Jakie buty sprawdzą się na jachcie – i czy koniecznie trzeba kupować najdroższy model? Jakimi wytycznymi warto się kierować, wybierając takie obuwie? Czy... kolory mają tu jakieś znaczenie? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania i znaleźć idealne buty na rejs, zapraszamy do lektury!
Czy na pewno potrzebuję tych butów?
Żeglując po Mazurach, często można zauważyć żeglarzy paradujących po pokładzie boso. Może więc buty na jacht to zupełny zbytek? Niestety, nie do końca tak jest.
Pokład żaglówki to najczęściej nie jest płaska powierzchnia; przeciwnie – jest na niej zamocowanych wiele twardych (zwykle metalowych) elementów, o które można zahaczyć małym palcem czy podeszwą stopy. Takie spotkanie jest dużo bardziej bolesne, niż nastąpienie na klocek lego, więc nawet drobna kontuzja może sprawić, iż reszta załogi będzie mogła poznać bogactwo naszego słownictwa.
Trzeba też pamiętać, że podczas rejsu stopy są w częstym kontakcie z wodą – a co za tym idzie, skóra na nich staje się dużo bardziej podatna na skaleczenia. Jeśli jest to woda morska (a więc słona), można liczyć na interesujące efekty dodatkowe w postaci bolesnego szczypania. Krótko mówiąc – buty na jacht to absolutna podstawa. Tylko... jak znaleźć te najlepsze?
Zacznijmy od podstaw - jakie buty na jacht?
Wybierając buty na jacht, trzeba zacząć od samego dołu – a więc od podeszwy. Większość żaglówek wykonana jest z białego laminatu, a to oznacza, że ciemne tworzywo będzie zostawiać na nich wyraźne ślady. I nie chodzi tu jedynie o ślady stóp – za każdym razem, gdy przesuniemy butem po burcie czy pionowych częściach nadbudówki, powstanie smuga. Oczywiście da się ją usunąć, ale wymaga to czasu i wysiłku – a będąc na wakacjach, na pewno znajdziecie lepsze sposoby spędzenia czasu, niż szorowanie pokładu.
Na jachtach najlepiej sprawdzają się podeszwy białe, albo wykonane z jasnego tworzywa (halówki). Oczywiście może się zdarzyć, że ciemne adidasy też nie będą zostawiać śladów – ale żeby mieć pewność, iż tak się stanie, trzeba... spróbować. Oczywiście przed rejsem i za pozwoleniem właściciela łodzi.
Co dalej? Wybieramy buty na jacht
Warto uświadomić sobie, jak wygląda dzień na jachcie. Wbrew pozorom, trzeba się tam dużo nachodzić; co więcej, często należy poruszać się szybko, w dodatku po mokrym pokładzie i z zajętymi rękoma. Wszystko to sprawia, że wytrawni żeglarze, wybierając buty na jacht, zwracają uwagę na następujące cechy:
- Wygoda; pamiętajmy, że często spędzimy w butach wiele godzin.
- Niski bieżnik – kiedy zejdziemy na ląd, w podeszwę będą się wbijać kamyki i piasek, a to oznacza przykrą konieczność sprzątania pokładu.
- Solidne zapięcie lub sznurowanie – w trakcie żeglowania nie będzie czasu na poprawki.
- Szybkość wysychania; prawda jest taka, że każde buty na jacht prędzej czy później będą mokre – zarówno od wody, jak i od potu. Materiał szybkoschnący pozwoli zachować komfort i uniknąć kataru.
Rodzaje butów na jacht
Wszystkie omówione powyżej założenia mogą być spełnione przez obuwie różnego typu. Jakie rodzaje butów na jacht warto wziąć pod uwagę? Oto nasze propozycje.
Sandały na jacht
Mowa o sandałach sportowych, na płaskiej podeszwie, przeznaczonych do turystyki pieszej. Dobrze sprawdzą się najprostsze modele – szybko wyschną i bez żalu będzie można wchodzić w nich pod prysznic.
Adidasy na jacht
Określenie „adidasy” jest tu skrótem myślowym – tak naprawdę firma nie ma znaczenia, chyba że zależy nam na zrobieniu wrażenia na pozostałych załogantach. Na jachcie bardzo dobrze sprawdzają się buty do biegania z miękką podeszwą i siateczką, albo takie do futsalu (wygodne i antypoślizgowe).
Buty specjalistyczne na jacht
Po pokładzie (nawet mokrym) świetnie chodzi się w obuwiu do windsurfingu, albo w typowo żeglarskich butach typu dinghy. Jedna i druga opcja zapewnia lekkość, przyczepność i komfort, dlatego, mając w planach kolejne rejsy, z pewnością warto rozważyć taki zakup.
Podsumowanie - buty na jacht
Podsumowując, wybór odpowiednich butów na jacht to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo podczas żeglowania. Dobrze dopasowane obuwie nie tylko chroni stopy przed urazami, ale także zapewnia stabilność na mokrym pokładzie, co jest kluczowe w trudnych warunkach pogodowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na sportowe sandały, wygodne adidasy czy specjalistyczne buty żeglarskie, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak lekkość, antypoślizgowa podeszwa i szybkoschnący materiał. Dobrze dobrane buty to podstawa udanego i bezpiecznego rejsu.