Dobrze utrzymane liny wpłyną na bezpieczeństwo jednostki i zapewnią spokojne, pozbawione przykrych niespodzianek żeglowanie. Koniec sezonu to doskonały czas, by przyjrzeć się, w jakim są stanie i dokonać ewentualnej wymiany na nowe. Tylko… jak to ocenić? Skąd masz wiedzieć, kiedy lina nadaje się do wymiany i jak wymienić ją na nową? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą uporać się z tym wyzwaniem.
Po czym poznać, że to „już”?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, chcąc dokonać przeglądu lin na jachcie (przeczytaj również artykuł “Rodzaje lin żeglarskich”), jest ich dokładne obejrzenie. Pamiętaj, by robić to spokojnie i metodycznie, w dobrym świetle i… bez sentymentów. Lina, która dobrze ci służyła (w dodatku pewnie była droga), ale teraz wykazuje już oznaki zużycia, może odmówić współpracy w najmniej oczekiwanym momencie. Nie czekaj tak długo – a wątpliwości rozstrzygaj na niekorzyść podejrzanego. Oto elementy, które powinny wzbudzić twoją czujność:
- przetarcia,
- przebarwienia,
- zmniejszenie średnicy,
- nierównomierne układanie się splotów.
Wszystkie te rzeczy możesz ocenić wzrokowo – nie zapomnij jednak wziąć liny do ręki. Jeśli wyczujesz pod palcami nieregularności, może to oznaczać, że rdzeń został uszkodzony i mimo braku widocznych uszkodzeń taka lina nadaje się do wymiany.
Weź też pod uwagę wskazania producenta – oczywiście nie musisz się ich ściśle trzymać i pozbywać się liny dzień po gwarancji. Zwróć jednak uwagę na fakt, że może ona być wykonana z rozmaitych materiałów, a one mają swoją określoną żywotność. Wskazania producenta nie są więc wyrocznią – ale z pewnością stanowią ważną wskazówkę, która należy uwzględnić, podejmując decyzję o wymianie.
Jak wymienić liny na jachcie?
Tak naprawdę wymiana lin na łodzi nie jest skomplikowana – o ile dobrze przygotujesz się do tego zadania. Po dokładnym obejrzeniu i wytypowaniu kandydatów do wymiany udaj się do sklepu żeglarskiego i dokonaj niezbędnych zakupów. Możesz oczywiście kupić nowe liny w Internecie – weź jednak pod uwagę fakt, że jeśli zamierzasz dokonać gruntownych zmian, np. zakupić linę z innego niż dotąd materiału, dobrze będzie wcześniej wziąć ją do ręki i sprawdzić, czy na pewno dany typ włókien ci odpowiada. Nie zapomnij też zerknąć na fora żeglarskie i skorzystać z doświadczeń innych wodniaków.
Pamiętaj, że poza nowymi linami, do wymiany będziesz potrzebować:
- noża (najlepiej termicznego, by zapobiec strzępieniu, np. takiego),
- taśmy izolacyjnej,
- koszulek kurczliwych do zabezpieczenia końców (niekonieczne, ale wygodne),
- zapalniczki,
- telefonu.
Ten ostatni punkt może wydawać się zbędny – pamiętaj jednak, zwłaszcza gdy nie jesteś doświadczonym wodniakiem, by przed usunięciem starych lin zrobić zdjęcia, zwłaszcza w okolicy bloczków i prowadnic. Dzięki temu unikniesz błędów podczas instalacji nowego olinowania.
Wymiana lin krok po kroku
Kiedy już zgromadzisz cały niezbędny ekwipunek i wykonasz zdjęcia, możesz przystąpić do działania. Dokonasz tego w trzech prostych krokach.
- Przeciągnij nowe sznurki w miejsce zużytych. By ułatwić sobie zadanie, użyj starej liny jako przewodnika, łącząc je węzłem i zabezpieczając go taśmą.
- Dopasuj długości. Pamiętaj, by zostawić sobie niewielki zapas – lina odrobinę za krótka będzie cię irytować każdego dnia rejsu, naprawdę nie warto fundować sobie zbędnego stresu.
- Zabezpiecz końcówki nowych lin – możesz je po prostu przypalić, albo użyć koszulek termokurczliwych.
- Wykonaj testy – podnieś żagle, napnij cumy, sprawdź, jak liny pracują we wciągarkach i blokach. Jeśli trzeba, dokonaj poprawek.
Co skraca żywotność lin?
Tak naprawdę istnieje szereg czynników sprawiających, że tzw. zużycie materiału postępuje szybciej, niż można by się spodziewać. Na niektóre z nich (jak np. na wielkość jednostki) nie masz wielkiego wpływu, jednak pozostałe możesz modyfikować, zwiększając tym samym żywotność swoich „sznurków” i… oszczędzając pieniądze. O co zatem w szczególności należy zadbać?
Przechowywanie lin
Liny, podobnie jak reszta wyposażenia jachtu, stale narażone są na kontakt z wodą (zwykle słoną). Jeśli chcesz mieć pewność, że posłużą ci jak najdłużej, poświęć im odrobinę uwagi – kiedy nie pracują, zadbaj o to, by były suche i czyste. Przechowuj je w przewiewnych miejscach, gdzie nie będą narażone na wilgoć czy jachtowe chemikalia.
Dobre towarzystwo
Liny, w szczególności cumy, mają kontakt z różnymi elementami, często wykonanymi z metalu. Jeśli knagi czy pachołki będą zardzewiałe, pełne zadziorów i nierówności, z pewnością nie wpłynie to pozytywnie na trwałość włókien, z jakich wykonana jest cuma. Pamiętaj, że będzie ona pracować, a więc zostanie poddana dużym siłom – niewiele zatem trzeba, by doszło do przetarć czy uszkodzeń. Jeśli tylko możesz, cumuj do elementów utrzymanych w dobrym stanie technicznych, zadbanych i pozbawionych rdzy.
Wiedz, na czym oszczędzać
Jeśli chcesz zainwestować w niezawodność i bezpieczeństwo swojej łodzi, kup dobrej jakości liny. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie będzie bardzo opłacalna, bo kupno tanich cum i ich częsta wymiana pociągnie za sobą wyższe koszty, niż jednorazowy zakup trwałego produktu.