Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak przygotować jacht do zimowania?

Jak przygotować jacht do zimowania?

Przygotowanie łodzi do zimy wcale nie jest trudnym zadaniem. Nie oznacza to jednak, że można podejść do tematu lekceważąco. Przeciwnie: warto mieć na uwadze fakt, że wszelkie niedociągnięcia w tej kwestii potrafią boleśnie zemścić się wiosną. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by kolejny sezon nie pociągnął za sobą niepotrzebnych kosztów oraz stresu. Jak tego dokonać? Oto najważniejsze aspekty, o jakie należy zadbać przed zimowaniem.

Sprzątanie jachtu przed zimą

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać przed zimowaniem, jest usunięcie z jachtu wszelkich zbędnych przedmiotów - w szczególności tych, które kiepsko znoszą wilgoć oraz zimno. Należą do nich między innymi:

  • żagle,
  • liny, 
  • materace,
  • śpiwory, 
  • kapoki, 
  • sztormiaki, 
  • ubrania,
  • produkty żywnościowe,
  • itp.

Warto też pamiętać o opróżnieniu wszelkich instalacji z zalegających w nich płynów – wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie może się dla nich okazać zgubne w skutkach.

Wyslipowanie i mycie jachtu przed zimowaniem

Po wyslipowaniu łodzi należy koniecznie umieścić ją na kobyłkach. Mimo iż pozostawienie jej na wózku wydaje się kuszącą opcją, warto pamiętać, że jest to prosty sposób na wygenerowanie trudnych do usunięcia odkształceń kadłuba. Kobyłki powinny zostać umiejscowione w miejscach wzmocnień konstrukcyjnych. Ustawiając je, należy zadbać o takie wypoziomowanie łodzi, by woda mogła z niej swobodnie spływać. 

Następnie jacht należy dokładnie umyć z użyciem środka czyszczącego. Najlepiej jest  stosować do tego celu dedykowane produkty myjące. Są one nie tylko skuteczniejsze, niż popularne detergenty, ale przede wszystkim bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Mycie trzeba przeprowadzić jak najszybciej, najlepiej zaraz po wyslipowaniu. Dzięki temu znacznie łatwiej jest usunąć przylegające do kadłuba glony. Na koniec jednostkę należy dokładnie opłukać czystą wodą pod niewielkim ciśnieniem. Po wyschnięciu jacht warto zabezpieczyć przed pleśnią za pomocą specjalnego preparatu. Po jego zaaplikowaniu trzeba jednak bardzo dokładnie wywietrzyć wnętrze łodzi. 

Przygotowanie jachtu do zimy

Opróżniony, umyty i zabezpieczony jacht należy pozostawić na zimę w takim stanie, by umożliwić jak najlepszy przepływ powietrza w każdym miejscu łodzi. Warto trzymać się tu zasady „otwieramy, co tylko się da”: odkręcić korki, uchylić drzwiczki, otworzyć kabiny, a także przepłukać i zostawić otwarte instalacje wody pitnej oraz WC.

Tak przygotowaną jednostkę należy przykryć plandeką chroniącą przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Niedopuszczalne jest zimowanie jachtu pod folią – jest to prosta droga do rozwoju pleśni oraz grzybów. 

Mocowanie plandeki na jacht

Bardzo istotną kwestią jest właściwe zamocowanie plandeki na jachcie. W roli rusztowania doskonale sprawdzi się maszt oparty na koszu dziobowym oraz ustawionym na rufie krzyżakiem. Warto zadbać o to, by zapobiec zapadaniu się tkaniny. W tym celu do około 2 metry należy ustawić wewnętrzne podpory. Można je wykonać z drewnianych żerdzi umocnionych zastrzałami z linki. W newralgicznych miejscach, w których plandeka mogłaby ulec przetarciu, dobrze jest zastosować wzmocnienia z gąbki lub grubego płótna. 

Całość należy zamocować poprzez dokładne przywiązanie mocną linką. Trzeba to uczynić w taki sposób, by nie blokować przepływu powietrza pod plandeką. Najlepiej jest pozostawić wolne krawędzie zarówno od strony rufy, jak i dziobu. Tak zabezpieczona łódź powinna z powodzeniem przetrwać do wiosny. Warto jednak okazjonalnie zajrzeć pod plandekę, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. 

Tak przygotowany jacht powinien bez problemów przetrwać zimę i mrozy, a przed kolejnym sezonem, po krótkim przygotowaniu, być gotowy do intensywnej eksploatacji.

Nasz blog żeglarski
Trymowanie żagli - co to oznacza i jak to robić?

Wbrew pozorom trymowanie żagli jest całkiem prostą sprawą – a mimo to wielu żeglarzy nie potrafi poradzić sobie z tym zadaniem, przez co pływają mniej efektywnie i dużo wolniej, niżby mogli w danych warunkach. Jak można zmienić ten ponury stan? Całkiem łatwo; wystarczy tylko poznać kilka prostych zasad, które opisujemy poniżej.

Cumowanie na dziko – czy to dozwolone? O czym trzeba pamiętać?

Jeśli wybierasz się w rejs i zastanawiasz się, czy cumowanie na dziko jest dobrą opcją, ten artykuł jest dla ciebie. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące „parkowania w szuwarach”, tudzież „szczypiorku”. Nocleg w takim miejscu może być naprawdę fajnym przeżyciem – pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz.

Cumowanie jachtu - co musisz wiedzieć? Jak cumować jacht?

Nawet najwytrwalszy żeglarz musi w końcu zejść na ląd, a więc — chcąc nie chcąc — zmuszony jest "zaparkować" swoją łódź. Jak się do tego zabrać? To proste! W poniższym artykule znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym z łatwością opanujecie cumowanie jachtu. Zapraszamy do lektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl