Lampy nawigacyjne, oświetlenie sygnalizacyjne jachtów i łodzi

Oświetlenie nawigacyjne łodzi jest absolutnie obowiązkowym elementem każdego jachtu czy łodzi. Dzięki lampom nawigacyjnym obiekt pływający jest widoczny dla innych jednostek pływających we wszystkich kierunkach świata. Wpływa to na bezpieczeństwo w ruchu morskim i zmniejsza do minimum ryzyko kolizji, czy to na wodzie, czy w porcie. Równie ważnym elementem świetlnym każdego statku jest oświetlenie sygnalizacyjne. W naszym sklepie żeglarskim znajdziesz szeroki wybór lamp nawigacyjnych okrętowych, takich jak lampy boczne, masztowe czy dziobowe. Należy pamiętać, że kolor tych lamp również nie jest bez znaczenia. W naszym asortymencie znajdziesz lampy nawigacyjne LED we wszystkich potrzebnych do odpowiedniej sygnalizacji kolorach: białym, niebieskim, zielonym, czerwonym, a także żółtym.

Sektory świecenia lamp nawigacyjnych na jachcie

Sektorami świecenia lamp nazywa się pole, jakie obejmują zasięgiem świecenia. Podaje się je w stopniach, a owe wartości odpowiadają też konkretnym częściom statku, na jakie skierowany jest snop. Rozróżnia się oświetlenie dziobowe o promieniu 225°, dziobowe lub burtowe o promieniu 112,5°, rufowe o promieniu 135° oraz masztowe, zwane też topowym, którego zasięg wynosi całe 360°. Nazwy poszczególnych zakresów mówią o tym, na jakich obszarach skupia się światło.

Kolory świateł nawigacyjnych do łodzi

Światła nawigacyjne do łodzi występują w różnych kolorach, zarezerwowanych dla konkretnych części statku. Najczęściej spotyka się światło białe, montowane na dziobie, rufie oraz na maszcie. Barwa żółta zarezerwowana jest dla rufy statku, zaś czerwony i zielony dla burt (odpowiednio dla lewej i prawej strony). Światła w większości są ciągłe, choć na przykład żółte rufowe może być migające. Cyklicznie przerywane powinno być ponadto światło niebieskie, zarezerwowane dla różnego rodzaju służb.

Prawidłowe oświetlenie nawigacyjne jachtu

Oświetlenie nawigacyjne jachtu jest regulowane przez Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu. Precyzują one m.in. to, że małe jednostki (mniejsze niż 7 metrów długości) powinny mieć zamontowane ciągłe światło białe o zakresie 360°. Statki do 20 metrów długości kadłuba wyposaża się albo w jedno światło o promieniu 360°, albo w dziobowe i rufowe. Muszą one również posiadać lampy na burtach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertę lamp nawigacyjnych do jachtów i łodzi. Znajdziesz u nas lampy nawigacyjne oraz osprzęt do montażu wymaganego oświetlenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl