Radary na jachty i łodzie
Fale radiowe pozwalają nie tylko na zdalną komunikację. Wykorzystuje je również radar podczas wykrywania obiektów znajdujących się w otoczeniu. Dzięki efektowi Dopplera możliwe jest nawet określenie kierunku i prędkości poruszania się pobliskich jednostek. Ruchomy radar rozróżnia wielkość poszczególnych obiektów i pozwala na śledzenie wybranych. Mimo to nawigacja radarowa posiada różne zasięgi obserwacji, dlatego przed zakupem warto dokładnie przemyśleć, jak duży obszar powinna obejmować. To urządzenie rozpowszechnia się za sprawą swojej wysokiej wydajności i bezbłędności w wykrywaniu obiektów. Korzystają z niego profesjonaliści, jak również hobbiści. Dobra jakość wykonania morskiego radaru nawigacyjnego to gwarancja wieloletniej funkcjonalności sprzętu. Nasz sklep żeglarski oferuje wyłącznie sprawdzone na wodzie urządzenia!
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Co to jest radar jachtowy?
Nowoczesny radar jachtowy to urządzenie wyposażone w ekran i wirującą antenę tzw. skaner. Jedną z jego części jest magnetron. Odpowiada on za produkcję fal elektromagnetycznych o dużej częstotliwości. Są one wysyłane na wszystkie strony świata. Jeśli natrafią na przeszkodę, odbiją się od niej. Informacja o tym pojawi się na ekranie.
Rodzaje radarów jachtowych
Wśród wielu rodzajów radarów wyróżnić można:
- impulsowe — wysyłają fale radiowe w postaci krótkich i silnych impulsów oraz wykrywają echa pomiędzy nimi;
- o fali ciągłej (dopplerowskie) — antena generuje oraz wyłapuje w sposób ciągły fale modulowane i niemodulowane;
- impulsowo-dopplerowskie — wytwarzają impulsy z modulacją FM. Są skuteczniejsze w wykrywaniu przeszkód na tle ech stałych niż radary o fali ciągłej. Pozwalają na bardzo dokładny pomiar odległości i obserwację dużej liczby obiektów na raz.
Znaczna część takich urządzeń, w tym np. radary morskie, wyposażone są w instrumenty ułatwiające nawigowanie jednostek pływający.
Na jakiej zasadzie działają radary jachtowe?
Radary wysyłają ciągle fale energii mikrofalowej. Owe fale odbijają się od ruchomych bądź nieruchomych celów i na tej podstawie tworzone są raporty wyświetlane zazwyczaj w formie graficznej na dostosowanych do odbioru sygnałów urządzeniach. Rozpoznają one to, czy dany obiekt przybliża się, czy oddala, na podstawie zwiększającej lub zmniejszającej się częstotliwości przychodzenia kolejnych fal. Poszczególne jednostki zostają oznaczone specjalnymi kolorami – czerwonym, gdy coś się zbliża i zielonym gdy się oddala.
Jakie funkcje posiadają radary na jachty?
Oprócz wykrywania zagrożeń nowoczesne radary potrafią także namierzyć, a następnie śledzić wybrany cel w obrębie ustalonego obszaru. Możliwe jest również prześledzenie historii poruszania się obiektu. Ponadto żeglarze chronieni są nie tylko przed statkami lub innymi poruszającymi się obiektami, lecz także przed stałymi przedmiotami, takimi jak boje albo groźne zbiorowiska skał.
Czy radar jachtowy jest niezbędny na każdej łodzi i czy jest wymagany przez prawo?
Według Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 28.02.2012 r. radar musi być na wyposażeniu jachtu o długości co najmniej 20 m, gdy służy on do żeglugi przybrzeżnej, pełnomorskie i oceanicznej. W przypadku jachtów o długości co najmniej 24 m urządzenie to jest wymagane bez względu na obszar żeglugi. Ze względów bezpieczeństwa warto zadbać o nie na każdej jednostce pływającej. Szczególnie wart uwagi jest radar nawigacyjny, który pomaga w sterowaniu jachtem.
Jak montuje się anteny radarowe?
Niektóre modele można montować tylko w określonych miejscach w obrębie pokładu, inne da się zainstalować praktycznie wszędzie. Wyposażone w kabel, muszą być podłączone do prądu oraz zamontowane na specjalnej podstawce. Zazwyczaj montuje się je dość wysoko, ponieważ wtedy najlepiej wykrywają zagrożenia.
Odpowiednio skonfigurowany system wykrywania zagrożeń powinien być podstawą na każdym statku. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, by służył wiele lat i skutecznie ostrzegał przed niebezpieczeństwem.