Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Noże żeglarskie, noże do lin

Sztuka żeglowania jest zajęciem wymagającym posiadania odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności reagowania na niespodziewane sytuacje. Podobnie jak dobry malarz potrzebuje odpowiedniego pędzla, tak zaprawiony wilk morski musi posiadać odpowiedni osprzęt. Noże żeglarskie do lin są tego znakomitym przykładem. W sytuacjach tego wymagających termiczne noże żeglarskie wykorzystywane są do skutecznego przecinania lin i spawania ich końcówek. Temperatura samego cięcia wynosi w niektórych przypadkach nawet 800°C. Dzięki zastosowanej technice powstałe kawałki liny nie ulegają rozkręceniu. Noże termiczne przodujących marek są gotowe do użycia w ciągu kilku sekund od włączenia. Według specjalistów żeglarskich powinny znaleźć się na każdym jachcie czy łodzi. Przydadzą się również klasyczny nóż wielofunkcyjny multitool, scyzoryk i pływający nóż żaglowy.

Narzędzie wielofunkcyjne Narzędzie wielofunkcyjne
Cena: 115,00 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż elektryczny Engel 100S (80W) Nóż elektryczny Engel 100S (80W)
Producent: HSGM
Cena: 1 020,00 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż składany MIL-TEC Nóż składany MIL-TEC
Producent: MIL-TEC
Cena: 45,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Nóż wielofunkcyjny MultiTool Nóż wielofunkcyjny MultiTool
Producent: HM Müllner
Cena: 138,00 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż żaglowy Niro-Alu Nóż żaglowy Niro-Alu
Cena: 184,50 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż żaglowy Wichard Nóż żaglowy Wichard
Producent: Wichard
Cena: 408,00 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż żaglowy Wichard Aquaterra Nóż żaglowy Wichard Aquaterra
Producent: Wichard
Cena: 163,50 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż żaglowy Wichard Offshore Nóż żaglowy Wichard Offshore
Producent: Wichard
Cena: 273,00 zł
szt.
zobacz więcej
Nóż żaglowy Wichard pływający Nóż żaglowy Wichard pływający
Producent: Wichard
Cena: 273,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Przecinak do lin o mocy 100 W Przecinak do lin o mocy 100 W
Producent: Euromarine
Cena: 405,00 zł
szt.
zobacz więcej

Cechy noża żeglarskiego

Jaki powinien być dobry nóż żeglarski? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwolennicy prostych rozwiązań wolą podstawowe wyposażenie, czyli ostrze plus marszpikiel (szpikulec do splatania lin lub luzowania węzłów). Gadżeciarze z kolei preferują bogato wyposażone modele, zawierające również szeklownik, igłę do sieci, korkociąg itp. W praktyce każda z wymienionych opcji jest równie dobra, pod warunkiem, że odpowiada ona użytkownikowi noża.

Noże termiczne do lin

Noże termiczne, czyli takie z nagrzewanym ostrzem, przydają się nie tylko do przecinania lin, ale również do spawania ich końcówek. Warto pamiętać, że ich strategiczne elementy mogą rozgrzewać się nawet do 800 °C. Dzięki temu przecięta lina zostaje zabezpieczona i nie rozplata się podczas użytkowania.

Nóż żeglarski – scyzoryk?

Prawdziwy nóż żeglarski powinien się składać – czyli być scyzorykiem. Wówczas możemy go mieć zawsze przy sobie – na pasku lub nawet w kieszeni. Złożone ostrze nie będzie utrudniać nam pracy na pokładzie, ani stanowić zagrożenia dla nas lub dla sprzętu, a poza tym będzie bardziej poręczne. Zwyczajny, prosty nóż będzie zwyczajnie przeszkadzał. 

Jaki nóż żeglarski wybrać? 

Wybierając nóż dla żeglarza, należy kierować się kilkoma ważnymi parametrami. Należą do nich:

  • Cena - pamiętajmy, że kupujemy przedmiot, który ma służyć do pracy. Nabycie drogiego gadżetu, którego będzie nam żal uszkodzić, mija się z celem.
  • Odpowiednie ostrze - powinno ono mieć 10-12 cm długości i być szlifowane w płaski klin. Dzięki temu będzie można łatwo przeciąć nim linę i zaostrzyć go nawet na kamieniu.
  • Materiał - nóż żeglarski będzie musiał znosić kontakt z solą i wilgocią. Stal nierdzewna to standard, jednak zwróćmy również uwagę na to, z czego wykonano rękojeść.
  • Ucho do zawiązania linki - ta z pozoru mało istotna część wyposażenia pozwoli nam nie utopić noża, co niestety często się zdarza. 

Nie wiesz jaki nóż żeglarski wybrać? Skontaktuj się z nami - chętnie doradzimy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl