Radiotelefony morskie UKF i VHF
W sklepie Maristo przygotowaliśmy dla Państwa profesjonalne radiotelefony morskie UKF i VHF. Posiadanie ich na jednostkach morskich jest wymagane przez międzynarodowe przepisy. W tej kategorii znajdą Państwo m.in.: radiotelefony morskie ręczne i stacjonarne, kable do głośników, kable adaptera, głośniki aktywne, głośniki pasywne, kable przedłużające, dedykowane uchwyty na słuchawkę, huby bezprzewodowe, pełne stanowiska radiowe oraz dodatkowe akcesoria. Sprawdź naszą ofertę radiotelefonów morskich UKF i VHF.
010-12829-03 Adapter do montażu radia, MS-RA670/RA210 w otworze po 5/6/700
Dostępność: dostępny
AM504 Morski wzmacniacz 4-kanałowy
Dostępność: dostępny
CBUSBFM1 - port USB montowany w grodzi
Dostępność: dostępny
DAB100A Moduł DAB+ z zasilaną anteną
Dostępność: dostępny
Fusion FM - 6,5" 120 W Biały głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: dostępny
Fusion FM - 6,5" 120 W Czarny głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
884,00 zł
Fusion FM - 7,7" 200 W Biały głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
1 035,00 zł
Fusion FM - 7,7" 200 W Biały kwadratowy głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
1 024,00 zł
Fusion FM - 7,7" 200 W Czarny głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: dostępny
Fusion FM - 7,7" 200 W Czarny kwadratowy głośnik morski do montażu wpuszczanego
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
1 024,00 zł
Głośniki sufitowe Fusion 6", biały grill
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
1 082,00 zł
Kabel 400 mm z wyjściem dla pasywnego głośnika
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
385,00 zł
Kabel adaptera 400 mm do Fistmic (12 pin do 10 pin)
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
410,00 zł
MS-ERX400 Apollo Ethernet Stereo Remote - pilot przewodowy z wyświetlaczem
Dostępność: dostępny
MS-FM65KIT Zestaw do montażu wpuszczanego 6.5" Signature, biały
Dostępność: Spodziewana dostawa. Zapytaj nas o ten towar: tel. 785 110 785
432,00 zł
Radiotelefon morski - co to jest?
Radiotelefon morski to zgodnie z przepisami niezbędne wyposażenie na jachcie, który wykorzystywany jest do żeglugi morskiej. Jego zadaniem jest umożliwienie łączności pomiędzy jednostkami znajdującymi się na wodzie, jak i pomiędzy jachtem i portem. W tym celu wykorzystuje się łączność foniczną, która pozwala na odbieranie i nadawanie danych, w tym m.in.: prędkości i kursu jednostki, czy też jej aktualnej pozycji. Radiotelefon może działać na wielu częstotliwościach, dzięki czemu możliwe jest zaprogramowanie kilku kluczowych kanałów. Odpowiednia znajomość obsługi i specyfiki działania radiotelefonu wpływa korzystnie na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi. Aby móc legalnie korzystać z radiotelefonu na jachcie, należy przejść specjalistyczne szkolenie zakończone egzaminami praktycznym i teoretycznym.
Jaki radiotelefon morski wybrać?
Na rynku znajdują się zarówno urządzenia stacjonarne, jak i przenośne. Oferta w tym zakresie jest szeroka, dlatego przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić parametry techniczne sprzętu, a także jego jakość. Przede wszystkim wybrany radiotelefon morski musi posiadać pozwolenie radiowe (w Polsce wydawane przez UKE) i certyfikat zgodności CE. Decydując się na zakup takiego sprzętu, warto unikać najtańszych modeli. Mogą one mieć ograniczoną liczbę funkcji i być zawodne. To niezwykle istotne w momencie, gdy od jakości i niezawodności sprzętu zależy nasze życie lub bezpieczeństwo jachtu.
W związku z tym przed zakupem sprawdź takie parametry jak:
- obecność odbiornika GPS;
- obecność funkcji DSC;
- zgodność urządzenia z elektroniką na Twojej jednostce;
- współczynnik wodoodporności;
- głośność;
- intuicyjny układ klawiszy;
- obecność dodatkowej gruszki;
- możliwość zmiany układów kanałów (np. z INT na USA);
- wygoda obsługi;
- wytrzymałość eksploatacyjna;
- wytrzymałość baterii (modele ręczne);
- wodoszczelność (modele ręczne);
- waga i konstrukcja radiotelefonu (modele ręczne).
Analiza tych parametrów pozwoli Państwu na dobranie radiotelefonu wygodnego i praktycznego w obsłudze, co zwiększy Państwa bezpieczeństwo i komfort żeglugi morskiej.
Radiotelefon VHF
W polskim nazewnictwie utarło się, że radiotelefony VHF to modele stacjonarne, które najczęściej (ze względu na bezpieczeństwo i wygodę) znajdują się przy nawigacyjnym stole na jachcie. Działanie radiotelefonu opiera się o fale ultrakrótkie, za pomocą których możliwa jest komunikacja i przekazywanie danych. W sklepie Maristo przygotowaliśmy dla Państwa kilka modeli sprawdzonych i wydajnych radiotelefonów VHF, które zaspokoją potrzeby nawet wymagających żeglarzy. Przede wszystkim zwiększą Państwa bezpieczeństwo na wodzie i w porcie. Rekomendowane modele to m.in.: Ray90 Modularne, dwustanowiskowe radio VHF, Ray63 radiotelefon z odbiornikiem GPS i kontrolą 2 stacji, czy też Ray53 radiotelefon z odbiornikiem GPS.
Radiotelefon UKF
W ofercie Maristo przygotowaliśmy dla Państwa również popularne i sprawdzone „UKF-ki”, czyli radiotelefony morskie ręczne. Wykorzystuje się je przede wszystkim na małych jednostkach morskich lub takich, które wykorzystywane są zarówno w żegludze śródlądowej, jak i morskiej. Mobilne modele są tańsze w zakupie i nie wymagają stałego montażu na jednostce pływającej. Przykładowe modele z oferty Maristo to: IC-M35 Ręczny radiotelefon VHF, IC-M93D Ręczny radiotelefon z DSC i Radiotelefon UKF morski IC-M25EURO. Ponadto w naszej ofercie znajdą Państwo również: akcesoria montażowe, dodatkowe stanowiska, dodatkowe słuchawki, a także dedykowane kable do radiotelefonów morskich.
Jaka jest różnica między radiotelefonami UKF i VHF?
Zasadniczą różnicą pomiędzy radiotelefonami jest to, że radio morskie UKF jest urządzeniem ręcznym, a VHF – stacjonarnym. Ponadto działają z różną mocą nadawania. UKF-ki mają wbudowany mikrofon z redukcją szumu. Działają na baterie – w zestawie znajduje się akumulator i ładowarka.
Z uwagi na wysokość umieszczenia anteny (w przypadku radiotelefonu morskiego VHF jest ona montowana na maszcie) zasięg nadawania z radia ręcznego jest znacznie mniejszy niż z urządzenia stacjonarnego. Radio VHF doskonale nadaje się do prowadzenia rozmów z innymi jednostkami pływającymi i rozmówcami znajdującymi się w stacjach brzegowych. Radio ręczne UKF jest natomiast idealne do komunikowania się na jachcie i podczas korzystania z pontonu. Dobrze sprawdza się jako narzędzie do odbierania wiadomości.
Radio UKF morskie – czy potrzebna jest licencja?
Popularne radiotelefony przenośne zapewniają wygodną komunikację na łódce. Wiele osób, które chcą wyposażyć swoją łódź w radiotelefon UKF, nie wie, czy konieczna jest licencja oraz jak wygląda proces jej uzyskania. Można ją zdobyć na specjalnym kursie, który kończy się egzaminem z uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu SRC (Short Range Certificate). Uprawnia on posiadacza do obsługi urządzeń radiowych używanych na jachtach. Trzeba też posiadać numer MMSI służący do identyfikacji i wywoływania stacji radiowej.
Radio VHF – czy potrzebna jest licencja?
Jak wygląda sprawa korzystania z radia VHF na łodzi? Otóż, aby móc w pełni legalnie korzystać z radia VHF, niezbędne jest zarejestrowanie urządzenia i posiadanie uprawnień do posługiwania się nim, czyli licencji SRC. Jest ona wymagana zarówno do UKF jak i VHF, ponieważ dotyczy tego samego sposobu komunikacji.
Radio można zarejestrować przez internet. Po wypełnieniu formularza RM-S z wnioskiem o pozwolenie na używanie urządzeń radiowych stacji statkowej należy przesłać dokument do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. We wniosku trzeba podać dane wnioskodawcy i określić tożsamość jednostki. W podaniu należy wymienić posiadane nadajniki komunikacyjne oraz nadajniki środków ratunkowych.
Czy mogę samodzielnie instalować radio morskie UKF/VHF?
Do obsługi radia na jachcie potrzebne są umiejętności i odpowiednie uprawnienia. Czy można je samodzielnie instalować? Do montażu potrzebne są akcesoria: kabel, antena, złącze antenowe. Samodzielna instalacja wymaga nieco czasu i uwagi, jest to jednak możliwe. Aby móc korzystać z urządzenia przez operatora, konieczna jest rejestracja urządzenia.
Zapraszamy do zakupu radiotelefonów UKF/VHF i zadbania o swoje bezpieczeństwo podczas żeglugi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nasz specjalista wesprze Państwa w całym procesie zakupowym. Sklep Maristo to profesjonalny sprzęt zarówno dla amatorów, jak i wytrawnych żeglarzy.