Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czyszczenie kadłuba jachtu — jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?

Czyszczenie kadłuba jachtu — jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?

Jak wyczyścić kadłub jachtu? Co zrobić, by osiągnąć jak najlepsze efekty przy minimum wysiłku? Na co zwrócić uwagę, dobierając preparaty czyszczące? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju wątpliwościami, to zachęcamy do zapoznania się z naszą krótką instrukcją. Jesteśmy pewni, że zawarte w niej informacje pomogą Ci sprawnie i skutecznie wyczyścić kadłub łodzi. 

Czyszczenie kadłuba – jak się do tego zabrać?

Teoretycznie wyczyszczenie kadłuba jachtu powinno być prostym zadaniem, które nie wymaga żadnych specjalnych kwalifikacji. I rzeczywiście tak jest – pod warunkiem że odpowiednio się do niego przygotujesz. Najważniejszym elementem tych przygotowań jest zaś dobór właściwych preparatów.

Zanim sięgniesz po płyn do naczyń...

Niestety wielu właścicieli jachtów popełnia prosty błąd, podejmując decyzję o czyszczeniu kadłuba w sposób spontaniczny i stosując do tego przypadkowo wybrane detergenty lub domowe środki do czyszczenia kuchni, łazienki itp. 

Czy w ten sposób da się wyczyścić kadłub łodzi? Jak najbardziej. Sęk w tym, że jest to prosta droga do wygenerowania zupełnie zbędnych kosztów. Zawarte w popularnych środkach czyszczących substancje mogą bowiem trwale uszkodzić drewno, lakier lub laminat. Zniwelowanie tych strat będzie znacznie droższe, niż kupno specjalistycznych preparatów do czyszczenia łodzi. 

Pamiętaj o naturze

Kolejnym elementem, o jakim trzeba pamiętać, przystępując do czyszczenia kadłuba jachtu, jest ochrona przyrody. Jak wodniacy mamy przecież stały kontakt z naturą i z pewnością cenimy sobie jej dobrą kondycję. Warto więc zadbać o to, by wybrać preparat bezpieczny dla środowiska, a więc biodegradowalny. Niestety, większość stosowanych w gospodarstwie domowym detergentów nie spełnia tego warunku. 

Czym czyścić kadłub? Poznaj nasze propozycje

Skoro wiemy już, na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia kadłuba jachtu, przejdźmy do konkretów. Poniżej zamieszczamy krótką listę środków chemicznych polecanych do tego celu. Są one bezpieczne dla środowiska oraz dla łodzi, a przede wszystkim – skuteczne. Dzięki nim z łatwością uporasz się z wyczyszczeniem kadłuba, a przy okazji zabezpieczysz go przed powstawaniem kolejnych zabrudzeń.

Propozycja 1: Sea-Line C1 do czyszczenia dna

Zwykle największym wyzwaniem podczas czyszczenia kadłuba jachtu jest usunięcie z niego porostów i skorupiaków. Oczywiście stosowanie antyfoulingów może do pewnego stopnia zniwelować ten problem, jednak zdarza się, że powłoka antyporostowa zastosowania jest w wadliwy sposób i nie spełnia swojej roli.

Sea-Line C1 do czyszczenia dna

C1 Bottom Cleaner do czyszczenia dna

Mechaniczne usuwanie glonów i skorupiaków może uszkodzić kadłub, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wody pod ciśnieniem oraz preparatu do czyszczenia dna. Jest on w stu procentach rozpuszczalny, a przy tym bezpieczny dla żelkotu, stali i mosiądzu. Warto jednak pamiętać, że zawiera kwasy, przez co podczas aplikacji należy używać okularów i rękawic ochronnych.

Propozycja 2: koncentrat Sea-Line C2 

Środek przeznaczony do usuwania szczególnie uporczywych zabrudzeń, takich jak przebarwienia żelkotu, sadza, tłuszcz, oleje, zacieki na metalu itp. Ponieważ preparat ma formę koncentratu, można stopniować jego stężenie (a więc i moc działania) w zależności od potrzeb. Po umyciu kadłuba tym środkiem warto zabezpieczyć odświeżone powierzchnie woskiem. 

Sea-Line C2

C2 CONCENTRATE CLEANER - 500 ml

Propozycja 3: Szampon z woskiem Sea-Line C3

Całkowicie rozpuszczalny w wodzie preparat do czyszczenia kadłuba jachtu, odpowiedni do każdego rodzaju podłoża. Skutecznie usuwa brud, pozostawiając delikatną warstwę wosku ochronnego, która zapobiega ponownemu przywieraniu zanieczyszczeń.

Szampon C3 z woskiem SHAMPOO WITH WAX

Szampon C3 z woskiem

Propozycja 4: Sea-Line C4 Teak Cleaner

Jest to biodegradowalny koncentrat do czyszczenia jachtów drewnianych. Odpowiednio rozcieńczony usuwa nawet bardzo uporczywe zabrudzenia. Przywraca kolor i podkreśla strukturę wszystkich gatunków drewna, a przy tym jest bezpieczny dla mas uszczelniających i klejących.

Sea-Line C4 Teak Cleaner

C4 Teak Cleaner

Nasz blog żeglarski
Kamizelka ratunkowa czy asekuracyjna? Jaką wybrać na jacht?

Wybór pomiędzy kamizelką ratunkową a asekuracyjną może się wydawać trudny, ale tylko do momentu, w którym poznasz różnice pomiędzy nimi. Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy na ten temat, to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące obu typów kamizelek.

Skrzynka bosmańska - co musisz do niej zapakować?

Nawet najlepszemu żeglarzowi zdarzają się awarie na łodzi, a wtedy dobrze wyposażona skrzynka bosmańska jest na wagę złota. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co powinno się w niej znaleźć, przeczytaj poniższy poradnik. Wierzymy, że dzięki zawartej w nim wiedzy wyjdziesz obronną ręką z niejednej żeglarskiej opresji.

Refowanie żagli - kiedy i jak to robić?

Teoretycznie każdy żeglarz wie, czemu służy refowanie. Zwykle ma też choćby mgliste pojęcie o tym, co znaczą takie słowa, jak refszkentla, refhals itp. A jak to wygląda w praktyce? Jak i kiedy refować żagle, by pływać bezpiecznie, a zarazem efektywnie? W poniższym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci szybko opanować tę sztukę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl