Autopiloty do jachtów i łodzi

Pływanie jednostką nawodną wymaga sporej organizacji. Trzeba wykonywać wiele czynności i nie zawsze ma się czas stać za sterami. Poza tym, czasem po prostu przychodzi chęć na spokojny relaks. W takiej sytuacji przyda się autopilot do łodzi. Dostępny jest w wersji na silniki rumplowe i koło sterowe. Jego dobór uzależniony jest od typu obiektu wodnego. Autopiloty jachtowe doprowadzą użytkownika bezpośrednio do celu. Nawet najbardziej doświadczeni marynarze doceniają ich precyzję i wygodną obsługę. Każdy autopilot do łódki wyposażony jest w dodatkowe funkcje, które różnią się w zależności od modelu. Rejs z tak dobrym sprzętem będzie prawdziwą przyjemnością.

2202047 Moduł oszczędzania energii Ecopilot do napędu Lecomble

2202047 Moduł oszczędzania energii Ecopilot do napędu Lecomble
2202047 Moduł oszczędzania energii Ecopilot do napędu Lecomble
2202047 Moduł oszczędzania energii Ecopilot do napędu Lecomble

Dostępność: Brak. Zapytaj nas o ten towar: 785 110 785

Cena: 699,00 zł

A18083 Zapasowy pasek napędowy do ST4000 MK2

A18083 Zapasowy pasek napędowy do ST4000 MK2
A18083 Zapasowy pasek napędowy do ST4000 MK2
A18083 Zapasowy pasek napędowy do ST4000 MK2

Dostępność: dostępny

Cena: 350,00 zł
szt.

A18088 Przekładnia do ST4000 MK2

A18088 Przekładnia do ST4000 MK2
A18088 Przekładnia do ST4000 MK2
A18088 Przekładnia do ST4000 MK2

Dostępność: dostępny

Cena: 1 155,00 zł
szt.

Do czego służy autopilot jachtowy?         

Autopilot jest urządzeniem służącym do prowadzenia łodzi w określonym kierunku. Odpowiada on za utrzymanie stałego kursu jednostki. Zasada działania opiera się na trzymaniu kursu według wskazań kompasu znajdującego się na jachcie. Aby było to możliwe, dopuszczalne są niewielkie korekty na pozycji koła sterowego łodzi. Nowoczesne autopiloty jachtowe wyposażone są w specjalne czujniki służące do monitorowania kursu jednostki pływającej.

Rodzaje autopilotów jachtowych

Dobry autopilot do łodzi musi być niezawodny w każdych warunkach. Najczęściej przydaje się podczas spokojnego rejsu. Może być montowany na różnych częściach łodzi. W naszym sklepie znajdziesz zróżnicowane rodzaje autopilotów jachtowych do Twojego jachtu:

  •     autopilot żaglowy,
  •     autopilot na koło sterowe,
  •     autopilot na rumpel.

W tej kategorii dostępne są autopiloty hydrauliczne, które wyróżniają się dużą niezawodnością w różnych warunkach. Charakteryzują się prostą instalacją i dużą precyzją pracy. Dzięki nim utrzymanie kursu będzie proste jak nigdy.

Czy autopilot na łodzi jest bezpieczny?

Wielu użytkowników łodzi zastanawia się nad tym, czy korzystanie z autopilota jest w pełni bezpieczne. Obecnie jest często stosowany w łodziach i na jachtach. Zaletą autopilota jachtowego jest ogromna precyzja i niezawodność. Może on działać bez względu na prędkość przemieszczania się łodzi, w różnych warunkach atmosferycznych. Wyposażony jest w czujniki monitorujące kurs. Po podłączeniu do systemów kontroli zapewnia bezpieczny i spokojny rejs.

Autopilot na jachcie - czy jest niezbędny?

Niezbędny może nie jest – ale jego obecność z pewnością ułatwia prowadzenie łodzi. W większości przypadków autopiloty należą już do standardowego wyposażenia jachtów. Warto jednak podkreślić, że mimo iż obsługa tego urządzenia jest prosta i intuicyjna, włączenie go nie zwalnia skippera z obowiązku czuwania nad jednostką.

Elementy autopilota

Montowane na większości łodzi czarterowych autopiloty składają się z kilku elementów. Część z nich znajduje się na pokładzie, część – poniżej niego. Do tej pierwszej kategorii należy przede wszystkim panel kontrolny z wyświetlaczem i przyciskami, służący do komunikacji z urządzeniem. Zwykle jest on umieszczany w okolicy stanowiska sternika. W niektórych modelach autopilot jest dodatkowo wyposażony w sterownik bezprzewodowy, czyli, mówiąc prościej, pilot. 

Zdecydowana większość elementów wchodzących w skład urządzenia znajduje się poniżej pokładu. Są to:

  • komputer, będący mózgiem całego systemu,
  • czujnik kursu – może to być kompas lub żyrokompas elektroniczny,
  • układ wychylenia steru, złożony z siłownika oraz wskaźnika położenia płetwy sterowej. 

Tryby pracy autopilota

Autopilot jachtowy może działać w dwóch trybach, a mianowicie:

  • tryb pracy autopilota wiatrowy – w tym ustawieniu urządzenie ma za zadanie utrzymywać zadany kąt względem wiatru pozornego. Aby było to możliwe, konieczne jest zintegrowanie go z wiatromierzem,
  • tryb pracy autopilota kompasowy -  polega on na utrzymywaniu przez autopilota stałego kursu kompasowego. W większości przypadków wykorzystuje się właśnie ten tryb.

Sklep żeglarski Maristo oferuje sprawdzone na morzu autopiloty jachtowe i akcesoria do autopilotów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl