Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak przewidzieć pogodę podczas żeglowania? Pogoda dla żeglarzy

Jak przewidzieć pogodę podczas żeglowania? Pogoda dla żeglarzy

Podobno rozmowy o pogodzie to bezpieczny i neutralny temat... ale nie dla żeglarzy! Podczas rejsu trafne odczytanie zmieniającej aury może przecież uratować nam życie. Jak przewidywać takie zmiany? Na czym warto skupić uwagę? Co powinno nas zaalarmować? To proste! Poniżej znajdziecie najlepsze sposoby przewidywania pogody dla żeglarzy. 

Oczy szeroko otwarte - pogoda podczas rejsu

Chcąc trafnie przewidywać pogodę, żeglarze powinni wyrobić w sobie nawyk uważnego obserwowania świata. Tak zwane „okoliczności przyrody” często z dużym wyprzedzeniem informują nas o nadchodzących zmianach. Sęk w tym, że nie zawsze wiemy, na co patrzeć. Jakie elementy powinny zatem zwrócić naszą uwagę podczas prognozowania pogody? Oto kilka przykładów.

Obserwacja nieba

To, jak wygląda zachód słońca, może stanowić ważne źródło informacji co do pogody następnego dnia. Stare wodniackie przysłowie mówi: „kolor nieba czerwony – żeglarz zadowolony”, jednak nie należy odczytywać go dosłownie. 

Czerwonopomarańczowy zachód słońca może oznaczać bowiem nadchodzący silny wiatr – a ten nie zawsze jest powodem zadowolenia żeglarzy. Intensywnie czerwony wschód słońca również może stanowić zapowiedź wietrznego, a przy tym często deszczowego dnia.

Zachowanie ptaków 

Jednym z najbardziej znanych sposobów przewidywania nadchodzących opadów są nisko latające jaskółki. Warto więc zadać sobie pytanie, dlaczego ptaki zachowują się w taki właśnie sposób – i skąd mają informacje o zbliżającym się deszczu? 

Odpowiedź jest bardzo prosta: jaskółki to drapieżniki polujące na owady. Kiedy nadchodzi niż atmosferyczny, wzrasta wilgotność powietrza, a jednocześnie spada ciśnienie. Sprawia to, że muchy, komary i inne im podobne zwierzęta nie są w stanie wznieść się wysoko, a zatem jaskółki, jako amatorzy tego rodzaju przekąsek, również obniżają loty (i to dosłownie). 

Mniej znanym sposobem „ptasiego” przewidywania pogody jest obserwacja zachowania wróbli: te zwykle głośne, wręcz hałaśliwe ptaszki, czując zbliżający się niż, stają się ciche i osowiałe. 

Obserwacja wiatru

Żeglarze niejako z definicji skupiają swoją uwagę na wietrze; warto więc wykorzystać go również do przewidywania pogody, opierając się na kilku prostych zależnościach:

  • zmiana kierunku wiatru podczas deszczu często zwiastuje szybki koniec opadów,
  • zwiększenie jego siły wieczorem może oznaczać pogorszenie aury następnego dnia,
  • cisza przed burzą, czyli podejrzanie dobra słyszalność, zazwyczaj zwiastuje złą pogodę – i odwrotnie: słaba słyszalność oznacza korzystną aurę i brak opadów.

Pamiętajmy o „metrach”

Barometr, higrometr, no i oczywiście termometr to proste, ale niezawodne urządzenia, dzięki którym można łatwo przewidzieć pogodę dla żeglarzy – i nie tylko. 

Wskazania termometru nie wymagają chyba wyjaśnień; temperatura powietrza to jeden z pierwszych elementów, jakie bierzemy pod uwagę, mówiąc o aurze. Zupełnie inaczej wygląda jednak kwestia korzystania z dwóch pozostałych urządzeń, które nie są już tak popularne. 

Co nam pokazuje barometr?

Jego wskazówka, odzwierciedlająca wahania ciśnienia atmosferycznego, może stanowić doskonałe narzędzie do prognozowania pogody dla żeglarzy:

  • spadek ciśnienia oznacza nadchodzący niż, a więc wiatr i opady,
  • stały wzrost zwiastuje szybką poprawę pogody,
  • wahania ciśnienia w ciągu doby są znakiem utrzymującej się korzystnej aury,
  • nagła zmiana wskazań (o 4 hPa lub więcej w ciągu 3 godzin) zwiastuje zbliżający się wzrost siły wiatru. 

Higrometr – jak go odczytywać?

Zmiana wilgotności powietrza mierzona jest prężnością pary wodnej. Co ważne, pragnąc trafnie przewidywać pogodę dla żeglarzy, trzeba skorelować wskazania higrometru z odczytami na barometrze i termometrze. Jak to wygląda w praktyce?

Rosnąca wilgotność powietrza przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego zwiastuje zbliżającą się burzę. W miesiącach letnich dodatkową wskazówką będzie wzrastająca temperatura. Wzrost wilgotności połączony z ochłodzeniem oznacza z kolei nadchodzącą mgłę.

Nasz blog żeglarski
Dlaczego jacht może się przewrócić i jak temu zapobiec?

Teoretycznie istnieją jachty „niewywracalne”. Warto jednak pamiętać, że to określenie stanowi jedynie pewien skrót myślowy. W praktyce każdy jacht da się wywrócić – niekiedy trzeba się po prostu bardziej postarać, albo mieć większego pecha. Co jednak można zrobić, by tak się nie stało? Jak zapobiegać wywrotkom i co należy wiedzieć na temat stateczności jachtów?

Co to jest AIS (Automatic Identification System) i jak go używać?

Tak zwany AIS, czyli Automatic Identification System, to popularne i bardzo praktyczne rozwiązanie stosowane na całym świecie – co jednak nie oznacza, że jego posiadanie zwalnia załogi jednostek pływających z obowiązku zachowania czujności. Przyjrzyjmy się zatem, jak działa takie urządzenie i jakie są jego zalety... oraz ograniczenia.

Jak przewidzieć pogodę podczas żeglowania? Pogoda dla żeglarzy

Podobno rozmowy o pogodzie to bezpieczny i neutralny temat... ale nie dla żeglarzy! Podczas rejsu trafne odczytanie zmieniającej aury może przecież uratować nam życie. Jak przewidywać takie zmiany? Na czym warto skupić uwagę? Co powinno nas zaalarmować? To proste! Poniżej znajdziecie najlepsze sposoby przewidywania pogody dla żeglarzy.

Jaki silnik do łodzi lub jachtu wybrać?

Dumny posiadacz jednostki pływającej musi podejmować wiele niełatwych decyzji; jedną z bardziej istotnych jest wybór odpowiedniego silnika zaburtowego. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób podejść do tematu, by podjąć trafną decyzję, ten artykuł jest dla ciebie. Zapraszamy do lektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl