Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Żeglowanie zimą - jak się przygotować?

Żeglowanie zimą - jak się przygotować?

Czy żeglowanie zimą może być przyjemne i satysfakcjonujące? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak się do tego zabrać i o czym warto pamiętać, szykując się na zimowy rejs, zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika. 

Żeglowanie zimą - zabawa dla szaleńców? Wcale nie!

Większości ludzi słowo „rejs” kojarzy się automatycznie z wakacjami. Nic więc dziwnego, że kiedy na początku lat 70. XX wieku Aleksander Bereśniewicz odbywał samotny zimowy rejs po Bałtyku, opinia publiczna uznała to za niespotykany wyczyn i nadała mu wiele mówiące przezwisko: Kapitan Mróz.

Od tej wyprawy minęło jednak sporo czasu i dzisiaj zimowe rejsy nikogo już nie dziwią. Nie zmienia to jednak faktu, że tego rodzaju wyprawy znacząco różnią się od spokojnego żeglowania po ciepłych akwenach. Na co więc trzeba się przygotować?

Krew, pot i łzy?

Niekoniecznie – raczej zimno, wiatr i fale. Mimo pozornie niesprzyjających okoliczności przyrody, takie żeglowanie może dać dużo przyjemności z przebywania na wodzie. Ważne jest jednak, by zachować zdrowy rozsądek i poczynić odpowiednie przygotowania. 

Po pierwsze – jacht

Niska temperatura sprawia, że materiały zachowują się inaczej niż latem, a dokonywanie jakichkolwiek napraw bywa bardzo trudne. Co więcej, w razie wystąpienia awarii czy  wypadku, czasu na reakcję może być naprawdę niewiele. 

Dlatego przed wypłynięciem w zimowy rejs należy ze szczególną dokładnością skontrolować stan takielunku i wszelkich instalacji jachtowych, a także akumulatorów,  środków asekuracyjnych, ratunkowych i sygnalizacyjnych. 

Po drugie – odpowiednie ubranie

Każdy z nas ma inną tolerancję na zimno. Należy jednak pamiętać, że niska temperatura, wiatr i wilgoć to kombinacja, przy której bardzo trudno utrzymać komfort termiczny. W niesprzyjających warunkach pogodowych odczuwalna temperatura może być znacznie niższa (nawet o 10 stopni) niż wskazania termometru. 

Starzy żeglarze radzą więc, by na zimowym rejsie ubierać się „na cebulkę” i mądrze dobierać części garderoby. Z pewnością powinny się wśród nich znaleźć następujące elementy:

  • bielizna termoaktywna,
  • bluzy z polaru (ten materiał utrzymuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokry),
  • sztormiak z kapturem i wysokim kołnierzem,
  • czapka i rękawice (najlepiej dwie pary)
  • ciepłe, nieprzemakalne buty.

Na wszelki wypadek warto też zaopatrzyć się w kombinezon ratunkowy. 

Po trzecie – właściwie przygotowanie

Podczas wakacji kiepska pogoda jest co najwyżej przykrą niedogodnością. W czasie zimowego rejsu może okazać się ogromnym problemem. Dlatego też, szykując się na taką wyprawę, należy na bieżąco sprawdzać prognozy i w miarę możliwości dostosowywać do nich swoje plany. 

Trzeba też pamiętać, żeby mierzyć siły na zamiary – zimą na Bałtyku sztormy potrafią osiągać 10 stopni w skali Beauforta. Jeśli nie mamy pewności, że potrafimy zmierzyć się z taką aurą, lepiej jest zostać w porcie. Na naszym morzu kolejną niedogodnością może być ilość światła słonecznego – pamiętajmy, że zimą zmrok zapada już koło 16. Warto uwzględnić ten fakt, opracowując trasę rejsu. 

I po czwarte – bezpieczeństwo

Pływanie zimą to z pewnością nie jest zajęcie dla początkujących żeglarzy. Oczywiście jeden mało doświadczony załogant to nie problem, ale jeśli całą załogę zimowego rejsu stanowią świeżo upieczeni ludzie morza, to już jest proszenie się o kłopoty. Warto zachować pokorę wobec żywiołów i mieć w pamięci mądre porzekadło: „Istnieją starzy żeglarze i odważni żeglarze. Ale nie ma starych odważnych żeglarzy”.  

Trzeba też pamiętać o środkach ostrożności: stosować lajfliny, kamizelki ratunkowe, a przede wszystkim regularnie usuwać lód z pokładu, by zapobiec wypadkom. Kapitan powinien też zrobić przed wypłynięciem szczegółową odprawę i poinformować załogantów, czego mogą oczekiwać i jak powinni się zachować, by wszyscy przywieźli z zimowego rejsu wyłącznie dobre wspomnienia. 

Nasz blog żeglarski
Żeglowanie zimą - jak się przygotować?

Czy żeglowanie zimą może być przyjemne i satysfakcjonujące? Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować. Jeżeli chcecie wiedzieć, jak się do tego zabrać i o czym warto pamiętać, szykując się na zimowy rejs, zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika.

Zęza - co to jest?

Co się kryje pod tą dziwaczną nazwą? Dlaczego w zęzie nikt nie chce grzebać, a mimo to trzeba o nią dbać? I czy naprawdę mieszkają tam... szczury? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy do lektury.

Żeglowanie bez patentu - jak i kiedy jest możliwe?

Czy można żeglować bez patentu? Owszem, można. Warto jednak pamiętać, że istnieją w tym zakresie pewne ograniczenia. Jak to wygląda w szczegółach i o czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl