Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Żeglowanie z dziećmi - czy wakacje na jachcie to dobry pomysł?

Żeglowanie z dziećmi - czy wakacje na jachcie to dobry pomysł?

Jak zorganizować rodzinny rejs? Kiedy jest właściwy moment, aby zacząć żeglowanie z dziećmi? Co zrobić, by nie słyszeć co chwila „nudzi mi się”? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i parę innych ważnych pytań, zapraszamy do lektury.

Żeglowanie z dziećmi – kiedy zacząć?

Jak mówi stare przysłowie, czym skorupka za młodu nasiąknie... No właśnie. Pozostaje pytanie, kiedy to jest „za młodu”? Roczek? Pięć lat? A może osiemnaste urodziny? Nie ma tutaj sztywnych reguł: praktyka pokazuje, że niekiedy najmłodszy załogant nie potrafi nawet samodzielnie siedzieć – a już żegluje. I ma się świetnie! 

Innymi słowy, odpowiedni czas to dokładnie ten, który wybierzesz. Nie oznacza to jednak, że możesz beztrosko wpakować dzieciaka na łódkę i liczyć, że „jakoś to będzie”. Owszem, będzie – ale pod dwoma warunkami:

  1. Jeśli dziecko jest naprawdę małe, jeden dorosły musi być stale oddelegowany do opieki nad nim. Jeżeli więc dotąd żeglowaliście jako para, a teraz jesteście parą z maluszkiem, to w praktyce do obsługi jachtu został tylko jeden człowiek. Weźcie to pod uwagę.
  2. Jeśli pływacie w większej ekipie, reszta załogantów powinna być zawczasu poinformowana o tym, że będziecie z dzieckiem. Ma ono swoje prawa – będzie bałaganić, plątać się pod nogami, pewnie też czasem płakać. Uczciwie będzie o tym uprzedzić. 

Gdzie żeglować z dziećmi?

Wybór odpowiedniego akwenu jest bardzo ważny, bo jeśli latorośl raz zrazi się do żeglowania, trudno będzie ją namówić na ponowną próbę. Na żeglowanie z dziećmi najlepiej nadaje się miejsce, które spełnia poniższe warunki:

  • ma stabilną pogodę i umiarkowane wiatry,
  • posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, 
  • ma ciekawą linię brzegową (zatoczki, plaże, bezpieczne kąpieliska itp.).

Brzmi, jak opis Chorwacji? Otóż to! Na pierwszy raz to idealny wybór, tym bardziej że można tam dojechać samochodem. Oczywiście podróż z dziećmi może wymagać zaplanowania po drodze noclegu, ale tę niedogodność w zupełności rekompensuje fakt, że nie trzeba ograniczać się przy pakowaniu. Bagażnik zmieści nie tylko niezbędny sprzęt czy ubrania, ale też zabawki, pieluszki i cały dziecięcy ekwipunek. Alternatywą dla Chorwacji mogą też być niektóre rejony Grecji – np. Morze Jońskie. Tutaj jednak dojazd jest bardziej kłopotliwy, więc jako środek transportu warto wybrać samolot. 

Dzieci na jachcie a bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa to poważna sprawa, dlatego należy do niej podejść w sposób kompleksowy. Podstawą sukcesu jest wybranie właściwego jachtu: mało awaryjnego i odpowiednio dużego. 

Rezerwując jednostkę, pamiętaj, że dzieci, nawet małe i śpiące z rodzicami, wliczają się do załogi. Zastanów się też nad katamaranem – oferuje on znacznie więcej miejsca i zapewnia lepszy komfort. Oczywiście jest też większy (a przez to droższy), dlatego dobrym pomysłem może się okazać wyjazd w 2 lub 3 rodziny i podzielenie się kosztami. 

Niezależnie od typu jednostki, zadbaj o to, by znalazły się na niej:

  • kamizelki ratunkowe dla dzieci - dopasowane do wzrostu i wagi każdego z dzieci,
  • szelki asekuracyjne – maluchom przydadzą się też na plaży,
  • siatka bezpieczeństwa - rozciągnięta na relingach. 

Dzieci i żeglarstwo – przepis na sukces?

Jak najbardziej! Pamiętaj, że rodzinne żeglowanie to doskonała okazja do wzmocnienia więzi między pokoleniami, zrobienia masy rzeczy razem (a nie tylko obok siebie) i zdobycia wspomnień, które zostaną na zawsze. Aby to jednak było możliwe, potraktuj dzieci poważnie – w dosłownym znaczeniu tego słowa. Jak to zrobić?

Przede wszystkim okaż im zaufanie. Znajdź czas na spokojną rozmowę i wyjaśnienie takich kwestii, jak słuchanie poleceń, poruszanie się po jachcie itp. Koniecznie zleć też młodym ludziom jakieś zadania: w zależności od wieku mogą sterować (chociaż może nie w zatłoczonym porcie), klarować liny, planować trasy, sprawdzać pogodę, łowić ryby, gotować... Im więcej im przekażesz, tym większą będą mieć frajdę z żeglowania – a Ty rzadziej usłyszysz „Daleko jeszcze? Kiedy dopłyniemy? Nudzi mi się!”.

Nasz blog żeglarski
Kamizelka ratunkowa czy asekuracyjna? Jaką wybrać na jacht?

Wybór pomiędzy kamizelką ratunkową a asekuracyjną może się wydawać trudny, ale tylko do momentu, w którym poznasz różnice pomiędzy nimi. Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy na ten temat, to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące obu typów kamizelek.

Skrzynka bosmańska - co musisz do niej zapakować?

Nawet najlepszemu żeglarzowi zdarzają się awarie na łodzi, a wtedy dobrze wyposażona skrzynka bosmańska jest na wagę złota. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co powinno się w niej znaleźć, przeczytaj poniższy poradnik. Wierzymy, że dzięki zawartej w nim wiedzy wyjdziesz obronną ręką z niejednej żeglarskiej opresji.

Refowanie żagli - kiedy i jak to robić?

Teoretycznie każdy żeglarz wie, czemu służy refowanie. Zwykle ma też choćby mgliste pojęcie o tym, co znaczą takie słowa, jak refszkentla, refhals itp. A jak to wygląda w praktyce? Jak i kiedy refować żagle, by pływać bezpiecznie, a zarazem efektywnie? W poniższym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci szybko opanować tę sztukę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl