Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Akumulator do jachtu lub łodzi — jaki wybrać?

Akumulator do jachtu lub łodzi — jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego akumulatora do łodzi znacząco poprawia komfort oraz bezpieczeństwo jej użytkowania. Podpowiadamy, jakie opcje mamy do wyboru, czym  warto się kierować, podejmując decyzję o zakupie i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać akumulator do jachtu lub łodzi?

Na rynku można znaleźć wiele typów akumulatorów. Taka mnogość jest oczywiście korzystnym zjawiskiem, tym bardziej że dotyczy ona nie tylko możliwości, jakie oferuje konkretny sprzęt, ale również zakresu cen, w którym jest on dostępny. Z drugiej jednak strony, szeroki wybór może utrudniać podjęcie trafnej decyzji. 

Przystępując do zakupu akumulatora, warto przyjrzeć się własnym potrzebom, co znacznie zawęzi pole poszukiwania. Najważniejsze wytyczne, jakimi należy się kierować, to:

  • wielkość jednostki, 
  • sposób jej użytkowania, a więc: długość rejsów, pokonywane jednorazowo dystanse oraz ilość i konfiguracja zamontowanego na łodzi sprzętu elektrycznego.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli rozpatrujemy rozmiary jednostki, sprawa jest oczywista: im większa (a więc i cięższa)  łódź, tym mocniejszy akumulator będzie nam potrzebny. Nieco inaczej wygląda jednak kwestia użytkowania i wyposażenia jednostki. 

Mamy tu do wyboru następujące opcje:

  • akumulatory rozruchowe dużej mocy,
  • akumulatory głębokiego rozładowania,
  • produkty typu dual, łączące oba powyższe założenia.

Zastosowanie akumulatorów jachtowych

W łodziach z silnikami spalinowymi stosuje się akumulatory rozruchowe. Mają one za zadanie uruchomienie motoru, a kiedy on już działa, są z niego ładowane poprzez alternator.

Z kolei akumulatory głębokiego rozładowania są niezbędne do zasilania wszystkiego, co na działa na prąd – na przykład:

  • silników elektrycznych,
  • oświetlenia,
  • pomp,
  • radaru,
  • sonaru, 
  • urządzeń nawigacyjnych.

Im więcej takiego sprzętu posiadamy lub chcemy posiadać, tym większa ilość prądu będzie nam niezbędna do jego obsługiwania. Kupując akumulator głębokiego rozładowania, trzeba więc zwrócić uwagę na takie parametry, jak: 

  • pojemność,
  • napięcie,
  • przewidywana ilość cykli ładowania.

Ilość akumulatorów na jachcie?

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie zakup więcej, niż jednego akumulatora, podczas gdy w innych pojedynczy moduł będzie zupełności wystarczający. 

Przykładowo w łódce wędkarskiej wyposażonej w silnik spalinowy i pozbawionej napędzanych prądem udogodnień, doskonale sprawdzi się jeden akumulator rozruchowy. W jednostkach o przeznaczeniu rekreacyjnym będziemy z kolei potrzebować dwóch trybów pracy: zarówno „kopa”, który pomoże nam uruchomić silnik, jak i stałego zasilania rozmaitych urządzeń. W tej sytuacji dobrym pomysłem będzie model typu dual, który zapewni odpowiedni prąd na start, a jednocześnie będzie odporny na wiele cykli ładowania. W dużych jednostkach zwykle stosuje się układ dwóch lub trzech akumulatorów, przy czym jeden z nich musi być urządzeniem dużej mocy.

Typy akumulatorów jachtowych

Mimo iż na rynku produktów do łodzi coraz częściej pojawiają się akumulatory litowo-jonowe, większość urządzeń stosowanych na jednostkach pływających nadal wykonana jest w technologii kwasowo-ołowiowej, a w jej obrębie do wyboru są następujące rozwiązania:

  • z płynnym elektrolitem, 
  • żelowe, 
  • AGM.

Którą z opcji warto wybrać? To zależy: do pracy cyklicznej najlepiej nadają się akumulatory żelowe i AGM, przy czym te drugie ładują się szybciej. Oba typy są odporne na wibracje i przechyły, więc dobrze sprawdzają się w warunkach rejsowych. 

Jeżeli natomiast naszym priorytetem jest niewielki ciężar, najlepszym wyborem będą akumulatory litowo-jonowe. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że błyskawicznie się ładują i potrafią sprostać wymaganiom nawet bardzo „prądożernego” wyposażenia. 

Niezależnie od tego, jaki typ wybierzemy, warto pamiętać, że dobrą praktyką jest zabieranie ze sobą dodatkowego akumulatora. Wówczas, nawet gdy warunki pogodowe, zmiana temperatur, czy inne utrudnienia skrócą żywotność podstawowego sprzętu, będziemy mieć w zanadrzu jakąś alternatywę. 

Szukasz akumulatora do jachtu lub łodzi? Odwiedź nasz sklep żeglarski - https://www.maristo.pl/elektryka-i-zasilanie/akumulatory-do-lodzi-jachtow-i-zaglowek

Nasz blog żeglarski
Trymowanie żagli - co to oznacza i jak to robić?

Wbrew pozorom trymowanie żagli jest całkiem prostą sprawą – a mimo to wielu żeglarzy nie potrafi poradzić sobie z tym zadaniem, przez co pływają mniej efektywnie i dużo wolniej, niżby mogli w danych warunkach. Jak można zmienić ten ponury stan? Całkiem łatwo; wystarczy tylko poznać kilka prostych zasad, które opisujemy poniżej.

Cumowanie na dziko – czy to dozwolone? O czym trzeba pamiętać?

Jeśli wybierasz się w rejs i zastanawiasz się, czy cumowanie na dziko jest dobrą opcją, ten artykuł jest dla ciebie. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze wskazówki dotyczące „parkowania w szuwarach”, tudzież „szczypiorku”. Nocleg w takim miejscu może być naprawdę fajnym przeżyciem – pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujesz.

Cumowanie jachtu - co musisz wiedzieć? Jak cumować jacht?

Nawet najwytrwalszy żeglarz musi w końcu zejść na ląd, a więc — chcąc nie chcąc — zmuszony jest "zaparkować" swoją łódź. Jak się do tego zabrać? To proste! W poniższym artykule znajdziecie wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym z łatwością opanujecie cumowanie jachtu. Zapraszamy do lektury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl