg szota zaczyna się w rogu żagla (tzw. róg szotowy żagla) i kieruje się w stronę rufy jachtu. Dzięki temu obsługa szotów możliwa jest z kokpitu jednostki. Do najczęściej występujących na jednostkach szotów zalicza się szoty foka i grota.

Liny na szoty - czym powinny się cechować?

Rolę szotów z powodzeniem mogą pełnić miękkie liny, które posiadają oplot. Jednym z popularnych wyborów są naturalne, bawełniane modele. Szoty powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu i lekkie, dzięki czemu nie będą negatywnie wpływać na pracę żagli w trakcie żeglugi. Rekomendowana grubość szotów oscyluje w granicach 6-8 mm i można ją dopasować do własnych preferencji i potrzeb. Ostatecznie liny te powinny być także wytrzymałe, aby w trakcie intensywnej żeglugi nie doszło do ich zerwania lub innego uszkodzenia. 

Jak skonstruowane są szoty?

Zazwyczaj żagle posiadają dwa szoty, czyli szot lewy i szot prawy. Taka konstrukcja i montaż lin na jachcie sprawia, że mogą one swobodnie omijać maszt i nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo i jakość żeglugi. Liny szotowe prowadzone są przez kabestany, bloki zwrotne lub kipy i na końcu mocuje się je do knag, która znajdują się na pokładzie. Żagle posiadają uszy szotowe, do których mocuje się szoty po drugiej stronie. Szoty dzielimy na te mocowane do żagli dziobowych oraz do żagli mocowanych do bomów. 

Do czego służą szoty?

Szoty to liny, dzięki którym możliwa jest zmiana położenia żagli w trakcie żeglugi. Dzieje się to poprzez wybieranie lub luzowanie szotów poszczególnych żagli na komendę kapitana, lub we własnym zakresie w przypadku samotnej żeglugi. Liną pracującą w przeciwnym kierunku do szota jest jego kontraszot. Ten odpowiada za utrzymanie rogu szotowego żagla lub boomu w określonym położeniu nawet przez dłuższy czas w trakcie żeglugi. 

Zapraszamy do zakupów naszych lin szotowych, które z powodzeniem spełnią wymagania klientów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl