Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Rolka kotwicy — jak działa?

Rolka kotwicy — jak działa?

Czym właściwie jest rolka kotwicy? Jak działa to urządzenie, czemu służy i czym należy się kierować, by dobrać odpowiedni model do danej jednostki? W poniższym artykule zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. 

Rolka kotwicy – co warto o niej wiedzieć?

 Zacznijmy od tego, że rolka do opuszczania kotwicy, czyli anchor roller, to proste, ale bardzo pomocne urządzenie. Dzięki niemu można łatwo uwolnić kotwicę z miejsca mocowania, a jak wiemy, nie zawsze mamy czas i możliwości, by poświęcać tej czynności odpowiednio dużo czasu. 

Rolka kotwicy zwykle wykonana jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność niekorzystne warunki pracy. Niektóre modele mają dodatkowo uchylny przegub, który ułatwia ich obsługę. Większość rolek kotwicznych montowana jest na dziobie, ale nie jest to jedyna możliwość – na mniejszych jednostkach niekiedy mocuje się je na rufie.

Jak dobrać rolkę kotwicy?

 Czy istnieje idealna rolka do opuszczania kotwicy? Niestety nie – różne jednostki mają przecież inną wielkość i specyfikę, a co za tym idzie, potrzebują odmiennych rozwiązań. Aby jednak wyrobić sobie ogólne pojęcie o tym, jaki model anchor rollera będzie odpowiedni do danej łodzi, warto posłużyć się poniższą ściągą.

Rolka kotwicy do łodzi motorowej

 W motorówkach rolki kotwiczne montuje się na dziobach, a kotwice — o ile nie są właśnie w użytku — spoczywają w nich przez cały czas. Oznacza to, że bardzo ważne jest precyzyjne dopasowanie obu elementów, co zapewnia mocne trzymanie nawet przy dużych prędkościach. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której kotwica podskakuje i uderza o kadłub. 

Warto też zwrócić uwagę na sposób montażu urządzenia: najlepiej, by było ono lekko pochylone do przodu, ponieważ taka pozycja sprawi, że kotwica łatwiej wysunie się z rolki podczas kotwiczenia. 

Rolka kotwicy do jachtu żaglowego

 W jachtach żaglowych kwestia doboru i zamontowania anchor rollera jest bardziej skomplikowana. Rolka powinna trzymać kotwicę na tyle mocno, by zapobiec jej przypadkowemu przemieszczeniu, a jednocześnie pozwalać na swobodne wysunięcie łańcucha lub liny, by nie utrudniać kotwiczenia. 

Musi też wytrzymywać duże przeciążenia podczas postoju na kotwicy, a także w czasie wyrywania z dna. Równie istotne jest właściwe mocowanie urządzenia, co zapewnia bezproblemowe prowadzenie łańcucha czy liny podczas podnoszenia kotwicy. 

Rolka kotwicy do łódki wędkarskiej

 W tym przypadku sprawa jest bardzo prosta: rolka do prowadzenia kotwicy ma jedynie służyć jej wygodnemu opuszczaniu, a przy okazji chronić burtę przed przetarciem. Warto mieć na uwadze fakt, że ocierająca się o krawędź łodzi i jej odbojnicę lina może z czasem dokonać sporych szkód; odpowiednio zamontowana rolka kotwiczna zapobiega tego typu sytuacjom. 

Trzeba też pamiętać, że niektóre kotwice do łodzi wędkarskich pokryte są polietylenem, gumą lub innym tworzywem. Takie modele zwykle mają specyficzny trzonek, przez co wymagają zastosowania specjalnych, dedykowanych dla nich rolek kotwicznych. 

Zobacz rolki kotwiczne w naszym sklepie internetowym - maristo.pl/osprzet-pokladowy/prowadnice-kotwic-i-rolki-kotwiczne

Nasz blog żeglarski
Jak zachować się na jachcie podczas burzy?

Co zrobić, gdy podczas rejsu dopadnie nas załamanie pogody? Burza na jachcie to nie są żarty – ale też nie żadna tragedia; oczywiście pod warunkiem, że wszyscy załoganci wiedzą, jak się zachować w takiej sytuacji. Poniżej zamieszczamy praktyczne wskazówki na ten temat.

Gdzie żeglować w Polsce? Zobacz nasz przewodnik

Żeglarstwo w Polsce to wyjątkowy sposób na aktywny wypoczynek i odkrywanie piękna przyrody. Od spokojnych jezior śródlądowych, przez malownicze zalewy, aż po wody morskie – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki bogatej infrastrukturze i rozbudowanej ofercie wypożyczalni jachtów, zarówno początkujący, jak i doświadczeni żeglarze mogą cieszyć się pełnią wodnych przygód. Jeśli zastanawiasz się, gdzie żeglować w Polsce, nasz przewodnik pomoże ci zaplanować wymarzony rejs.

Prezent dla żeglarza - pomysły na praktyczne żeglarskie prezenty

Wybór odpowiedniego prezentu dla miłośnika żeglarstwa może być nie lada wyzwaniem. Żeglarstwo to pasja wymagająca specjalistycznych narzędzi i akcesoriów, które nie tylko ułatwiają życie na pokładzie, ale również zwiększają bezpieczeństwo i komfort. W tym artykule znajdziesz gotowe inspiracje na prezenty, które z pewnością ucieszą każdego żeglarza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl