Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak przewidzieć pogodę podczas żeglowania? Pogoda dla żeglarzy

Jak przewidzieć pogodę podczas żeglowania? Pogoda dla żeglarzy

Podobno rozmowy o pogodzie to bezpieczny i neutralny temat... ale nie dla żeglarzy! Podczas rejsu trafne odczytanie zmieniającej aury może przecież uratować nam życie. Jak przewidywać takie zmiany? Na czym warto skupić uwagę? Co powinno nas zaalarmować? To proste! Poniżej znajdziecie najlepsze sposoby przewidywania pogody dla żeglarzy. 

Oczy szeroko otwarte - pogoda podczas rejsu

Chcąc trafnie przewidywać pogodę, żeglarze powinni wyrobić w sobie nawyk uważnego obserwowania świata. Tak zwane „okoliczności przyrody” często z dużym wyprzedzeniem informują nas o nadchodzących zmianach. Sęk w tym, że nie zawsze wiemy, na co patrzeć. Jakie elementy powinny zatem zwrócić naszą uwagę podczas prognozowania pogody? Oto kilka przykładów.

Obserwacja nieba

To, jak wygląda zachód słońca, może stanowić ważne źródło informacji co do pogody następnego dnia. Stare wodniackie przysłowie mówi: „kolor nieba czerwony – żeglarz zadowolony”, jednak nie należy odczytywać go dosłownie. 

Czerwonopomarańczowy zachód słońca może oznaczać bowiem nadchodzący silny wiatr – a ten nie zawsze jest powodem zadowolenia żeglarzy. Intensywnie czerwony wschód słońca również może stanowić zapowiedź wietrznego, a przy tym często deszczowego dnia.

Zachowanie ptaków 

Jednym z najbardziej znanych sposobów przewidywania nadchodzących opadów są nisko latające jaskółki. Warto więc zadać sobie pytanie, dlaczego ptaki zachowują się w taki właśnie sposób – i skąd mają informacje o zbliżającym się deszczu? 

Odpowiedź jest bardzo prosta: jaskółki to drapieżniki polujące na owady. Kiedy nadchodzi niż atmosferyczny, wzrasta wilgotność powietrza, a jednocześnie spada ciśnienie. Sprawia to, że muchy, komary i inne im podobne zwierzęta nie są w stanie wznieść się wysoko, a zatem jaskółki, jako amatorzy tego rodzaju przekąsek, również obniżają loty (i to dosłownie). 

Mniej znanym sposobem „ptasiego” przewidywania pogody jest obserwacja zachowania wróbli: te zwykle głośne, wręcz hałaśliwe ptaszki, czując zbliżający się niż, stają się ciche i osowiałe. 

Obserwacja wiatru

Żeglarze niejako z definicji skupiają swoją uwagę na wietrze; warto więc wykorzystać go również do przewidywania pogody, opierając się na kilku prostych zależnościach:

  • zmiana kierunku wiatru podczas deszczu często zwiastuje szybki koniec opadów,
  • zwiększenie jego siły wieczorem może oznaczać pogorszenie aury następnego dnia,
  • cisza przed burzą, czyli podejrzanie dobra słyszalność, zazwyczaj zwiastuje złą pogodę – i odwrotnie: słaba słyszalność oznacza korzystną aurę i brak opadów.

Pamiętajmy o „metrach”

Barometr, higrometr, no i oczywiście termometr to proste, ale niezawodne urządzenia, dzięki którym można łatwo przewidzieć pogodę dla żeglarzy – i nie tylko. 

Wskazania termometru nie wymagają chyba wyjaśnień; temperatura powietrza to jeden z pierwszych elementów, jakie bierzemy pod uwagę, mówiąc o aurze. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia korzystania z dwóch pozostałych urządzeń, które nie są już tak popularne. 

Co nam pokazuje barometr?

Jego wskazówka, odzwierciedlająca wahania ciśnienia atmosferycznego, może stanowić doskonałe narzędzie do prognozowania pogody dla żeglarzy:

  • spadek ciśnienia oznacza nadchodzący niż, a więc wiatr i opady,
  • stały wzrost zwiastuje szybką poprawę pogody,
  • wahania ciśnienia w ciągu doby są znakiem utrzymującej się korzystnej aury,
  • nagła zmiana wskazań (o 4 hPa lub więcej w ciągu 3 godzin) zwiastuje zbliżający się wzrost siły wiatru. 

Higrometr – jak go odczytywać?

Zmiana wilgotności powietrza mierzona jest prężnością pary wodnej. Co ważne, pragnąc trafnie przewidywać pogodę dla żeglarzy, trzeba skorelować wskazania higrometru z odczytami na barometrze i termometrze. Jak to wygląda w praktyce?

Rosnąca wilgotność powietrza przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego zwiastuje zbliżającą się burzę. W miesiącach letnich dodatkową wskazówką będzie wzrastająca temperatura. Wzrost wilgotności połączony z ochłodzeniem oznacza z kolei nadchodzącą mgłę.

Nasz blog żeglarski
Najlepsze aplikacje mobilne dla żeglarzy - zobacz naszą listę

Współczesna technologia odgrywa kluczową rolę w żeglarstwie, a odpowiednie aplikacje mobilne mogą znacząco ułatwić życie zarówno początkującym, jak i doświadczonym żeglarzom. Od nawigacji, przez prognozy pogody, po systemy ostrzegania – dostępnych jest wiele narzędzi, które wspierają bezpieczeństwo i efektywność rejsów. Oto nasza lista najlepszych aplikacji mobilnych dla żeglarzy, które warto mieć na swoim smartfonie.

Systemy balastowe w jachtach - jak działają?

Systemy balastowe są kluczowym elementem konstrukcji jachtów, szczególnie tych o napędzie żaglowym. Ich rola w stabilizacji jednostki na wodzie, poprawie właściwości nautycznych oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa jest nieoceniona. W tym artykule przedstawimy szczegółowy opis działania różnych typów systemów balastowych, omówimy zasady ich funkcjonowania, a także zbadamy ich zastosowanie w różnych rodzajach jachtów.

Jaka lina do kotwicy? Podpowiadamy!

Znalezienie odpowiedniej liny do kotwicy to kluczowa sprawa – ma ona przecież bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jednostki i jej załogi. Na szczęście znalezienie idealnego rozwiązania wcale nie jest takie trudne – wystarczy tylko trzymać się kilku prostych zasad, które omówimy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Buty na jacht - jakie najlepiej wybrać?

Jakie buty sprawdzą się na jachcie – i czy koniecznie trzeba kupować najdroższy model? Jakimi wytycznymi warto się kierować, wybierając takie obuwie? Czy... kolory mają tu jakieś znaczenie? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania i znaleźć idealne buty na rejs, zapraszamy do lektury!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl