Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak dobrać kotwicę do łodzi?

Jak dobrać kotwicę do łodzi?

Na temat rozmaitych typów kotwic oraz ich zastosowania można by napisać obszerną pracę doktorską. Przyjmijmy jednak, że nie macie aż tyle czasu i samozaparcia, by się przez nią mozolnie przegryzać. I wcale nie ma takiej potrzeby; do bezpiecznego pływania, a przede wszystkim - kotwiczenia - w zupełności wystarczy Wam wiedza z naszego małego kompendium. Zatem, jak dobrać kotwicę do łodzi?

Rodzaje kotwic

Prawda jest taka, że najważniejszym zadaniem kawałka żelastwa zwanego kotwicą jest utrzymanie nas w miejscu. I to mimo „okoliczności przyrody”, które, jak wiadomo, nie zawsze chcą z żeglarzami współpracować.

Skuteczne parkowanie na wodzie można oczywiście osiągnąć na różne sposoby, co sprawia, że ludzkość na przestrzeni wieków wpadała na rozmaite pomysły dotyczące kształtu, wielkości i charakterystyki kotwicy. Poniżej znajdziecie opis tych najważniejszych i najczęściej stosowanych.

Zauważcie, że żadna z nich nie jest „najlepsza” ani „najgorsza”. Może się jednak okazać, że stanie się taka w konkretnych okolicznościach i dla konkretnej łodzi. Zanim przejdziemy dalej, przyjrzyjmy się popularnym modelom. Rodzaje kotwic:

 • Kotwica Danfortha – opracowano ją w czasie wojny z myślą o desancie wojsk na plaże. Nic więc dziwnego, że najlepiej sprawdza się na dnach piaszczystych. Jest przy tym lekka i składana, dlatego nie zajmuje wiele miejsca na łodzi.

 • Kotwica pługowa – najbardziej wszechstronna i przez to chyba najczęściej spotykana, zwłaszcza na łódkach czarterowych. Zgodnie z nazwą, działa na kształt pługa i sprawdza się niemal na każdym podłożu.
 • Kotwica gumowana – to w zasadzie ciężarek oblany warstwą gumy. Dobrze zagłębia się w dno muliste i pewnie wystarczy przygodnemu wędkarzowi, ale Daru Młodzieży raczej nie utrzyma. 
 • Kotwica Bruce’a – ciężka, masywna, odlana z jednego kawałka i pod każdym względem solidna. Niestety, dość nieporęczna i w dodatku zajmująca dużo miejsca.
 • Kotwica składana – można powiedzieć, że jest zaprzeczeniem tej Bruce'a – da się składać, jest kompaktowa i wygodna w transporcie, ale za to niespecjalnie mocno trzyma. Nada się głównie do małych jednostek.

 • Kotwica admiralicji – najpiękniejsza, najbardziej klasyczna, „epicka” i... zdecydowanie nieporęczna. Jeśli nie macie zamiaru pływać wielkim żaglowcem – raczej nie będzie dobrym wyborem.

Jak wybrać kotwicę do łodzi?

Skoro już wiecie, że istnieje wiele odmian kotwic, należałoby postawić pytanie, jak wśród tylu opcji dokonać optymalnego wyboru? W gruncie rzeczy jest to całkiem proste – wystarczy odpowiedzieć sobie na dwa proste pytania:

 1. Czym macie zamiar pływać? Lotniskowiec potrzebuje trochę innej kotwicy, niż poczciwa omega.
 2. Gdzie chcecie kotwiczyć? Dno muliste wymaga zastosowania innych rozwiązań, niż skaliste czy pokryte piachem. Jeśli nie wiecie, co znajdziecie pod wodą, nic straconego. Zawsze można przecież zabrać dwie kotwice – każdą przeznaczoną na inny rodzaj podłoża. 

OK, tyle teorii - a jak to wygląda w praktyce? Jaki model będzie idealny do danej łódki? Zaraz wszystko stanie się jasne. 

 • Pływając malutką jednostką, np. łódką wędkarską po jeziorze, nie potrzebujecie ani specjalnie dużej siły trzymania, ani wielkiego, nieporęcznego żelastwa. W takim przypadku w zupełności wystarczy kompaktowa kotwica Danfortha.
 • Ponton jest równie mały, raczej nie wypłyniecie nim na pełne morze, a w dodatku powinniście uważać, żeby nie pokaleczyć mu burt. Tu idealnym rozwiązaniem będzie kotwica gumowana – szybko zagłębi się w dno, a potem łatwo oczyści z wodnego zielska i mułu. 
 • Jachty żaglowe i motorowe to właściwie małe statki – jest więc bardzo prawdopodobne, że będziecie chcieli pływać nimi po różnych akwenach i nie zawsze przy idealnej pogodzie. Oznacza to, że kotwice, w jakie je wyposażycie, muszą być z gatunku „gotowych na wszystko”. Najlepiej zaopatrzcie się pługową (jeśli macie mało miejsca) lub Bruce'a (jeśli macie go więcej). 

Szukacie kotwicy do łodzi? Zobaczcie kotwice do jachtów i łodzi w naszym sklepie internetowym.

Nasz blog żeglarski
Patenty żeglarskie – stopnie i uprawnienia

W Polsce funkcjonują trzy stopnie uprawnień żeglarskich: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik morski oraz kapitan jachtowy. Każdy z nich wiąże się ze ściśle sprecyzowanym zakresem uprawnień, a co za tym idzie – wymaga opanowania innego zakresu wiedzy i poziomu umiejętności. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę poszczególnych stopni żeglarskich. 

Jak przygotować jacht do zimowania?

Przygotowanie łodzi do zimy wcale nie jest trudnym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że można podejść do tematu lekceważąco. Przeciwnie: warto mieć na uwadze fakt, że wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii potrafią boleśnie zemścić się wiosną. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by kolejny sezon nie pociągnął za sobą niepotrzebnych kosztów oraz stresu. Jak tego dokonać? Oto najważniejsze aspekty, o jakie należy zadbać przed zimowaniem.

Oświetlenie nawigacyjne jachtu i łodzi - poradnik

Oświetlenie nawigacyjne jest do pewnego stopnia naszą wizytówką – dzięki niemu inni mogą się dowiedzieć, z kim mają do czynienia oraz dokąd ten ktoś płynie. Sprawia to, że  są w stanie stosownie do tej wiedzy zareagować i uniknąć różnych przykrych zdarzeń. Oczywiście my sami również powinniśmy mieć pojęcie o światłach nawigacyjnych – z tego samego powodu. Zatem, jakie oświetlenie nawigacyjne powinno się znaleźć na jachcie czy łodzi?

Jak dobrać kotwicę do łodzi?

Na temat rozmaitych typów kotwic oraz ich zastosowania można by napisać obszerną pracę doktorską. Przyjmijmy jednak, że nie macie aż tyle czasu i samozaparcia, by się przez nią mozolnie przegryzać. I wcale nie ma takiej potrzeby; do bezpiecznego pływania, a przede wszystkim - kotwiczenia - w zupełności wystarczy Wam wiedza z naszego małego kompendium. Zatem, jak dobrać kotwicę do łodzi?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl