Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Skipper – kto to jest?

Skipper – kto to jest?

Zastanawiacie się, kim jest skipper? Co należy do jego obowiązków i na czym polega jego rola w załodze? Czy kochając żeglarstwo, wodę i przysłowiowy wiatr we włosach, warto rozważyć wybranie tej ścieżki kariery? Jeżeli dręczą Was tego typu pytania, zapraszamy do lektury.

Kim jest skipper?

Skipper, zwany też niekiedy szyprem, jest „etatowym kapitanem”, czyli człowiekiem, który prowadzi jednostkę i zarządza załogą. Na tym właściwie można by zamknąć temat, gdyby nie fakt, że pracodawcami skippera są jego załoganci. Taki układ nieco komplikuje sprawę i powoduje, że relacje pomiędzy szyprem a załogą bywają rozmaite. 

Podstawową kwestią budzącą wątpliwości jest zakres obowiązków skippera. Często staje się on nawigatorem, przewodnikiem, animatorem życia na jachcie, a bywa i tak, że okazjonalnie wciela się w rolę kuka. Przede wszystkim jednak jest kapitanem, a więc człowiekiem, który odpowiada za łódź i załogę. Ma więc prawo, a nawet obowiązek, wydawać polecenia i oczekiwać ich wykonania.

Drugim drażliwym tematem jest wyżywienie: warto przypomnieć, że wynagrodzenie skippera to nie wszystko – załoga ma również obowiązek go... karmić. Podczas rejsu żywność jest kupowana ze wspólnej kasy jachtowej, na którą składają się wszyscy oprócz szypra. Uczestniczy on jednak we wspólnych posiłkach, co oznacza, że wyżywienie jest dodatkiem do jego honorarium. 

Rejs ze skipperem – co to znaczy?

Osoby niemające uprawnień żeglarskich, a pragnące spędzić wakacje pod żaglami, często korzystają z opcji wynajmu jachtu ze skipperem. Niestety w ofertach tego typu rejsów zwykle pojawiają się mylące skróty myślowe, sugerujące, że szyper to osoba, która zrobi za załogantów dosłownie wszystko, a im pozostanie tylko wakacyjny relaks. 

Należy jednak pamiętać, że skipper to nie jest „obsługa jachtu”. Rejs ze skipperem oznacza dla czarterujących łódź, że wynajmą sobie kapitana, a sami wcielą się w rolę żeglarzy: będą brać udział w wachtach, sterować, obsługiwać żagle, a niekiedy też szorować pokład albo myć naczynia. Skipper nie zrobi tego za nich. 

Jak zostać skipperem?

Co trzeba zrobić, żeby zostać skipperem? Przede wszystkim trzeba zadbać o trzy ważne kwestie:

  1. Uprawnienia. Skipper powinien mieć co najmniej patent jachtowego sternika morskiego. Bardzo przydaje się również certyfikat obsługi radiostacji SRC lub LRC.
  2. Wiedza z zakresu psychologii, coachingu, zarządzania małymi grupami. Można ją zdobyć w praktyce, z książek albo na kursach.
  3. Organizacja życia prywatnego. Niektórzy skipperzy żeglują 2 tygodnie w roku, inni – niemal przez cały czas. Warto zastanowić się wcześniej, jak połączyć pływanie i obowiązki rodzinne.

Skipper to odpowiedzialny i trudny zawód: żeglarstwo niejako z definicji wiąże się przecież z pewnym poziomem ryzyka i nie wszystko da się w nim przewidzieć. Trzeba też pamiętać, że jest to praca z ludźmi. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu osób zawód skippera stanowi spełnienie marzeń o życiu, jakiego zawsze pragnęli; w końcu nie każdy ma przywilej zarabiania na swojej pasji.

Nasz blog żeglarski
Trymowanie żagli - co to oznacza i jak to robić?

Wbrew pozorom trymowanie żagli jest całkiem prostą sprawą – a mimo to wielu żeglarzy nie potrafi poradzić sobie z tym zadaniem, przez co pływają mniej efektywnie i dużo wolniej, niżby mogli w danych warunkach. Jak można zmienić ten ponury stan? Całkiem łatwo; wystarczy tylko poznać kilka prostych zasad, które opisujemy poniżej.

Cumowanie na dziko – czy to dozwolone? O czym trzeba pamiętać?

Jeśli wybierasz się w rejs i zastanawiasz się, czy cumowanie na dziko jest dobrą opcją, ten artykuł jest dla ciebie. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące „parkowania w szuwarach”, tudzież „szczypiorku”. Nocleg w takim miejscu może być naprawdę fajnym przeżyciem – pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz.

Cumowanie jachtu - co musisz wiedzieć? Jak cumować jacht?

Nawet najwytrwalszy żeglarz musi w końcu zejść na ląd, a więc — chcąc nie chcąc — zmuszony jest "zaparkować" swoją łódź. Jak się do tego zabrać? To proste! W poniższym artykule znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym z łatwością opanujecie cumowanie jachtu. Zapraszamy do lektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl