Prowadnice kotwic i rolki kotwiczne
Prowadnica i rolka do kotwicy należą do dodatkowego wyposażenia jachtu. Wpływają na komfort użytkowania kotwic i zwiększają bezpieczeństwo podczas cumowania. Dobrze dobrana prowadnica zapewnia wygodę podczas używania kotwicy, ułatwia jej opuszczanie i wciąganie, zaś rolki metalowe lub z tworzyw sztucznych ułatwiają przesuwanie się liny kotwicznej. Prowadnica do kotwicy wykonana ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzi się na co dzień oraz w sytuacjach, które wymagają szybkiego opuszczenia kotwicy.
Prowadnica do kotwicy – co to jest i do czego służy?
Kotwica z liną kotwiczną to obowiązkowe wyposażenie łodzi. Prowadnica liny kotwicznej ma na celu ułatwić jej przesuwanie. Jeśli kotwica przymocowana jest do łańcucha, zastosowanie prowadnicy zapobiega uszkodzeniom kadłuba jachtu. Minimalizuje także ryzyko uszkodzenia powierzchni podłogi. Nadaje się do lin miękkich i łańcuchów, jest więc wszechstronnym i niezwykle przydatnym elementem wyposażenia.
Prowadnica liny kotwicznej – budowa i zasada działania
Prowadnica składa się z dwóch części: podłużnego nieruchomego elementu i obracającej się na nim rolki. Rolka dziobowa do kotwicy, która ma bezpośredni kontakt z liną lub łańcuchem, osadzona jest na wytrzymałej stalowej bazie, która przyjmuje ciężar liny. Obracając się wraz z wysuwaną lub wsuwaną liną, ułatwia jej wydawanie i sprawia, że nie dotyka kadłuba podczas wciągania i opuszczania.
Prowadnica i rolka do kotwicy – jak wybrać i czym się kierować przy zakupie?
Wybierając prowadnicę, warto przede wszystkim kierować się wielkością i typem jachtu. W przypadku dużych, masywnych łodzi o sporej masie lepiej sprawdzą się prowadnice stalowe. Warto dobrać do nich rolki wykonane są ze stali nierdzewnej. Tworzywo to charakteryzuje się wyjątkową odpornością na niekorzystne działanie wody słodkiej i słonej. Stalowa rolka w prowadnicy liny kotwicznej ułatwia opuszczanie i wciąganie kotwic o dużej masie.
Przy wyborze warto sprawdzić, czy średnica rolki jest odpowiednia. Decydując się na konkretny model, przyjrzyj się materiałowi, z jakiego jest wykonany. Do niewielkich łodzi nadają się prowadnice z PVC i rolki z nylonu lub z gumy wyposażone w tuleje z mosiądzu.
Znaczenie ma też wytrzymałość i trwałość elementu, który pod wpływem wysokich naprężeń i masy liny bądź łańcucha stopniowo się zużywa. Parametry takie jak średnica i szerokość rolki, a także wielkość podstawy prowadnicy to ważne dane informujące o wytrzymałości elementu. Większe prowadnice dobrze współpracują z linami o dużej średnicy i z ciężkimi kotwicami. Rolka dziobowa do kotwicy może też być elementem wkomponowanym w bukszpryt – jest to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Pozwala zachować estetyczny wygląd łodzi, a jednocześnie daje korzyści wynikające z obecności prowadnicy.
Prowadnice ruchome do liny z kotwicą
Niektóre modele prowadnic zapewniają regulację położenia w pewnym zakresie w kierunku poziomym. Odchylane rolki dziobowe pozwalają na modyfikację położenia elementu, co ułatwia cumowanie w różnych, nawet trudno dostępnych miejscach bez konieczności przemieszczania łodzi.