Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jaka lina do cumowania?

Jaka lina do cumowania?

Jaki rodzaj liny najlepiej nadaje się do cumowania? Jak długa i jaka gruba powinna być idealna cuma? Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie te kwestie w prosty i przejrzysty sposób. 

Czym jest cuma?

Z pozoru wydaje się to oczywiste — jest ona liną, za pomocą której mocuje się jednostkę pływającą do nabrzeża. Należy jednak pamiętać, że taka definicja nie wyczerpuje tematu, bo liny cumowniczej można też użyć do innych celów, np. do holowania łodzi lub do wykonania zgrabnego obrotu na dalbie. 

Warto też przypomnieć, że w czasie postoju w porcie cumy mogą nosić różne nazwy, w zależności od konfiguracji, w jakiej zostaną użyte. I tak:

 • podczas postoju longside (czyli równolegle do nabrzeża) „prawdziwymi cumami” są te biegnące od dziobu po skosie w przód i od rufy po skosie w tył. Liny przebiegające w przeciwnych kierunkach (po skosie od dziobu w tył i od rufy w przód) nazywa się szpringami, natomiast te ustawione prostopadle do nabrzeża – brestami,
 • przy postoju dziobem lub rufą co nabrzeża cumami nazywa się wszystkie liny utrzymujące jednostkę na miejscu, a więc zarówno te biegnące w stronę nabrzeża, jak i np. do boi cumowniczej.

Typy polecanych lin do cumowania

Cumy mogą być zrobione z różnego rodzaju materiałów. Ich najprostszy podział wygląda następująco:

 • liny z włókien naturalnych (roślinnych). Niektóre z nich mogą mieć tzw. duszę, czyli rdzeń nasączony tłuszczem, żywicą lub smołą, co zapobiega gniciu i przedłuża ich żywotność, 
 • syntetyczne — mniej eleganckie i stylowe, ale za to bardziej praktyczne, 
 • stalowe, stosowane głównie na wielkich statkach.

Do cumowania najczęściej używa się lin wykonanych z następujących materiałów:

 • liny z manili, czyli z włókien otrzymanych z liści bananowca. Są mocne i elastyczne, a przy tym dobrze znoszą kontakt z morską wodą, 
 • liny z polietylenu. Są tanie, odporne na promieniowanie UV, a także na chemikalia, co w zanieczyszczonej wodzie portowej może mieć duże znaczenie. Ich wadą jest mała wytrzymałość na tarcie, więc przy intensywnym użytkowaniu szybko zaczynają się przecierać,
 • liny z wysoko przetworzonego polietylenu (dynema lub spectra). Są bardziej odporne na ścieranie, ale za to mniej elastyczne, co może być dużą wadą,
 • polipropylenowe. Zdaniem wielu żeglarzy są to najlepsze liny na cumy. Wykazują dużą odporność na chemikalia, a przy tym są trwałe i mocne. Unoszą się na wodzie, nie chłoną jej, ani w niej nie gniją. Niestraszne im również ścieranie, skręcanie, czy zginanie.

Jaka powinna być grubość cumy?

Dobranie odpowiedniego materiału na cumę to dopiero część sukcesu. Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć, jest grubość liny cumowniczej. Jaka będzie najodpowiedniejsza? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest i nie może być jednoznaczna. Optymalna grubość cumy stanowi bowiem wypadkową kilku czynników, a mianowicie:

 • materiału, z jakiego wykonana jest lina,
 • wielkości jednostki,
 • ilości zastosowanych cum,
 • rodzaju akwenu.

Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, dla ośmiometrowego jachtu cumującego na śródlądziu wystarczająca jest polipropylenowa cuma o średnicy 14-16 mm. Przy większej łodzi i znacznym zafalowaniu taki "sznurek" z pewnością nie będzie już skuteczny. Jeśli więc zależy nam na znalezieniu odpowiedniej cumy, najlepiej jest sprawdzić specyfikację konkretnej liny na stronie jej producenta.

Jak dobrać długość cumy?

To kolejne pytanie, na które można by powiedzieć „to zależy”. Należy pamiętać, że szukając cum do niewielkich jednostek, takich jak mazurskie jachty czarterowe, można zastosować bardzo prosty przelicznik: 

długość cumy = 1,5 długości jachtu. 

Dla pewności warto dodać do wyniku około metra liny, co nie będzie dużym kosztem, a znacznie poprawi nasz komfort.

W przypadku większych jednostek powyższe równanie nie ma już jednak zastosowania – tu potrzebne są cumy co najmniej dwa razy dłuższe niż kadłub. Na szczęście wcale nie musimy szacować długości liny cumowniczej na wyczucie; kwestie związane z wyposażeniem jednostki pływającej w cumy są bowiem określone w przepisach Polskiego Rejestru Statków.

Szukasz liny do cumowania? Zobacz nasze produkty w sklepie - maristo.pl/liny-zeglarskie

Nasz blog żeglarski
Do czego służy bosak żeglarski?

Konstrukcja bosaka jest bardzo prosta i od stuleci praktycznie nie uległa większym modyfikacjom. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu żeglarzy nie potrafi w pełni wykorzystać możliwości tego przyrządu.

Jaka lina do cumowania?

Jaki rodzaj liny najlepiej nadaje się do cumowania? Jak długa i jaka gruba powinna być idealna cuma? Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie te kwestie w prosty i przejrzysty sposób.

Radiotelefon morski - jak działa? Jaki wybrać?

Każda morska jednostka powinna być wyposażona w radiotelefon, czyli VHF. Sam sprzęt jednak nie wystarczy – należy jeszcze umieć z niego skorzystać. Równie istotny jest oczywiście wybór odpowiedniego modelu. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl