Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Kotwice admiralicji

Kotwica to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łodzi. Zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia pewne kotwiczenie. Klasyczne kotwice admiralicji stanowią doskonały przykład takiego sprzętu. Charakteryzują się tradycyjną konstrukcją i mają swój początek w starożytności. Nasze kotwice wykonane są z ocynkowanej stali, co zapewnia ich dużą trwałość, a także odporność na trudne warunki i długotrwały kontakt z wodą. Część z kotwic ma składane łapy, co ułatwia ich przechowywanie. Występują w kilku wariantach wagowych.

Kotwica Admiralicji 10 kg

Kotwica Admiralicji  10 kg
Kotwica Admiralicji 10 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

498,80 zł

szt.

Kotwica Admiralicji 15 kg

Kotwica Admiralicji  15 kg
Kotwica Admiralicji 15 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

779,33 zł

szt.

Kotwica Admiralicji 20 kg

Kotwica Admiralicji  20 kg
Kotwica Admiralicji 20 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

1 024,60 zł

szt.

Kotwica Admiralicji 25 kg

Kotwica Admiralicji  25 kg
Kotwica Admiralicji 25 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

1 268,39 zł

szt.

Kotwica Admiralicji 35 kg

Kotwica Admiralicji 35 kg
Kotwica Admiralicji 35 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

1 765,47 zł

szt.

Kotwica Admiralicji 5 kg

Kotwica Admiralicji 5 kg
Kotwica Admiralicji 5 kg

Dostępność: dostępny

Cena:

267,54 zł

szt.

Budowa i rodzaje kotwic admiralicji

Standardowa kotwica admiralicji charakteryzuje się prostą budową. Trzon rozwidla się na dwa ramiona. Każde z nich zakończone jest wyprofilowaną łapą. Taka konstrukcja sprzyja skutecznemu hamowaniu łodzi dzięki zagłębianiu się tego elementu. Zakotwiczony element wystaje znacznie ponad dno - warto pamiętać, że niesie to pewne ryzyko zaplątania się liny lub łańcucha.

Długi sztok, czyli belka poprzeczna ustawiona pod kątem prostym do trzonu kotwicy umożliwia takie ułożenie, by podczas wleczenia jedno z ramion zagłębiało się w dno. W trzonie znajduje się pierścień służący do mocowania kotwicy do liny za pomocą węzła kotwicznego lub do łańcucha za pomocą metalowej klamry, tzw. szekli.

Do czego stosuje się kotwice admiralicji?

Obecnie kotwice admiralicji stosowane są do hamowania dużych jednostek pływających. Ich działanie polega na zahaczeniu o dno i stopniowym zmniejszaniu prędkości łodzi aż do jej całkowitego zatrzymania. Z uwagi na sporą masę i wielkość, kotwice te są skuteczne, ale dość niewygodne w stosowaniu. Dlatego używane są na dużych jachtach. Na mniejszych jednostkach ich obsługa może być utrudniona przez niedostateczną ilość miejsca. 

Kotwica admiralicji nadaje się do kotwiczenia w trudnych warunkach, czyli np. na akwenie o skalistym dnie. W takim miejscu masa i wymiary konstrukcji ułatwiają stabilne zakotwiczenie jednostki o dużej wielkości. 

Jak wybrać kotwicę admiralicji do łodzi?

Masę kotwicy należy dobrać do parametrów jednostki pływającej. Kotwica admiralicji polecana jest do większych łodzi. Stosuje się przelicznik około 2 kg masy kotwicy na 1 m długości jachtu. Zasada ta dotyczy standardowych warunków, czyli żeglugi rekreacyjnej po spokojnych wodach. Dostępne modele to kotwice o masie 5, 10, 15, 20, 25 i 35 kg. Długość trzonu kotwicy jest znaczna i wynosi od około 40 do około 60 cm w przypadku cięższych modeli. Ciężar i rozmiary kotwicy są odpowiednie do większych jednostek. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl