Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Zasady bezpiecznego korzystania ze skuterów wodnych i innych jednostek na wodzie

Zasady bezpieczengo korzystania ze skuterów wodnych i innych jednostek na wodzie

Pływanie na skuterach wodnych zdobywa coraz większą popularność. Nie powinno nas to dziwić, bowiem tego typu rozrywka przynosi wiele frajdy i dostarcza niesamowitych doznań. W ferworze zabawy trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, których opis znajdziesz poniżej. 

Skuter wodny a uprawnienia

Pływając na skuterze wodnym, mamy do czynienia z dużą prędkością i mocą. Takie połączenie daje ogromną przyjemność z zabawy, ale też wymaga pewnych umiejętności. W niewłaściwych rękach urządzenie stworzone z myślą o sporcie i relaksie może stać się poważnym zagrożeniem — i to nie tylko dla tego, kto go aktualnie używa, ale też dla osób postronnych. 

Dlatego właśnie wprowadzono pewne regulacje prawne: aby móc pływać skuterem wodnym, trzeba mieć ukończony kurs sternika motorowodnego i zdobyć patent. Co ważne, taki dokument przydaje się też w innych sytuacjach, uprawnia bowiem do prowadzenia:

 • każdej łodzi motorowej po wodach śródlądowych, 
 • łodzi motorowej do 12 m długości kadłuba, w strefie dziennej, do 3,5 km od brzegu – po wodach morskich.

Minimalny wiek pozwalający na zdobycie uprawnień to 14 lat. Trzeba jednak pamiętać, że aż do 16 urodzin wolno prowadzić tylko jednostki o mocy silnika nieprzekraczającej 60 kW. 

Skuter wodny – gdzie można pływać?

Pływanie na skuterze wodnym to świetny sposób spędzania czasu – ale nie jest on obojętny dla środowiska. Istnieją więc takie miejsca, gdzie korzystanie z tego typu rozrywek jest zabronione. Należą do nich:

 • strefy ciszy, 
 • miejsca objęte zakazem ruchu statków o napędzie mechanicznym,
 • strefy objęte zakazem wytwarzania fal (np. kanały, porty, wiele rzek).

Mimo tych ograniczeń istnieje w Polsce wiele miejsc, gdzie można pływać skuterem wodnym. Większość z nich znajduje się na północy naszego kraju – głównie Bałtyk czy Mazury, ale nie tylko; doskonałym akwenem jest np. Wisła w okolicach Krakowa. 

Jeśli wybierasz się w konkretne miejsce i chcesz mieć pewność, że nie złamiesz prawa (i nie dostaniesz mandatu), najlepiej jest sprawdzić listę dostępnych akwenów na stronach Regionów Zarządu Gospodarki Wodnej. W przypadku jezior mazurskich dobrym źródłem wiedzy jest portal mazury.info.

Skuter wodny – jak się ubrać?

Wbrew pozorom pytanie o ubiór ma znaczenie nie tylko estetyczne. Trzeba pamiętać, że pływanie na skuterze wodnym wiąże się z dużymi prędkościami, no i oczywiście z bryzgającą wodą. Poza tym taka zabawa może się wiązać z... nieplanowaną kąpielą. 

Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepiej jest postawić na strój do pływania uzupełniony o dwa elementy:

 • piankę - zapewni ona ochronę przed wychłodzeniem, które przy dużej prędkości i pryskającej wodzie jest bardzo prawdopodobną opcją;
 • kamizelkę asekuracyjną (jeśli umiesz pływać) lub mniej wygodną kamizelkę ratunkową (jeśli pływanie nie jest twoją mocną stroną; w takiej sytuacji lepiej jest też pływać z drugą osobą). 

Poza tym pamiętaj, by takie przedmioty, jak kluczyki do samochodu czy telefon zostawić na brzegu albo umieścić w bezpiecznej, zamykanej i wodoodpornej kieszeni. 

A co z butami? Tak naprawdę to... nic. Pływanie na skuterze wodnym przeważnie odbywa się boso. Jeśli jednak uznasz, że będzie ci zbyt zimno, możesz wybrać obuwie do uprawiania sportów wodnych. Kupisz je bez problemu w większości sklepów sportowych.

Skuter wodny a bezpieczeństwo

Pływając na skuterze wodnym, bierzesz na siebie pewną odpowiedzialność – tak samo, jak wtedy, gdy siadasz za kierownicą samochodu. Pamiętaj więc, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa, dzięki którym twoja zabawa na wodzie pozostawi po sobie wyłącznie dobre wspomnienia.

 1. Zadbaj o opisane wyżej elementy: patent, kamizelka, pianka.
 2. Przymocuj do nadgarstka zrywkę (wyłączy ona skuter, jeśli spadniesz do wody).
 3. Przed każdym wypłynięciem sprawdź przepustnicę i system chłodzący.
 4. Uwzględnij fakt, że skuter nie ma hamulca – możesz jedynie zwalniać i skręcać. 
 5. Obserwuj otoczenie, zwierzęta i innych ludzi, zwłaszcza dzieci.
 6. Nigdy nie pływaj po alkoholu, silnych lekach lub innych substancjach, które wpływają na obsługę maszyn.
Nasz blog żeglarski
Serwisowanie kamizelek pneumatycznych - zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Od kiedy ludzkość wymyśliła kamizelki pneumatyczne, spędzanie czasu na wodzie stało się dużo bardziej komfortowe, a przy okazji – bezpieczniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju sprzęt wymaga odrobiny uwagi ze strony właściciela. Reguła jest prosta: zadbaj o swoją kamizelkę, a ona zadba o ciebie. OK – tylko jak to zrobić?

Pies na jachcie - czy można żeglować z psem?

Na początek przypomnijmy, że zgodnie z żeglarską terminologią, na jachcie mamy psią koję, psią wachtę, knagi-pieski... Czy to oznacza, że można żeglować z psem? Oczywiście, że tak! Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki czemu rejs będzie udany dla wszystkich załogantów; również tych czworonożnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl