


Radary na jachty i łodzie
Fale radiowe pozwalają nie tylko na zdalną komunikację. Wykorzystuje je również radar podczas wykrywania obiektów znajdujących się w otoczeniu. Dzięki efektowi Dopplera możliwe jest nawet określenie kierunku i prędkości poruszania się pobliskich jednostek. Ruchomy radar rozróżnia wielkość poszczególnych obiektów i pozwala na śledzenie wybranych. Mimo to nawigacja radarowa posiada różne zasięgi obserwacji, dlatego przed zakupem warto dokładnie przemyśleć, jak duży obszar powinna obejmować. To urządzenie rozpowszechnia się za sprawą swojej wysokiej wydajności i bezbłędności w wykrywaniu obiektów. Korzystają z niego profesjonaliści, jak również hobbiści. Dobra jakość wykonania morskiego radaru nawigacyjnego to gwarancja wieloletniej funkcjonalności sprzętu. Nasz sklep żeglarski oferuje wyłącznie sprawdzone na wodzie urządzenia!
APT-150-01 Podstawa aluminiowa PowerTower 6” dla anten Raymarine

Dostępność: dostępny
Kabel adaptera zasilanie-dane do radaru Quantum

Dostępność: dostępny
LMB-A1 Mocowanie do anteny radaru (AFT)

Dostępność: dostępny
LMM-1 Podstawa pod antenę radaru 18" i 24" do masztu kardan

Dostępność: dostępny
M92698 Podstawa pod antenę radaru 24" do masztu

Dostępność: dostępny
M92722 Podstawa pod antenę radaru 18" do masztu

Dostępność: dostępny
Podstawa pod antenę GPS/VHF/Navtex (port side)

Podstawa pod antenę GPS/VHF/Navtex (port side)
Dostępność: dostępny
Podstawa pod antenę GPS/VHF/Navtex (starboard)

Dostępność: dostępny
Podstawa PowerTower 150mm dla Raymarine 18" i 24"

Dostępność: dostępny
Podstawa PowerTower 350mm dla Raymarine 18" i 24"

Dostępność: dostępny
Quantum 2 Q24D Doppler 18" Radar z k. zas. 10 m i k. dan. 10m

Dostępność: dostępny
Na jakiej zasadzie działają radary jachtowe?
Radary wysyłają ciągle fale energii mikrofalowej. Owe fale odbijają się od ruchomych bądź nieruchomych celów i na tej podstawie tworzone są raporty wyświetlane zazwyczaj w formie graficznej na dostosowanych do odbioru sygnałów urządzeniach. Rozpoznają one to, czy dany obiekt przybliża się, czy oddala, na podstawie zwiększającej lub zmniejszającej się częstotliwości przychodzenia kolejnych fal. Poszczególne jednostki zostają oznaczone specjalnymi kolorami – czerwonym, gdy coś się zbliża i zielonym gdy się oddala.
Jakie funkcje posiadają radary na jachty?
Oprócz wykrywania zagrożeń nowoczesne radary potrafią także namierzyć, a następnie śledzić wybrany cel w obrębie ustalonego obszaru. Możliwe jest również prześledzenie historii poruszania się obiektu. Ponadto żeglarze chronieni są nie tylko przed statkami lub innymi poruszającymi się obiektami, lecz także przed stałymi przedmiotami, takimi jak boje albo groźne zbiorowiska skał.
Jak montuje się anteny radarowe?
Niektóre modele można montować tylko w określonych miejscach w obrębie pokładu, inne da się zainstalować praktycznie wszędzie. Wyposażone w kabel, muszą być podłączone do prądu oraz zamontowane na specjalnej podstawce. Zazwyczaj montuje się je dość wysoko, ponieważ wtedy najlepiej wykrywają zagrożenia.
Odpowiednio skonfigurowany system wykrywania zagrożeń powinien być podstawą na każdym statku. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, by służył wiele lat i skutecznie ostrzegał przed niebezpieczeństwem.