Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Chartplotter - co to jest? Jak działa?

Chartplotter - co to jest? Jak działa?

Zastanawiacie się, czym właściwie jest chartplotter? Co kryje się pod tym pojęciem i czy współczesny żeglarz może sobie bez niego poradzić? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury. Dzięki niej zdobędziecie podstawową wiedzę na ten temat i będziecie mogli mile zaskoczyć niejednego morskiego wygę... a przynajmniej szczęśliwie trafić do portu. 

Chartplotter - co to jest?

Najprościej mówiąc, jest to komputer obdarzony porządnym wyświetlaczem o dużej rozdzielczości. Na tym można by zakończyć temat, ale mamy przeczucie, że chcecie wiedzieć więcej. 

Do pamięci chartplottera wgrywa się mapy elektroniczne, najczęściej z kart pamięci SD. Bazując na nich oraz na danych z systemu GPS, urządzenie znacznie ułatwia nawigowanie jednostką. Dzięki temu można podczas rejsu odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, na przykład:

  • Gdzie właściwie jesteśmy?
  • Dokąd płyniemy?
  • Z jaką prędkością?
  • I po co nam to było? 

OK, na to ostatnie chartplotter nie udzieli Wam odpowiedzi. W końcu technologia ma swoje ograniczenia. Sorry. 

Jakie są funkcje chartplottera?

Jego podstawową rolą jest oczywiście pomoc nawigatorowi w wyznaczeniu kursu, a następnie w trzymaniu się go. Chartplotter robi to poprzez monitorowanie takich parametrów, jak pozycja, kierunek, czy prędkość jednostki. 

Warto pamiętać, że w zależności od modelu, urządzenie może posiadać dodatkowe bajery i funkcje, na przykład:

  • współpracować z systemem AIS, 
  • wyświetlać obraz z radaru albo kamery,
  • podawać dane z sonaru lub echosondy,
  • itp.

W praktyce chartplotter niemal nigdy nie działa samodzielnie – zwykle sprzężony jest ze skomplikowanym systemem przyrządów morskich. Dzięki sprawnej kooperacji z chartplotterem są one w stanie prowadzić statek w niemal każdych warunkach, niezależnie od pogody, widoczności i tzw. czynników ludzkich. 

Jak działa chartplotter?

Zasada jego funkcjonowania jest stosunkowo prosta. Przede wszystkim, chartplotter posiada dokładną mapę terenu (bo sami mu ją wgraliśmy), a jednocześnie przez cały czas odbiera sygnały nawigacyjne „z góry”. 

Może to robić, komunikując się ze wspomnianym GPS-em, albo z jakimś innym systemem, np. Galileo, GLONASS, WAAS itp. Następnie nakłada te dane na mapę i dzięki temu mamy pojęcie, skąd przybyliśmy i dokąd przy odrobinie szczęścia dopłyniemy. 

Chwila, ale czy przypadkiem nie tak samo działa najzwyklejszy Google Maps albo inny TomTom? I czy w takim razie nawigując, nie moglibyśmy posłużyć się własnym telefonem, który i tak mamy zwykle w kieszeni? 

I tak, i nie. Rzeczywiście, nawigacja samochodowa czy ta w telefonie funkcjonują na podobnej zasadzie. Warto jednak pamiętać, że chartplotter ma znacznie większe moce obliczeniowe, dużo lepszą rozdzielczość, no i umożliwia podłączenie wszystkich wymienionych wyżej bajerów. 

Innymi słowy – telefon z nawigacją może nam wystarczyć podczas spokojnego, mazurskiego rejsu Sasanką. Jeśli jednak znajdujemy się na morzu i nie mamy zbyt wielu punktów odniesienia, a zboczenie z kursu może okazać się na naprawdę kosztowne, potrzebny nam jest solidny, dedykowany sprzęt – czyli chartplotter.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl