Kotwice składane, drapaki
Lekkie, składane kotwice typu drapak zapewniają bezpieczeństwo, pewny chwyt i oszczędność miejsca na łodzi. Wykonane są ze stali galwanizowanej, co nadaje im wyjątkową odporność na kontakt z wodą. Dzięki temu są zabezpieczone przed korozją, co wydłuża ich żywotność. Praktyczna konstrukcja z możliwością składania doskonale sprawdza się na lekkich jednostkach pływających. Zapoznaj się z ofertą naszych kotwic składanych i wybierz model do swojej łodzi!
Najważniejsze cechy budowy kotwic składanych
Kotwice typu drapak wykonane są ze stali galwanizowanej. Zbudowane są z trzonu, do którego przymocowane są ruchome zęby. Dzięki temu kotwice te są bardzo poręczne i łatwe w użytkowaniu. Można je szybko złożyć i przechowywać tak, by zajmowały jak najmniej miejsca.
Obecność aż 4 zębów zapewnia skuteczne kotwiczenie. Charakterystyczny tulipanowy kształt łopat ułatwia zagłębianie się kotwicy w podłoże. Ramiona zamontowane są na zawiasach.
Jak działają kotwice składane?
Małe i lekkie drapaki są idealne do niewielkich jednostek. Po rozłożeniu ruchomych zębów jest gotowa do użycia. Kotwice składane nadają się do rzucania z rufy i dziobu. W trzonie posiadają one otwór do mocowania liny.
Po zakończeniu cumowania kotwicę można w prosty sposób złożyć. Sposób obsługi drapaka jest prosty, a jego masa niewielka. Dlatego często tego typu kotwice znajdują się na wyposażeniu mniejszych łodzi.
Na jakich jednostkach sprawdzają się kotwice składane?
Z uwagi na możliwość składania kotwic, drapaki przydają się na najmniejszych jednostkach pływających takich jak pontony, kajaki, skutery wodne, szalupy ratunkowe i niewielkie łódki. Użycie kotwicy składanej pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzenia lub zadrapania powierzchni łodzi.
Masa kotwicy jest dopasowana do wielkości jednostek, do których są one używane. Dostępne są modele od 0,7 kg do 8 kg. Taka masa całkowicie wystarczy do tego, by skutecznie zatrzymać i unieruchomić lżejsze łodzie, kajaki i pontony. Drapaki są też często używane jako dodatkowe kotwice na jachtach żaglowych.
Kotwice typu drapak – skuteczność kotwiczenia a rodzaj podłoża
Kotwice składane doskonale sprawdzają się na podłożach piaszczystych, błotnistych i mulistych. Dlatego chętnie wybierane są przez wędkarzy i osoby korzystające z pontonów i łódek w celach rekreacyjnych. Tego typu kotwice najlepiej nadają się do unieruchamiania lekkich jednostek w podłożu zarośniętym wodorostami, mulistym, błotnistym i piaszczystym. Dlatego chętnie wybierane są przez amatorów wędkarstwa i żeglarstwa rekreacyjnego.