Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak wybrać odpowiedni jacht na początek?

Jak wybrać odpowiedni jacht na początek?

Zastanawiasz się, jaki jacht warto wybrać na pierwszy rejs? Czym należy się kierować: wielkością, wyposażeniem, a może zupełnie innymi elementami? Czy lepiej sprawdzi się żaglówka, czy może łódź motorowa? 

Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą ci dokonać trafnego wyboru – nawet jeśli jesteś początkującym wodniakiem, a twoje doświadczenie z żeglowaniem kończy się na obejrzeniu “Piratów z Karaibów”.

Zacznijmy od podstaw – jakie są rodzaje jachtów?

Chcąc wybrać najlepszy jacht dla początkującego, musimy sprecyzować, jakie możliwości masz do wyboru – jest ich całkiem sporo, jednak, aby uprościć sprawę, skupmy się na głównym napędzie. Mogą nim być żagle albo silnik. Która opcja będzie lepsza na pierwszy rejs? To zależy od tego, czego oczekujesz.

Zalety i wady jachtów motorowych

Rejs jachtem motorowym nie wymaga szczególnych umiejętności, co oczywiście nie oznacza, że możesz „wcisnąć guzik i popłynąć”. Musisz się orientować chociażby w takich zagadnieniach, jak prawo drogi (czyli kto ma pierwszeństwo, jeśli znajdziesz się na kursie kolizyjnym z inną jednostką), albo nawigacja. Brak masztu, żagli i związanego z nimi olinowania sprawia, że masz więcej miejsca na pokładzie, a kabiny są wygodniejsze i bardziej przestronne, niż na żaglówce. 

Twoim napędem jest silnik, a więc możesz popłynąć dokładnie tam, dokąd chcesz, praktycznie niezależnie od pogody. Zwykle też dostaniesz się tam szybciej, niż majestatyczne jachty żaglowe. Brzmi nieźle, prawda? 

Oczywiście rejs łodzią motorową ma też wady: będzie głośno i… dość drogo. Paliwo niestety kosztuje, a możliwości napełnienia baku są ograniczone, o czym dostawcy doskonale wiedzą, dokładając niekiedy słone marże, zwłaszcza na popularnych trasach. Poza tym jachty motorowe zapewniają ograniczony kontakt z naturą, nie mówiąc już o negatywnym wpływie, jaki na nią wywierają. 

Zalety i wady jachtów żaglowych

Wakacje pod żaglami to romantyzm, wolność i przygoda. Krótko mówiąc: świetna opcja dla oderwania się od korporacyjnej rzeczywistości. Rejs na jachcie żaglowym zapewnia niesamowite doznania, a przy tym ma szereg zalet. Są nimi:

  • bliski kontakt z naturą,
  • ekologia,
  • ekonomia (paliwo musisz kupić, a wiatr jest za darmo),

Żeglowanie na jachcie żaglowym ma jednak pewne wady. Przede wszystkim trzeba się trochę bardziej postarać, niż przy łodzi motorowej – operowanie żaglami to sztuka, podobnie jak jazda na rowerze. Aby ją opanować, trzeba poświęcić nieco czasu. Pamiętaj też, że jachty żaglowe zapewniają zwykle mniejszy komfort, niż motorowe – poza przestrzenią dla załogi musi się na nich znaleźć miejsce dla żagli, lin itp. Często też pływa się w przechyle – a to nie każdemu odpowiada.

Co więcej, żeglarz często uzależniony jest od pogody – jeśli więc wiatr ci nie sprzyja, może się okazać, że będzie trzeba zmodyfikować plan rejsu… chociaż akurat z tym problemem możesz sobie łatwo poradzić. Większość jachtów żaglowych ma przecież silnik (jest on potrzebny chociażby do manewrów w porcie), więc jeśli ci się spieszy, a wiatr nie chce współpracować, zawsze możesz zwinąć żagle i odpalić poczciwego diesla. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie powiemy ci, czy lepiej będzie wybrać jacht żaglowy, czy motorowy – ale mamy przeczucie, że jeśli doczytałeś do tego miejsca, to masz już swojego kandydata. Niezależnie od tego, jaki napęd wybierzesz, zwróć też uwagę na kilka innych elementów, które mogą znacząco wpłynąć na przebieg twojego pierwszego rejsu. Są nimi:

  1. Wielkość łodzi – im większa jednostka, tym droższy czarter, ale z drugiej strony, koszty rozkładają się na więcej osób… Osób, które muszą się ze sobą dogadać, w dodatku na ograniczonej przestrzeni. Nasza rada – na pierwszy rejs nie zabieraj tłumów. 4-6 osób w zupełności wystarczy.
  2. Wiek i wyposażenie jachtu. Jeśli jesteś początkującym żeglarzem, nie stawiaj na wysłużone jednostki – ryzyko awarii będzie wyższe, a ty prawdopodobnie nie poradzisz sobie bez pomocy z zewnątrz. Zadbaj też o udogodnienia, takie jak nowoczesne toalety, rolfok, rolowany grot, echosonda itp. 
  3. Akwen – jeśli będą to twoje pierwsze wakacje na wodzie, postaw na miejsca, w których pogoda będzie łaskawa. Najlepiej sprawdzą się Mazury lub ciepłe morza, jak Śródziemne lub Adriatyk. 

Przeczytaj również:

Nasz blog żeglarski
Wymiana lin na jachcie – kiedy i jak to zrobić?

Dobrze utrzymane liny wpłyną na bezpieczeństwo jednostki i zapewnią spokojne, pozbawione przykrych niespodzianek żeglowanie. Koniec sezonu to doskonały czas, by przyjrzeć się, w jakim są stanie i dokonać ewentualnej wymiany na nowe. Tylko… jak to ocenić? Skąd masz wiedzieć, kiedy lina nadaje się do wymiany i jak wymienić ją na nową? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą uporać się z tym wyzwaniem.

Zimowanie jachtu na wodzie – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zimować jacht? Czy pozostawienie łodzi na wodzie jest dobrym pomysłem – a jeśli nie jest, to jakie masz w tym zakresie alternatywy? Zamiast wyważać otwarte drzwi, możesz po prostu... podpatrzeć, jak to robią inni. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze sposoby na zimowanie jachtu oraz sposoby radzenia sobie z problemami, jaki przynosi ze sobą zimowa aura.

Jak odstraszyć mewy i ptaki? Sposoby na radzenie sobie z nieproszonymi gośćmi

W jaki sposób można odstraszyć ptaki od siadania na jachcie? Czy istnieją w tym zakresie skuteczne, tanie, a zarazem ekologiczne rozwiązania? Jak najbardziej! Jest ich całkiem sporo, w tym niektóre dość...zabawne. Ale, jak mawia przysłowie, jeśli nawet coś wygląda głupio, ale działa – to wcale nie jest głupie. Poniżej prezentujemy najlepsze sposoby radzenia sobie z ptakami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl