Reflektory radarowe do jachtów i łodzi

W skład asortymentu znajdującego się w sklepie żeglarskim Maristo wchodzą niezawodne reflektory radarowe. Urządzenia te stanowią ważny element wyposażenia jednostek pływających, który wpływa na bezpieczeństwo żeglugi. Posiadamy produkty renomowanych marek specjalizujących się w wytwarzaniu wysokojakościowego asortymentu dedykowanego dla jachtów i łodzi, takich jak Echomax, Plastimo, Lalizas oraz Osculati. Nasza oferta obejmuje również solidne uchwyty montażowe do anteny reflektora radarowego.

Do czego służy reflektor radarowy na jacht?

Wyposażenie jachtu w postaci reflektorów radarowych używa się w celu oznakowania jednostki pływającej. Sprzęt ten jest zbudowany z anteny, kabla i panelu kontrolnego. Jego działanie polega na odbieraniu sygnału wysyłanego przez nadający radar, wzmacnianiu go, a następnie odsyłaniu ze wzmocnioną mocą, co podnosi prawdopodobieństwo wykrycia łodzi i pomaga w alarmowaniu w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji. W warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wystarczającą widoczność refletor radarowy na jacht informuje pobliskie jednostki pływające o obecności innego obiektu, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć ryzyko kolizji.

Jak działają reflektory radarowe na jachtach i łodziach?

Urządzenia typu pasywnego działają na zasadzie odbijania fal radarowych w paśmie X i S w kierunku, z którego przyszły, czyli do nadajnika. Są tzw. rożkami odbijającymi, które działają na tej samej częstotliwości. 

Z kolei reflektory radarowe aktywne pełnią funkcję nadajnika fal i emitują je w odpowiedzi na wykrycie fal generowanych przez obcą jednostkę.

Zalety posiadania reflektora radarowego

Reflektory radarowe do łodzi i jachtów charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz małą masą. Zaawansowane reflektory aktywne dwuzakresowe są nieco większe, jednak zapewniają precyzyjną i błyskawiczną odpowiedź. Dzięki nim możesz uniknąć kolizji nawet w warunkach ograniczonej widoczności, np. w nocy lub we mgle. 

W czasie czuwania reflektor działa na minimalnym poborze prądu, co jest kolejną zaletą z punktu widzenia użytkowników. Zapewnia bezpieczeństwo, jednocześnie nie jest urządzeniem, które wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej.

Nowoczesne urządzenia o częstotliwości XS pozwalają na bardzo precyzyjne określenie położenia jednostki. Mowa tu o dokładności do 1 m! Sprawdzają się idealnie na co dzień, a także podczas niespodziewanych sytuacji takich jak akcja ratunkowa. 

Jak prawidłowo zamontować reflektor radarowy na jachcie?

Podstawa reflektora radarowego może być montowana do uchwytu montażowego mocowanego do masztu, co pozwala na dobrą stabilizację. Warto pamiętać o tym, że zbyt niski montaż będzie negatywnie wpływał na zasięg fal radarowych. Trzeba też uwzględnić odpowiednią odległość między radarem a reflektorem, jeśli na łodzi znajdują się oba te urządzenia.

Czy każdy jacht lub łódź potrzebuje reflektora radarowego?

Skuteczny reflektor radarowy znacznie poprawia bezpieczeństwo podczas żeglugi. Jest niezbędnym elementem wyposażenia na wszystkich rodzajach łodzi: żaglowych, motorowych i sportowych – zwłaszcza tych, które nie są dobrze widoczne dla pozostałych obiektów. Stosowany jest przede wszystkim na mniejszych jachtach i łodziach, również na jednostkach ratunkowych.

Jak wybrać dobre reflektory radarowe?

Reflektory radarowe to urządzenia o specjalnej konstrukcji, dzięki której mogą odbijać fale radiolokacyjne. Ma to na celu zwiększenie wykrywalności obiektu przez czujniki. Sprzęt ten powinien być niezawodny i dawać poczucie bezpieczeństwa w każdych warunkach. Z tego powodu należy zadbać o wybór odpowiedniego produktu, który odznacza się odpornością na uszkodzenia i promieniowanie UV, solidną konstrukcją, a także łatwością montażu i obsługi.

W ofercie naszego sklepu Maristo dostępne są reflektory radarowe na jacht antenowe oraz reflektory rurowe do łodzi motorowej. Produkty te odznaczają się wydajnością, wysoką jakością wykonania i dokładnością określania pozycji, nawet do 1 m.

Zapoznaj się z naszą ofertą reflektorów radarowych na jacht i wybierz produkt dostosowany do swojego jachtu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl