Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jaki nóż żeglarski wybrać?

Jaki nóż żeglarski wybrać?

Jak powinien wyglądać idealny nóż żeglarski? Które elementy wyposażenia są w nim absolutnie niezbędne, a bez jakich można się obejść? Na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu i jak sprawić, by stosunek ceny do jakości był jak najkorzystniejszy? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania. 

Nóż żeglarski – najważniejsze cechy

Zacznijmy od tego, że dobry nóż dla żeglarza wcale nie musi być produktem z najwyższej półki. Powinien jednak być wykonany na tyle solidnie, by służył bezawaryjnie przez wiele lat, i to w ekstremalnych warunkach. Warto mieć na uwadze fakt, że podczas rejsów morskich będzie on wystawiony na działanie takich czynników, jak:

  • zmienne temperatury,
  • promienie UV,
  • wilgoć,
  • sól. 

Żaden z nich nie jest obojętny dla przedmiotów codziennego użytku. Aby w tych warunkach nóż nie poddał się zbyt szybko, warto przy jego zakupie zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. 

Po pierwsze – tworzywo

Prawdziwy nóż żeglarski musi być wykonany z materiałów odpornych na działanie wszystkich opisanych wyżej elementów. Na tym jednak nie koniec: należy też zadbać o to, by nie wymagał on żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na rejsie po prostu nie ma na to czasu. 

W praktyce najlepiej sprawują się modele o ostrzu ze stali nierdzewnej i rękojeści z dobrego jakościowo plastiku lub gumy, zapewniających solidny chwyt. Drewno egzotyczne również sprawdza się znakomicie, ale jest znacznie droższą opcją. 

Po drugie – ergonomia

Należy pamiętać, że nóż żeglarski tak naprawdę powinien być scyzorykiem. Innymi słowy, musi się składać. Jest to bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo użytkownika, reszty załogi, a także sprzętu. 

Przy dużym zafalowaniu gołe ostrze na pokładzie będzie stanowić spore zagrożenie. Zgrabny, składany nóż żeglarski można natomiast łatwo wsunąć do kieszeni lub przypiąć do paska, bez obaw, że dojdzie do skaleczenia czy szkody.

Po trzecie – uszko

Skoro wspomnieliśmy już o przypinaniu: prawdziwe wilki morskie twierdzą zgodnie, że prawdziwy nóż żeglarski powinien mieć ucho albo otwór, przez które da się przeciągnąć linkę. Można przywiązać ją do szlufki od spodni, albo do jakiegoś nietonącego elementu, np. kolorowego, piankowego breloka. Zapobiegnie to zgubieniu lub utopieniu scyzoryka.

Ważna cecha noża żeglarskiego – ostrze

Jednym z najistotniejszych elementów noża żeglarskiego jest jego ostrze. Powinno ono spełniać następujące warunki:

  • mieć odpowiednią długość – w warunkach rejsowych optimum to 10-12 cm,
  • właściwy profil: szczególnie polecane jest tzw. kopytko, czyli „sheepfoot”. Jest ono pozbawione ostrego szpica, co minimalizuje ryzyko wypadku podczas operowania nożem przy wysokiej fali,
  • mieć kształt płaskiego klina – zapewnia on dobre możliwości tnące i łatwe ostrzenie.

Dodatkowe wyposażenie do noża żeglarskiego

Na rynku można spotkać rozmaite typy noży żeglarskich. Niektóre z nich są bardzo proste, inne obfitują w różnego rodzaju wyposażenie dodatkowe, jak np. otwieracz do konserw, kompas, korkociąg, pilnik, nożyczki itp. Która opcja sprawdza się lepiej w praktyce? 

Tak naprawdę zależy to od preferencji użytkownika. Warto pamiętać, część z tych gadżetów może być bardzo użyteczna, wiele stanowi jednak zbędny balast, niepotrzebnie utrudniający obsługę i podnoszący cenę. Przed zakupem konkretnego modelu warto więc zadać sobie pytanie, jak często mamy zamiar korzystać z danej funkcji.

Prawdziwy nóż żeglarski w swojej najbardziej podstawowej musi mieć tylko trzy najważniejsze elementy – a mianowicie:

  • ostrze o opisanych wyżej cechach,
  • marspikiel, czyli szpikulec do luzowania węzłów,
  • krótki, płaski śrubokręt służący do drobnych prac bosmańskich.

Tylko tyle i aż tyle. Należy pamiętać, że nóż żeglarski to nie tylko użyteczny przedmiot, ale też wspaniały prezent, pamiątka, a wręcz symbol pewnego stylu życia. Kupując go, zyskujecie wiernego towarzysza, który odbędzie z Wami niejeden rejs i przyda się w najróżniejszych sytuacjach. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Wam dokonanie trafnego wyboru i znalezienie odpowiedniego modelu.

Zobacz noże żeglarskie w naszym sklepie internetowym!

Nasz blog żeglarski
Trymowanie żagli - co to oznacza i jak to robić?

Wbrew pozorom trymowanie żagli jest całkiem prostą sprawą – a mimo to wielu żeglarzy nie potrafi poradzić sobie z tym zadaniem, przez co pływają mniej efektywnie i dużo wolniej, niżby mogli w danych warunkach. Jak można zmienić ten ponury stan? Całkiem łatwo; wystarczy tylko poznać kilka prostych zasad, które opisujemy poniżej.

Cumowanie na dziko – czy to dozwolone? O czym trzeba pamiętać?

Jeśli wybierasz się w rejs i zastanawiasz się, czy cumowanie na dziko jest dobrą opcją, ten artykuł jest dla ciebie. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące „parkowania w szuwarach”, tudzież „szczypiorku”. Nocleg w takim miejscu może być naprawdę fajnym przeżyciem – pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz.

Cumowanie jachtu - co musisz wiedzieć? Jak cumować jacht?

Nawet najwytrwalszy żeglarz musi w końcu zejść na ląd, a więc — chcąc nie chcąc — zmuszony jest "zaparkować" swoją łódź. Jak się do tego zabrać? To proste! W poniższym artykule znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym z łatwością opanujecie cumowanie jachtu. Zapraszamy do lektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl